Japon ve dünya sinemasında 2008’in en iyileri ve en kötüleri

Tokyo Sonata Tokyo Sonata

Japon sinemasıyla ilgili en kalifiye site olarak gördüğüm Midnight Eye‘ın yazarları merakla beklediğim listelerini yayınladılar. İşte hemJaponya’dan hem dünyadan en iyiler, en kötüler ve başka sözü edilesiler…

TOM MES

En İyiler (Japonya)

1. Tokyo Sonata (yön: Kiyoshi Kurosawa)
2. All Around Us (Gururi no Koto, yön: Ryosuke Hashiguchi)
3. A Woman Who Is Beating the Earth (Daichi o Tataku Onna, yön:Tsuki Inoue)
4. Nightmare Detective 2 (Akumu Tantei 2, yön: Shinya Tsukamoto)
5. Ain’t No Tomorrows (Oretachi ni Asu wa Naissu, yön: Yuki Tanada)
6. Yasukuni (yön: Ying Li)
7. Non-ko (Non-ko 36-Sai Kaji Tetsudai, yön: Kazuyoshi Kumakiri)
8. Waltz in Starlight (Hoshikage no Waltz, yön: Shingo Wakagi)
9. The Kiss (Seppun, yön: Kunitoshi Manda)
10. Rebel Jiro’s Love (Hangyaku Jiro no Koi, yön: Yuya Ishii)

Kayda değerler:

* Sad Vacation (yön: Shinji Aoyama)
* This World of Ours (Oretachi no Sekai, yön: Ryo Nakajima)
* Your Friends (Kimi no Tomodachi, yön: Ryuichi Hiroki)
* Mental (yön: Kazuhiro Soda)
* The Sky Crawlers (yön: Mamoru Oshii)
* Flavor of Happiness (Shiawase no Kaori, yön: Mitsuhiro Mihara)
* Sex Is No Laughing Matter (Hito no Sekkusu o Warauna, yön: Nami Iguchi)

En Kötüler:

Double Trouble (yön: Joji Matsuoka)

En İyiler (Japonya dışı)

Appaloosa (yön: Ed Harris, USA)
The Wrestler (yön:Darren Aronofsky, USA)
La vie moderne (yön: Raymond Depardon, France)
JCVD (yön: Mabrouk El Mechri, France/Belgium)
Hellboy II (yön: Guillermo del Toro, USA)
Home (yön: Ursula Meier, France/Belgium/Switzerland)
Tokyo! (yön: Michel Gondry, Leos Carax, Bong Joon-ho, France/Japan)
Un conte de Noël (yön: Arnaud Desplechin, France)
Los Bastardos (yön: Amat Escalante, Mexico)
Wonderful Town (yön: Aditya Assarat, Thailand)

JASPER SHARP

En İyiler (Japonya)

1. United Red Army (Jitsuroku Rengo Sekigun – Asama Sanso e no Michi, yön: Koji Wakamatsu)
2. Tokyo Sonata (yön: Kiyoshi Kurosawa)
3. Fine, Totally Fine (Zenzen Daijobu, yön: Yosuke Fujita)
4. Now, I… (Ima Boku wa,yön: Yasutomo Chikuma)
5. Vortex and Others – 5 Short Works by Yoshihiro Ito
6. Adrift in Tokyo (Ten Ten, yön: Satoshi Miki)
7. Tokko: Wings of Defeat (yön: Risa Morimoto)
8. Fence (Fensu, yön: Toshi Fujiwara)
9. Love and Honor (Bushi no Ichibun, yön: Yoji Yamada)
10. Tender Throbbing Twilight (Tasogare, yön: Shinji Imaoka)

En İyiler (Japonya dışı)

1. Persepolis (Marjane Satrapi, France / US, 2007)
2. Let the Right One In (Låt den rätte komma in, Tomas Alfredson, Sweden, 2008)
3. Om Shanti Om (Farah Khan, India, 2007)
4. Water Lilies (Naissance des pieuvres, Céline Sciamma, France 2007)
5. JCVD (Mabrouk El Mechri, Belgium, 2008)
6. Cargo 200 (Gruz 200, Aleksei Balabanov, Russia, 2007)
7. Far North (Asif Kapadia, UK/France, 2007)
8. In Bruges (Martin McDonagh, UK / US, 2008)
9. Cloverfield (Matt Reeves, US, 2008)
10. Sex and the City (Michael Patrick King, US, 2008)

En Kötüler:

Sisterhood (Chikyu de Tatta Futari, yön: Eiji Uchida)
Choking Man (Steve Barron, US, 2006)

NICHOLAS RUCKA

En İyiler (Japonya)

Fine, Totally Fine (yön:Yosuke Fujita)
The United Red Army (yön: Koji Wakamatsu)
Genius Party 1 & 2 (çeşitli yönetmenler)
Paco and the Magic Picture Book (Pako to Maho no Ehon, yön: Tetsuya Nakashima)
This World of Ours (Oretachi no Sekai, yön: Ryo Nakajima)
Tokyo Gore Police (Tokyo Zankoku Keisatsu,yön:Yoshihiro Nishimura)
Tokyo Sonata (yön: Kiyoshi Kurosawa)

