BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

En İyi 10 Çizgi Film

Liste

En İyi 10 Çizgi Film

En İyi 10 Çizgi Film

Hürriyet gazetesinin bugünkü Cumartesi ekindeki geleneksel en iyi 1o sayfasını çizgi filmlere ayırmışlar. Ben de kişisel tarihimde ilk kez (Haluk Kalafat dostumuzun referansıyla) bu geleneğe dahil edildim. Hem de jüri olarak… Taş atıp kolum mu yorulacak dedim, verdim en iyi 10 listemi zatı muhteremlere. Seçilecek filmlerle ilgili tek kriterleri sinemalarda gösterilmiş olmaları ya da piyasada halihazırda  DVD’lerinin bulunabilmesiydi. 100 litrelik suyu 10 litrelik bidona sığdırmanız nasıl mümkün değilse (suyu kaynatıp buhar olarak sığdırabilir miyiz acaba?), gelmiş geçmiş en iyi çizgi filmlerden 10 tane seçebilmek de o kadar saçma bir çaba. Ama hayat denen şu keşmekeş de az mı saçma sapan işle uğraşıyoruz. 1 eksik, 1 fazla, nolcek!

1. Ruhların Kaçışı / Sprited Away
2. İnanılmaz Aile / The Incredibles
3. Vol İ
4. Kayıp Balık Nemo
5. Karınca Z
6. Rüzgarlı Vadi – Nausicaa of the Valley of the Wind
7. Toy Story
8. Ölü Gelin / Corpse Bride
9. Tokyo Godfathers
10. Wallace and Gromit

Elbette benim liteye aldığım Tokyo Godfathers, Wallace ve Grommit, Ölü Gelin, Rüzgarlı Vadi, Karınca Z gibi filmlerin esamesi okunmamış Hürriyet’in listesinde. En azından listelerimiz yayınlanır da, bu filmlerin isimleri anılır diye umut ediyordum. Gazeteler söz konusu olduğunda umut beslememek gerektiğini uzun zaman önce öğrenmiştim aslında ama… İnsan dediğin şey umut müptelası işte.

Bu arada onca yıl sonra “Çizgi Roman Editörü” olarak anılmak da ilginçti. Jüride sinema yazarı kontenjanından Kutlukan Kutlu ve Mehmet Açar vardı.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et