Arkadaş dediğimiz ama kardeş bildiğimiz bloglar’ın çoğuna erişim engellendi.  Herhalde tarihte böylesine büyük bir “susturma operasyonu” az görülmüştür. Düşünme ve düşünceyi beyan etme özgürlüğünü insanların ellerinden almaya kalkanlar hep olmuştur. Ama tarih onların eninde sonunda hakkettikleri cezayı aldıklarını da yazar. Bu özgürlükleri ellerinden alınmış toplumlar geri kalır, cahil kalır. Buna sebep olanlar bilmezler ki aslında en büyük cezaları, onların çocuklarının da geri ve cahil kalmış bir toplumda büyümeye mahkum edilmesidir.


“En popüler İnternet günlüğü (blog) servisi blogger.com, Türk Mahkemeleri tarafından engellenen büyük siteler kervanına katıldı.

İnternet dünyasının kişiselleşmesinde büyük rolü olan ve Web 2.0 dünyasının en yoğun şekilde kullanılan internet günlüğü (Weblog, Blog) servisi blogger.com‘a Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi 20.10.2008 tarih ve 2008/2761 sayılı kararı gereği erişim engellendi.

Servisin ana etki alanı blogger.com ile birlikte kullanıcıların günlüklerini yayınladıkları alt etki alanlarını barındıran blogspot.com etki alanına da erişim tüm alt etki alanları ile birlikte engellendi.”

14 YORUMLAR

 1. Büyük Landlord,

  çoğu sitenin görmemezlikten geldiği, bu haksız, hukuksuz uygulamaya karşı -tersninja’ya pek yaraşan- bu proteston için seni yürekten kutluyorum..

  dün geceden beri moralim çok bozuk.. yapacağımız hiç birşeyin olmaması ne kötü.. rahatlamak için sadece, habire küfür ediyorum ama artık o da bir teselli vermiyor..

  büyük ihtimal yaptıklarının bilincinde bile değillerdir.. n’olmuş yani havasındadırlar. alt tarafı bir siteyi kapattık, oldu bitti..

  akıllarına gelmiş midir acaba, o siteyle birlikte binlerce masum insanın da sitelerini, hayallerini bir anda yıktıkları.. arkalarında binlerce mutsuz, umutsuz insan bıraktıkları..

  belki de amaç budur.. bilmiyorum..

 2. Sinirlenmemek elde değil. Tüm emeğimizi bir kararla silip atıyorlar.

  Bunun Türk blog servislerinin bir oyunu olduğunu düşünüyorum aslında ben ya, durun bakalım anlaşılır yakında…

  Ve sen TersNinja! Yanımızda olduğunu bilmek güzel..

 3. bugün tersninja da yer alan bloglarda dolanmak istemiştim.. her birinde şu yazı çıktı karşıma:

  "bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir."

  inanamamış.. yanlışlık olmalı demiştim..

  çünkü hep okuduğum.. şahane bloglardı her biri..

  filmleri seyrederken korkmak iyi de..

  gerçek hayatta yaşarken insan korku hissetmemeli..

  işte korkmak istiyordum di mi..

  buyrun.. korku duydum.. korktum şimdi..

  gelecek için inanın ki..

  bu insanları nasıl protesto etmeli !!

 4. Blogspotun kapatılmış olması haberi beni şok etti. İnanamadım. Arkadaşlarımın siteleri benim günlük tadında yazdığım hikayeler..resimlerle bezediğim.. heves le yaptığım sayfam da yok oldu böylece.. orası bana ait bir dünya idi oysa. Bari google da kapansın.. sinama ve konserler de yasaklansın. Hatta caddede bir turdan fazla turalayanlar da göz altına alınsın. Tvler siyah beyaza da dönüşsün. Saçlara kınadan başka boya konması yasaklansın. Ezik sinik korkak ..kafası calışması yasak bir toplumun bireyleri olalım. Aynı üzerinde sığırların otladığı kurak topraklardaki gittikçe sararan cılız otlar gibi.

