BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Beceriksiz hırsızlar yaşlı evsahibine karşı!(Kadın Avcıları/The Ladykillers)

Kadın Avcıları/The LadykillersLandlord
Kara komedinin kralları Coen Biraderler, bildik bir hikayeden olağanüstü bir film çıkararak, orijinal hikayelerden bile vasat işler çıkaran yönetmenlere caka satıyor. Eşine az rastlanır bir suç komedisi!

Konu: Akıl almaz bir kumarhane soygunu için sözde kendi dalının uzmanı adamları bir araya toplayan Profesör Dorr planının en önemli adımı olarak kasabanın yaşlı dulu Bayan Munson’un kiraya verdiği odayı tutar. Amacı Bayan Munson’un evinin bodrumundan kumarhane kasasına kadar bir tünel kazmaktır. Bayan Munson ise sesi sonuna kadar açılan teyp sayesinde, egzantirik kiracısının bodrumda “müzisyen” arkadaşlarıyla birlikte prova yaptığını sanmaktadır. İşler gayet yolunda gitmektedir, ta ki Bayan Munson bizim çetenin foyasını ortaya çıkarana kadar. Çetenin geriye yapabileceği tek bir şey kalmıştır. Yaşlı Bayan Munson’u öldürmek.

Kadın Avcıları/The Ladykillers

Zoom: Eski bir filmden yeni bir film çıkararabilirsiniz. Ama niyetiniz aynı zamanda iyi de bir film yapmak ise müttefik olarak teknoloji ve yıldız oyunculardan daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Yetenek ve yaratıcılık mesela…

Dayanılmaz Zulüm’ü saymazsak kendi filmlerinin yazarı olan Coen Biraderler’de, dört beş yönetmene yetecek kadar yetenek ve yaratıcılık var.

Kadın Avcıları/The Ladykillers

Alexander McKenrick’in yönettiği 1955 tarihli ve aynı isimli İngiliz kara komedisi “The Lady Killers”ın en hatırlanacak tarafı başrol oyuncusu da Alec Guinness sanırız. (Filmde Peter Sellers çetenin üyelerinden birini canlandırmıştı.) Biraderler, filmden çok bir tiyatro oyununu andıran o yapımın özündeki hikayeye yaratıcı dehalarını, mizah anlayışlarını, sinema kişiliklerini katarak ortaya orijinal bir Coen filmi çıkarmayı başarmışlar. Yani bir “re-make” (yeniden çevrim) değil, yepyeni bir film söz konusu olan ve üstelik Coen’ler filmografisinin en keyifli seyredilen filmi. 55 tarihli filmi seyrettiyseniz bile başından finaline sürprizlerle dolu olan Kadın Avcıları’nı (Niye Kadın Avcıları ki ismi?) gözünüzü kırpmadan takip edeceksiniz.

Kadın Avcıları/The Ladykillers

Tom Hanks’in tipiyle, zaman zaman görünen kuzgunla Edgar Allen Poe’ya yapılan göndermeler, dünüyle bugünüyle siyah Amerika’nın filme yedirilmesi, hepsi birbirinden ilginç karakterlerin inşa edilmesi filmde göze batan Coen muzırlıkları.

Karakterler Coen sinemasının en can alıcı noktası oldu bugüne dek. Tamamen özgün olup, Hollywood’un ideal Amerikalı tipinin çok dışında kalan bu karakterler zayıflıkları, saflıkları ve beceriksizlikleriyle yaşarlar. Bu özellikleri yüzünden saçma sapan entrikaların içine düşerler habire. Uzun zaman sonra bu filmle bir komedyen olarak karşımıza çıkan Tom Hanks’in sahtekar tiplemesi Neredesin Be Birader? filmindeki George Clooney’nin karakterine oldukça benziyor. Zaten “sahtekarlar” Coen sinemasının bir başka vazgeçilmezi.

Kadın Avcıları ****
The Ladykillers
Yönetmen: Ethan Coen & Joel Coen
Oyuncular: Tom Hanks, Irma P. Hall, Marlon Wayans, J.K. Simmons, Tzi Ma

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et