BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

Bir Baba’nın Kendini Sorguladığı Western: Hayal Ülkesi

Lisandro Alonso, Hermann Hesse-vari bir dille “yolculuğu” anlatıyor. Hayaller ülkesi, efsanevi Jauja’ya yapılan bu yolculukta Komutan Dinesen hem kendi hayatını hem de kızıyla olan ilişkisini sorgulamaya başlıyor.

jauja-movie

Lisandro Alonso, Hermann Hesse-vari bir dille “yolculuğu” anlatıyor. Hayaller ülkesi, efsanevi Jauja’ya yapılan bu yolculukta Komutan Dinesen hem kendi hayatını hem de kızıyla olan ilişkisini sorgulamaya başlıyor.

Mert Mert Tanöz

Lisandro Alonso’nun son filmi “Hayal Ülkesi” (“Jauja”) Danimarka’dan yola çıkan bir baba ve kızın hayaller ülkesine olan bilinmeyene yolculuğunu anlatıyor. Başrolde Yüzüklerin Efendisi serisinin Aragorn’u Viggo Mortensen’in yer aldığı yapım izleyicilere yeni bir western tecrübesi sunuyor.

Komutan Gunnar Dinesen (Mortensen), efsanevi bir ütopya olan Jauja’ya ulaşmak için kızıyla yola çıkar. Kızıyla Kumandan Pittaluga’nın (Adrián Fondari) üssünde kalan Dinesen’in bir çekincesi vardır; kumandanın genç kızlara olan düşkünlüğü. Bir taraftan kumandanı düşman ilan etmekten kaçınırken diğer bir yandan kızını korumaya çalışan Dinesen, kızının genç bir askerle kaçması üzerine onu bulmak adına yeniden yollara düşer. Fakat onu çölde bekleyen bir tehdit vardır; çöllerin hâkimi eski bir kumandan. Kızına yeniden kavuşmak için hem kendi sınırları hem de çölün tehlikelerine karşı zorlu bir mücadele verir.

Jauja

Özetindeki hareketliliğe ve karmaşıklığına rağmen “Hayal Ülkesi” oldukça durağan. Gerek mekânları gerek dili gerek çekimiyle oldukça sade bir yapıya sahip. Karakterler gerek olduğu ölçüde filmin içinde, filmin ihtiyacı olduğu kadar etkin. Bu durağanlığın yanında western etkisini yitirmiyor, vermeyi başardığı gerilimle de kendini “sıkıcı” olmaktan uzak tutuyor.

“Hayal Ülkesi” başlığıyla film kulağa bir ütopya çağırıyor. Fakat başladığı andan itibaren bu ülkeyi değil, bu ülkeye yapılan yolculuğu anlatacağını izleyiciye söylüyor. İlk sekansla birlikte de izleyici kendini çölde (ki burada çöl bizim anladığımız anlamdaki kurak, kum dolu arazi değil; bozkır olarak da nitelendirebileceğimiz bir alan) buluyor. Bir ütopya sunmak yerine insanın hayvani dürtülerini açıkça yansıttığı çarpıcı bir başlangıç yapıyor.

“Hayal Ülkesi” üzerine konuşulamayacak yapımlardan biri. Zira kurulan her cümle, sarfedilen her kelime filmin atmosferini zedeler niteliğe sahip. Modern dünyayla kurduğu ilişki ise tek kelimeyle muazzam. Kısacası “Hayal Ülkesi” üstüne konuşmak mümkün olmasa da insanın birçok anlam çıkarabileceği bir yapım. Gidin, görün.

adfg

Hayal Ülkesi (Jauja)
Yönetmen: Lisandro Alonso
Senaryo: Lisandro Alonso, Fabian Casas
Oyuncular: Viggo Mortensen, Viilbjørk Malling Agger, Adrián Fondari
2014 / Arjantin, Danimarka / 109 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et