 5. tersninja dan asla vazgeçemediğimi her seferinde tekrar tekrar yazmıştım.. landlord'un manifestosuna inanmıştım.. bu sitede yazan yazarlar.. arkadaş siteler.. bloglar.. hepsi sanki ailem gibi.. kesinlikle öyle hissediyorum.. bunu herkes bilmeli..

  şimdi.. numan serteli yazmiş ya bu zalimce uygulama hakkında düşündüklerini.. nasıl yüreğimle hissediyorum.. nasıl her kelimesine katılıyorum yazdıklarının inansın bana lütfen.. sadece blog sahipleri değil ki hayalleri yıkılan ya bizler.. okuyucuları..

  ama..asla enseyi karartmamalı.. mutlaka bir yerden tekrar başlamalı.. umarım sizleri sevdiğimizi ve yanınızda olduğumuzu bilmeniz azıcık teselli verir..

  söyleyin ne yapalım.. nasıl protesto edelim bu sözümona "susturma operasyonu"nu..

 6. Bu olan bitene inanmak istemiyorum. Geçmişimiz yasaklarla dolu zaten… Halen günümüzde yasakları yaşamak ve konuşmak hayrete düşürüyor gerçekten!

  Bu yasakçı zihniyetteki insanlar, nasıl zavallı ve komik olduklarının farkında degiller mi? Çocuklarının cep telefonundan dünyanın heryerine internetle eriştikleri bir çağda neyi kime karşı yasaklıyorlar?

  Bloglarını nasıl özenle hazırladıklarını bizzat gözümle şahit olduğum sevgili arkadaşlarım ve tersninja nedeniyle tanış olduğum tüm blog sahiplerinin öfkelerini paylaşıyorum.

 7. heyy! yaşasın…

  yasak kalkmış.. bloglara açılıyor artık.. hımm.. nasıl da özlemişim herbirini..

  mümkünmertebe'nin tek tek dolaştım tüm yazı ve resimlerini..

  ya goddess artemis’.. ya çilek'in dünyası.. onur'un kişisel şeysi.. ya çakma gurme.. asli tohumcu.. ya ç.r.o.p.. fantastik sinema.. sinematik.. ya sinematik- spagetti.. ya tolga akyıldız.. peki bir de.. zagorun sözü bu var ya.. aylardır tek bir satır yazmıyor.. ben gene de arada mutlaka girerim.. dolaşırım satır aralarında.. hepsini hepsini çok severim.. nasıl mutluyum bir bilseniz şu anda.. şükür kavuşturana!…..afedersiniz ama.. yanlış bir şey değil di mi bu.. yoksa girmem için bloglarına izin almam gerekiyor mu..

  bilmiyorum ama herbirini okudukça.. nasıl yorum yazmak istiyorum aslında.. sitelerinde dolaşırken elimi zor tutuyorum.. ama napayım.. yapamam.. kendime verilmiş bir sözüm var bozamam.. tersninja dışında hiçbir yere yazamam..

  işte tersninja'da hangisinin bir yazısı çıksa..o nedenle dayanamam.. yazarım altına bir yorum mutlaka.. hepsini çokkkkk seviyorum!!! bloglarıma kavuştuğum için mutluyum…… hımm..ters bişi değil di mi bu….

 8. neveer.. sevgili evladımm!.

  bir site ya da bloga girmek için izin alman gerekmezz.. bu cümleden olarak, yaptığın şey asla yanlış değil yavrumm..

  oralara gir, dilediğince dolaş hatta altını üstüne getir..
  bu güzel ve faideli faaliyetin, blog sahiplerine sadece memnuniyet verecektir.. ki bunu never unutma never..

  yine asla unutma ki, eğer oralarda ve de buralarda, reklam türünden bir şeyler görür isen, seni hiç ilgilendirmese hatta “erkeksen gir” falan da yazsa, tıkla yavrucuğum tıklaa..

  bir kez daha dahi unutma ki neverim, senin mutluluğun, bizim mutluluğumuzdur..

