Gangster Filmi Top Ten

Seyretmediğim film üstüne gazel okuyacak halim olmadığından listeyi seyrettiğim filmlerden yaptım. Bu listeye girebileceğini düşündüğüm ama benim seyretmediğim birkaç film var. Bunlardan ikisi 1931 tarihli William A. Wellman imzalı Halk Düşmanı / Public Enemy ve yine aynı tarihli Mervyn Leroy filmi Little Ceasar. Listeye sığdıramadığım ama bu listeye yakıştırdığım üç filmin adını daha burada anmak isterim: Kirli Yüzlü Melekler / Angels With Dirty Faces. 1938 tarihli filmin yönetmeni ise Michael Curtiz. İkinci film ise aslına çok sadık kalmasa da harika bir çizgi romandan uyarlanan Azap Yolu / Road To Perdition. Sam Mendes‘in yönettiği filmin başrollerinde Tom Hanks, Paul Newman, Jude Law, Daniel Craig ve Jennifer Jason Leigh vardı. son film ise Michael Mann‘dan Heat.

En İyi 10 Gangster Filmi

Baba

 1. BABA (1972) – The Godfather – Francis Ford Coppola
 2. BİR ZAMANLAR AMERİKA (1984) – Once upon a Time in America – Sergio Leone
 3. YARALI YÜZ (1983) – Scarface – Brian De Palma
 4. KÜKREYEN YİRMİLER (1939) – The Roaring Twenties – Raoul Walsh
 5. BABA 2 (1974) – The Godfather: Part II – Francis Ford Coppola
 6. SIKI DOSTLAR (1990) – Goodfellas – Martin Scorsese
 7. DOKUNULMAZLAR (1987) – The Untouchables – Brian de Palma
 8. ATEŞTEN KALBE AKILDAN DUMANA (1998) – Lock, Stock and Two Smoking Barrels – Guy Ritchie
 9. REZERVUAR KÖPEKLERİ (1992) – Reservoir Dogs – Quentin Tarantino
 10. BROTHER (2000) – Brother – Takeshi Kitano

[poll=67]

9 YORUMLAR

 1. Bu arada, Jean-François Richet'nin Ölümcül İçgüdü 1 filmini izleme fırsatını buldum. Vincent Cassel'in 1 numaralı halk düşmanı Jacques Mesrine'i canlandırdığı film de seyrettiğim en başarılı ganster filmlerinden biri. İkinci bölümünü merakla bekliyorum.

 2. abi orjinali dururken niye çakmasını yazdın ki scarface in:)

  her neyse listede yok ama jean pierre melville filmleri de izlenmeli, izletilmelidir.

 3. öncelikle gangster filimlerini benimseyen tüm dostlarıma şükranlarımı sevgilerimi sunuyorum..the gotfather baba II filiminin üstüne film yok zannetmiştim yanılmışım miller kavşağı diğer adıyla (adı “Millers Crossing” dir. Joel Coen ve Ethan Coen kardeşlerin ortak yönetmenliğini yaptığı film 1990 yılı ABD yapımıdır. IMDb’den 8/10 gibi yüksek bir puan almıştır. Türkçe dublaj olarak size sunduğumuz filmin konusu, Uzun Metrajlı bir Coen Kardeşler filmi olan ve 1930’larda, çete savaşlarının ve mafyanın en tepede olduğu dönemlerde geçen Miller’s Crossing, şehrin en önemli gangsteri olan Leo ve onun sağ kolu Tom’un çevresinde şekillenen olayları anlatır.

  bu filmin herkesin seyretmesini kalpten istiyorum çok anlam verici bir film.sağlıcakla kalın.

 4. Semihe katılıyorum mafya filmleri dediğimizde şüpe yok godfather serisi geliyo ama iş ganster filmleriyse tanrı kent ve shottas filmleri bu işin kralı 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here