En İyiler (Japonya dışı)

1. [REC] (yön: Jaume Balagueró, Paco Plaza – Spain)
2. Milk (yön: Gus Van Sant – USA)
3. The Wrestler (yön:Darren Aronofsky – USA)
4. There Will Be Blood (yön: Paul Thomas Anderson – USA)
5. Stunt Rock (yön: Brian Trenchard-Smith – USA)
6. The Dark Knight (yön: Christopher Nolan)

BRYAN HARTZHEIM

En İyiler (Japonya)

1. Departures (Okuribito, yön: Yojiro Takita)
2. Tokyo Sonata (yön: Kiyoshi Kurosawa)
3. Still Walking (Aruitemo Aruitemo, yön: Hirokazu Koreeda)
4. Adrift in Tokyo (Ten ten, yön: Satoshi Miki)
5. Fine, Totally Fine (Zenzen Daijobu, yön:Yosuke Fujita)
6. Paco and the Magic Book (Paco to Maho no Ehon, yön: Tetsuya Nakashima)
7. Gachi Boy: Wrestling with a Memory (Gachi Boy, yön: Norihiro Koizumi)
8. The Magic Hour (yön: Koki Mitani)
9. Kaabee (yön:Yoji Yamada)
10. God’s Puzzle (yön:Takashi Miike)

REA AMIT

En İyiler (Japonya)

1. (quite easily) Tokyo Sonata
2. Sion Sono’s extravagant Love Exposure (Ai no Mukidashi)
3. God’s Puzzle (Not an amazing piece of work but I liked it)

En Kötüler:

1. This might annoy some people, but I hated it: Departures (Okuribito)
2. Ponyo on the Cliff by the Sea
3. Takeshi Kitano’s worst flick to date: Achilles and the Tortoise (Akiresu to Kame)

En İyiler (Japonya dışı)

* Waltz with Bashir (Ari Folman, Israel)

DEAN BOWMAN

En İyiler (Japonya)

Tokyo Sonata (yön: Kiyoshi Kurosawa)
Sukiyaki Western Django (yön: Takashi Miike)
Kamikaze Girls (Shimotsuma Monogatari, yön: Tetsuya Nakashima)
Memories of Matsuko (yön: Tetsuya Nakashima)
Fine, Totally Fine (yön: Yosuke Fujita)
Now, I… (yön: Yasutomo Chikuma)
Tokyo Zombie (yön: Sakichi Sato)
Adrift in Tokyo (yön: Satoshi Miki)
Vexille (yön:Fumihiko Sori)

En İyiler (Japonya dışı)

Lust, Caution (yön:Ang Lee, China/USA)
No Country for Old Men (yön: The Coen Brothers, USA)
Far North (yön: Asif Kapadia, UK/France)
The Dark Knight (yön: Christopher Nolan, USA)

JASON GRAY

En İyiler (Japonya)

1. All Around Us (Gururi no Koto, yön:Ryosuke Hashiguchi)
2. Tokyo Sonata (yön: Kiyoshi Kurosawa)
3. The Clone Returns Home (Clone wa Kokyo o Mezasu,yön:Kanji Nakajima)
4. Now, I… (Ima, Boku wa, yön: Yasutomo Chikuma)
5. Departures (Okuribito, yön:Yojiro Takita)
6. Naked of Defenses (Mubobi, yön:Masahide Ichii)
7. Buy a Suit (yön: Jun Ichikawa)
8. Ponyo on the Cliff by the Sea (Gake no ue no Ponyo, yön:Hayao Miyazaki)
9. Children of the Dark (Yami no Kodomotachi, yön: Junji Sakamoto)
10. The Sky Crawlers (yön: Mamoru Oshii)

En İyiler (Japonya dışı)

The Wrestler
Public Enemy Number One (Parts 1 & 2)
There Will Be Blood
Martyrs
Che (Part One & Two)
Treeless Mountain
The Dark Knight
Ong-Bak 2
Sparrow

Kayda değerler:

Fine, Totally Fine (Zenzen Daijobu, yön: Yosuke Fujita)
Vacation (Kyuka, yön:Hajima Kadoi)
Passion (yön: Ryusuke Hamaguchi)
Achilles and the Tortoise (Akiresu to Kame, yön:Takeshi Kitano)
Child by Children (Kodomo no Kodomo, yön:Koji Hagiuda)
K-20: Legend of the Mask (yön: Shimako Sato)
Detroit Metal City (yön: Toshio Lee)
Nightmare Detective 2 (Akumu Tantei 2, yön: Shinya Tsukamoto)
Partners: The Movie (Aibo: Gekijo-ban, yön: Seiji Izumi)
20th Century Boys (20 Seiki Shonen, yön:Yukihiro Tsutsumi)

Bu filme puan verin
Bu yazıya puan verin