  imza: bir tersninja blogrol sakini

 9. sevgili bir tersninja blogrol sakini

  yukarıda tarafıma yazmış olduğunuz şefkat dolu yazınıza.. yaşlılara duyduğum acıma ve saygı hislerimle.. bir yorum kaleme alıp postalamıştım.. ama..heyhat.. gene yönetim onayından geçmemiş.. diğer yorumlarım gibi sanal alem yoluyla limboya yollanmış..

  yazdıklarınızı çok iyi anlamış olduğumu .. gereğini sadece tersninja'da yerine getireceğimi bilmenizi isterim ..

  sizi hiç kırar mıyım..

  size hiç kıyar mıyım..

  en derin hürmetlerimi iletmek isterim saygıdeğer büyüğüm…

 10. dün gece uyumadan önce.. sabah işe gelince.. gene tersninja’yı açtım önce.. dün akşamdan beri yorumlar bölümünü tarıyorum.. muhtelif isimlerle yazdıklarımı gözden geçiriyorum.. aman allahım.. ne çok yazmışım.. bunlar onaylananlar.. ya onaylanmayanlar.. inanamadım kendime.. ben ne yapmışım..

  dün bazı yorumlarım silinince.. kızmıştım kendimce.. şimdi geçmiş yorumlarıma bakınca.. yazdıklarımın çokluğunu ve uzunluğunu gördükçe.. landlord’u ne kadar yorduğumu hatta kimi zaman kızdırdığımı düşündüm.. en başından söylemişti..nekadar haklı.. ben hep kendi ajandamı takip etmişim.. landlord şahane biri olmalı.. dünya kadar işi var.. bir de benimle uğraşmamalı..

  baktım.. üstelik..yorumlarım sadece tersninja’daki yazılar hakkında da değil.. kendi özelimi de çok yazmışım.. nekadar ayıp yapmışım.. sonra düşündüm.. dün landlord sildi ya yorumlarımı.. onaylamadı ya yazılarımı.. haklı..bence bir sonbahar temizliği yapmalı.. yorumlarımın tamamını çıkartmalı.. siteyi şöyle bir hafifletip.. havalandırmalı.. benden kurtulup.. rahatlamalı..

  birden çok karamsarlığa kapıldım gerçekten.. kendimi çok kötü hissettim.. herşey için üzgünüm.. affedin olur mu.. lütfen.

 11. pek sayın never

  sizi, "bir tersninja blogrol sakini" kişisinin, hem de benim naçizane blogumu kullanmak suretiyle yazdıkları üzerine, rahatsız etmekteyim..

  her ne kadar, bu yazının, -özü itibarıyla- içeriğine, altına imzamı atabilecek kadar katılıyorsam da, kullandığı laubali ve alaycı dili, asla tasvip etmediğimi de bilmenizi isterim sayın never.. ne o öyle -çok afedersiniz- "yavrum.. tıkla tıkla" falan..

  yaşlı falan diyerek kulağımı çınlattığınızdan kelli, bu talihsiz yazının, şahsımca yazıldığına, inandığınıza dair şüphelerim oluştu ki bu durum beni ziyadesiyle üzmektedir efendim..

  o kişi hakkında, yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağımı bilgilerinize sunar, bu ve benzeri haklı davalarınızda her zaman arkanızda olduğumu bilmenizi reca ederim sayın never..

  saygılarımla.

 12. tüm gün ofisde yeni bir teklif için uğraşmıştım.. tersninja’yı maalesef boşlamıştım.. aslında.. aslında.. biraz yazma tersninja ya demiştim kendi kendime..biraz mola demiştim… ama y a p a m ı y o r u mmm..

  aa.. baktım ki .. şahsıma bir yorum yazmış numan serteli.. düşündüm.. ayıp olur şimdi bir cevap vermeli..

  bakın.. insan dünyada cenneti yaşar mı sizce.. bence yaşar.. gerçekten yaşayabilir.. dünyada cennet nedir.. insanın kendini mutlu ve keyifli hissetiği bir yerdir.. işte numan serteli’nin yazdığı yazılar sanki cennetteymişim gibi hissettirir.. benim için kendisi kanatsız bir melektir.. melekler kadın olur demeyin sakın.. aslaaa.. meleğin olmaz ki kadını erkeği.. eğer yazdıklarıyla.. bir süre sıkıntılarımdan uzaklaştırıyorsa.. mekanımı cennet yapan bu kişi..melek değil de nedir ..söyleyin nedir..

