BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Kar Beyaz'ın yönetmeni Selim GÜNEŞ: “İşi görüntü yönetmenine bırakmam.”

Misafir-le Görüşme

Kar Beyaz’ın yönetmeni Selim GÜNEŞ: “İşi görüntü yönetmenine bırakmam.”

Kar Beyaz’ın yönetmeni Selim GÜNEŞ: “İşi görüntü yönetmenine bırakmam.”

Foto©Ters Ninja

Sofya Film Festivali sırasında sohbet etme imkanı bulduğum Kar Beyaz filminin yönetmeni Selim Güneş‘ten işittiklerimin bir kısmını sizlerle de paylaşıyorum.

Kimi yönetmen şunu tercih eder: Kamerayı koyar, objektifi söyler, oyunculuklara karar verir ve gerisini görüntü yönetmenine bırakır. Bu bana ters gelen bir şey. Dolayısıyla filmde kadrajın, görüntünün nasıl olacağına her planda ben karar verdim.

Seyirciden filme gelen ilk tepkilerin genellikle “Görüntüler muhteşem” diye başlaması beni hem mutlu, hem de rahatsız etti. Fotografik görüntüler konusunda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu kafamda. İkinci filmimde bu soru işaretlerini aklımda tutarak daha da titiz davranacağım.

Beyaz at benim takıntım. Bu benim fotoğrafıma da yansımıştır. Sinemada yönetmen bazen bazı şeyleri sırf öyle olsun istediği için yapabilir.

Bugün yurtdışında Türk sineması denince hemen Nuri Bilge Ceylan diyorlar. Hakkını vermek lazım kendisinin. Ben de beğeniyor ve takdir ediyorum. Ama her filmini severim diye bir şey yok tabi. Mesela Uzak’ı çok severim, İklimler’i ise hiç beğenmem.

Seyirci filmlerimiz arasında benzerlikler kurabilir. Ama ben hiç Nuri Bilge Ceylan ya da Semih Kaplanoğlu filmi seyretmemiş olsam bile, Kar Beyaz yine böyle bir film olarak ortaya çıkardı. Benim yolum onlarınkiyle birdir demem mümkün değil, kendi yolumu çizmeye çalışacağım. İkinci filmimde de çektiğimin iyi film olması için ne gerekiyorsa onu yapacağım.

Metin Erksan benim idolümdü. O benim için Türk sinemasının yanı sıra Dünya sinemasının önemli yönetmenleri arasındadır.

Reha Erdem sinemasını kendime daha yakın hissediyorum. Türk sinemasında favori yönetmenim Erdem.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et