Güven Erkin Erkal Türk Rock Müziği’nin tanıtımına yıllardır büyük emekler veren bir radyocu, televizyoncu ve dergici. Son faaliyetlerinden biri de gençlere Türk Rock Tarihi’ni öğretmek adına üniversite üniversite dolaşmak olmuştu.

Üniversiteleri dolaşarak Türk Rock Tarihi seminerleri verdin. Nasıldı ilgi seminerlere?

Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirler dışındaki öğrenciler daha ilgili ve katılımcı bir biçimde izliyor. 80 ve 90’larda bu müziği dinleyip şimdi öğretim görevlisi olan hocalar da katılınca iyice neşeli bir hale geliyor.

Konu tamam, ama aklına bunu bir seminerler dizisi haline getirmek
nereden geldi?

“Türkiye’nin Rock Tarihi” 5 yıl kadar önce bir kitap fikri olarak doğdu. Konuyla ilgili bulduğum video, fotoğraf, ses kayıtları arasına hiç görülmemiş malzemeler eklendikçe iş kitabı aşmaya başladı. 2009’da 10 okulda bu konuyla ilgili bir seminer turnesi gerçekleşti. Araştırmalara her yıl yeni bilgi ve dökümanlar eklendikçe bu turneler mayıs aylarında tekrarlandı. Şu ana kadar toplam 40 okul gezdim.

Hangi anı, kişiyi ya da olayı Türk Rock Tarihi’nin başlangıcı olarak kabul ediyorsun?

1956’da ABD Deniz Kuvvetleri’nin orkestrası, Spor ve Sergi Sarayı’nda verdiği konserde rock and roll parçalarıyla İstanbul’da büyük ilgi görmüş. Bunun üzerine de İsmet Sıral Orkestrası repertuarına bu tarz parçalar eklemiş. Derken 1957’de Deniz Harb Okulu’nda kurulan bir öğrenci grubu ve Erkin Koray’ın sahne çıkmasıyla buranın rock tarihi başlıyor.

Sence Türk Rock Tarihi’nin en önemli 3 (ya da 5) anı/olayı hangileridir?

1 – 1962’da Barış Manço’nun ilk 45’lik plağını çıkartması
2 – 1992’da Bryan Adams konseriyle stad konserlerinin başlaması
3 – 1999’da Ortaköy’de gerçekleşen bir cinayet sonrası tüm rock dinleyicileri için başlayan “cadı avı”
4 – 2000’de gerçekleşen H2000 Festivali’yle, gerçek anlamda konaklamalı festivallerle tanışmamız
5 – 2010’da gerçekleşen Sonisphere festivali

Biz senle Türk Rock’unun popüler olmadığı 80’leri, 90’ları yaşadık. O dönemleri nasıl özetliyorsun?

80’li yıllar ortalandığında artık dönemin genç grupları da kaset çıkartmaya başlamış, Mazhar Fuat Özkan yeni bir çığır açmış ve Klips adlı o dönemin genç bir grubu, (Büyükler tarafından fazlaca yönlendirilmiş olsa da) Eurovision’da ülkemizi ilk kez ilk 10’a sokarak dikkat çekmişti. 90’larda Cenk Eroğlu ve Asım Can Gündüz yeni açılan özel TV’lerde bu müziğin popüler olabileceğinin ilk işaretlerini verdi. 1996’da “A – Hey – Hey” diye bağıran vokalistleriyle Kargo tam anlamıyla bu müziği piyasanın ana akımı içine taşıdı. Günümüzde Yasemin Mori ve Korahan Futacı gibi çizgi dışı isimler artık majör firmalardan albüm çıkartıyor.

Başka neler yapıyorsun bu aralar Türk Rock’uyla ilgili?

Çeşitli illerde zaman zaman DJ kabininde yer aldığım partiler var Türk Rock’unun 60’, 70, 80’ ve 90’lı yıllarından unutulmaz şarkılar sunuyorum. 90’lı yıllardaki değişimler ve yükselişi anlatan bir “toplama” albüm çalışması tamamlanmak üzere.

2 YORUMLAR

 1. Güven Erkin Erkal iyiniyetlidir ama maalesef su gazeteciligi bazen yapamiyor, alinmaca gucenmece yok 🙂
  Bir de iyiniyetli oldugu icin kizmiyorum ama baskalarinin daha once yaptigi bazi seyleri sanki kendisi ilk yapiyor olarak sunar. 🙂 PR olayi saglamdir onu takdir ederim.
  (bkz kadikoy sound, bkz: rock dersleri)

  Peki neden gazetecilik yapamiyor?
  Cunku iyi arastirmiyor maalesef bazi sehir efsaneleirni baz alip yola cikiyor. Ha birde biraz fazla hard n heavy birazda glam rock kokenli bu genel tabloya bakmasini bazen engelliyor.

  Mesela:
  Konu rock muzik ise Rock muzigin en onemli anlarini listelerken ilk rock konserini koymasi gerekmez mi? Hatta kendisi bu bilgiyi vermiş ama sonra listede yok. Yani soruya cevap verirken bir arastirmaci olarak onu koymasi gerekir.

  2. Kendisi de biliyor ki Bryan Adams konseri stadyum konserlerini baslatti ama Turk rock tarihi acisindan en onemli konser Metallicanın The cult’in ongrup oldugu konserdir. Stadyum vs olayını patlatan odur en onemli an o olmalidir. O konser olmasa bazi seyler olmazdi madonna vs gelirdi ve konserler stadlarda olurdu ama organizator Rock seyircisinin onemini goremezdi…

  3. 99’da gerceklesen cinayetten once Ortakoy’den rockcilairn kovulma sureci baslamisti zaten. ozellikle 96-99 arasi oldu o cinayet avin baslangici degil aslinda sonudur.
  94-98 arasi bayagi rock dinleyici avi vardi oralarda o donemi bilmiyor maalesef.

  Diger hatalar. Eurovizyondaki grubun adi Klips ve onlar Gür Akad calar orada 🙂 ama beni sasirtan o donem en onemli grup Bulutsuz Ozlemi idi yani bazi seylerin ivme kazanmasina Asim Can degil Bulutsuzluk yol acmisti. Guven Erkin’in bunu bilmesi gerekli Kesmeseker ve Bulutsuzluga deginmemek olmaz o donem icin.
  Ayrica populer alana Rock muzigi ilk tasiyan once Bulutsuzluk ozlemi ve sonra Teoman, Sebnem Ferah ve Athena’dir. Kargo daha sonra gelir.

  Bu arada yaslanip saclari kestirdikce Eddie Vedder’a benziyor 🙂

 2. Kendi imzamı taşıyan bir şeylerden bile söz ederken çekinen biriyimdir. Burada “baskalarinin daha once yaptigi bazi seyleri sanki kendisi ilk yapiyor olarak sunar. :)” diye alçakça bir iddia atıp sonuna da yavşak bir smiley kondurmak pek yakışmamış.

  Bilmeyenlerin kafası karışmasın diye açıklama yapmalıyım; Ülkemizde “pop – rock” yükselişinde geçen isimler belirttiğim gibidir. Bulutsuzluk Özlemi’nin açtığı kulvar başkadır.

  Stad konserleri açısından başlangıcı yapan konserin önemi “ilk olmasından” ötürüdür. Kendi düşüncesi olanlar da kendileriyle yapılacak röportajlarda, benim röportajım üstünden nemalanmadan kendi fikrini belirtebilir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here