  şimdi diyor ya.. “sakin” ben değilim.. onun yazdıklarını ben yazdım zannetmeyin diyor ya.. vallahi gerçekten zannetmiştim.. çok da sinirlenmiştim.. yazarken kullandığı laubali ve alaycı dilden kendi adıma rahatsızlık duymamıştım aslında.. sadece gözümde onu ne kadar büyütmüşüm diye kendime öfkelenmiştim..

  benim için numan serteli gerçekten bir melektir.. melekler asla yalan söylemezler asla.. ve inanın.. o ne dese inanırım.. şu cümle sonlarında kullandığım iki nokta yanyanayı.. dilbilgisi derslerinde vallahi hiç görmemiştim.. madem o kullanıyor.. ben de kullanırım demiştim.. şimdi de diyor ya ben “sakin “değilim diye.. benim için konu kapanmış ve bitmiştir.. doğru söylediğine okadar gönülden inanıyorum ki.. tersi mümkün değildir..

  şimdi kendime kızıyor.. nasıl birden öfkeleniyorsun diyorum.. bu da sanıyorum ustamdan bana geçen bir huy! işte o zaman seviniyorum…heyyy!!

 13. bloglar açıldığında tek tek isimlerini saymış.. sevdiğim blogları gene dolanacağım diye sevinmiştim ya.. zagor’un sözü bu aylardır tek satır yeni bir şey yazmamıştı.. bekliyordum merakla..sonra.. bir haber duydum zagor’un sözü bu ile ilgili.. hem de.. CNN altyazı geçmiş..blog artık sürekli güncellenecekmiş.. heyy dedim kendi kendi kendime.. şahane..işte bir istediğim daha oldu.. baktım ki hem yenilenmiş hem de renklenmemiş mi.. iki puf göndermek istedim zagor’un duman mesajıyla blog sahibine.. ne güzel demek ki her şey yolunda..

  okadar ilginç gelir ki bana zagor’un sözü bu blogu..nasıl olur da biri.. sevdiği bir çizgi roman kahramanı için bir site hazırlar.. hem de bu denli detaylı.. yazıları biraz erkeklere hazırlanmış bir site havasını verse de bilmiyorum canını sıkar mıyım ama ben de okuyorum nolur azıcık kelime seçimlerine dikkat etse…

  hımm.. biliyorum..landlord bu yazımı asla onaylamaz.. napayım içimden geldi yazdım ben de.. lütfen onaylamayınız size göre tersse..

 14. sabah işe erken geldim.. kahvemi aldım.. sabah ritüelim..olmazsa olmaz durumum.. tersninja’yı açtım..hımm.. okumazsam günüm iyi geçmez ya..
  tamam.. bir de zagor’un sözü bu’ya bakayım dedim..
  o ne.. aa.. gerçekten blog sürekli güncelleniyor.. şimdi de zagor’un ulaşım metodları yazılmış..heyy!!

  yazı şöyle başlıyor..
  “Zagor’un nasıl iletişim kurduğunu geçtiğimiz incelemelerde öğrendik. Nasıldı? Sen , arkadaki, fıstık yeşili gömlekli… Aah ahh. Cevap yok tabi. ”

  afalladım..şaşakaldım.. kalakaldım..
  hatta korktum biliyor musunuz neden.. üzerimde fıstık yeşili gömlek var da ondan..dedim bu kamera şakası felan olmalı.. bu kadar da denk düşer mi..hahha!

  tersninja ve dostları sayesinde..sabah sabah gene güne güzel başlıyorum.. ama illa yaramazlık yapacağım ya.. zagor’un sözü bu blog sahibine soruyorum.. zagor acaba nezaman landlord’la dövüşecek.. sonucunu merak ediyorum da..
  (bu yazıdan sonra üç puf gönderiyorum…… s.o.s… eyvah!!)

CEVAPLA