BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Dosya

James Bond’un Demirbaş Kötüsü: Spectre’nin Blofield

007 James Bond filmlerinin 24’üncüsünde, adını ilk kez 1962 tarihli Dr. No filminde duyduğumuz ölümcül bir düşman sahne alıyor: Spectre (Special Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion).

spectre2

James Bond serinin son filminde geri dönen ezeli düşmanlarından biriyle, Spectre örgütüyle yüzleşiyor.

007 James Bond filmlerinin 24’üncüsünde, adını ilk kez 1962 tarihli Dr. No filminde duyduğumuz ölümcül bir düşman sahne alıyor: Spectre (Special Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion). Bu filmin başkötüsü olan Dr. Julius No karakterinin bağlı olduğu suç organizasyonudur Spectre ve gelecekteki pek çok Bond filminde bu uğursuz örgütün mimarı ve lideri olan Ernst Stavro Blofield ile temsil ve sembolize edilecektir.

1963 yılında vizyona çıkan ikinci Bond filmi Rusya’dan Sevgilerle (From Russia with Love) çok açık olmasa da ilk kez Ernst Stavro Blofield’i gösterir bize. Gösterilen kişinin kim olduğu ne filmde ne de filmin son jeneriğindeki oyuncu listesinde belirtilir. Sahnede aktör Anthony Dawson’un kafasının arkasını görürüz yalnızca ve duyduğumuz ses ise seslendirmeci Erich Pohlmann’a aittir.blofeld-cat

Gizem benzer şartlarda 1965 tarihli Thunderball’da da devam eder. Nihayet 1967 tarihli İnsan iki KezErnst Stavro Blofield Yaşar (You Only Live Twice) Bond filminde gizem perdesi biraz aralanır ve dazlak kafası, yaralı yüzü ve kedisiyle markalaşacak Ernst Stavro Blofield, ünlü aktör Donald Pleasence’ın oyunculuğuyla Bond hayranlarının karşısına çıkar. (Casusluk parodisi Austin Powers serisindeki Dr. Evil karakteri bu efsanevi tiplemeye bir göndermedir.)

1969 yapımı On Her Majesty’s Secret Service filminde Donald Pleasence’ın bayrağı bir başka dazlağa, Telly Savalas’a devrettiği görülür. 1971 tarihli Diamonds Are Forever filminde kahramanımız James bond bu kez bir sürü Ernst Stavro Blofield’le kozunu paylaşmak zorunda kalır. Estetik cerahinin nimetlerinden faydalanan Blofield pekçok benzerini yaratmıştır. Filmde Blofield’leri Charles Gray canlandırır.

Ernst Stavro Blofield2

1981 tarihli For Your Eyes Only filmine kadar ne Spectre’nin, ne de Blofield’in adını duymayız ama John Hollisas’ın oyunculuğuyla, Robert Rietty’nin sesiyle hayat verdiği Blofield fazla göz önüne çıkmasa da bu filmle yıllar sonra dönüş yapar.

1983 tarihli Never Say Never Again (İnsan Gibi Yaşa) dördüncü Bond filmi Thunderball’ın yeniden çevrimidir. Dolayısıyla Blofield ve Spectre geri dönmek durumundadır.

En İyi 10 James Bond Kötü Adamı
Yıllardır iyileri kadar kötüleriyle de sükse yapan bir seri James Bond filmleri. İşte onlardan en iyi 10 Tanesi:

1. Ernst Stavro Blofeld Mr
2. . Jaws (The Spy Who Loved Me, 1977 / Moonraker, 1979)
3. Dr. Julius No (Dr. No, 1962)
4. Max Zorin (View To A Kill, 1985)
5. Francisco Scaramanga (The Man with the Golden Gun, 1974)
6. Le Chiffre (Casino Royale, 2006)
7. Dominic Greene (Quantum of Solace, 2008)
8. Mr Big (Live And Let Die, 1973)
9. Auric Goldfinger (Goldfinger, 1964)
10. Franz Sanchez (Licence to Kill, 1989)

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et