ninja_face2.jpg

– Filmlerimi seviyor musun?
– Filmlerini seviyorum!
– YALANCI!

(Ve katil kadın sinema eleştirmenini bıçaklar)
Dead Pool-1988

Sevgili Ninja,

Sana bu satırları ikamet ettiğim evin, tamamen bana ait olduğu dağınıklığından hemen fark edilen odasında oturduğum, yıllar sonra parama kıyıp Praktiker’den aldığım “müdür kolkuğundan” yazıyorum.

Müdür deyince Recep İvedik’in şu sözleri ister istemez hücum ediyor dimağıma. Lafımı unutturmayın bana ama şimdilik müdürüne tilt olanlar için gelsin… Müdürler de beni Biskremsiz affetsin.

Otelin uyuz müdürüne (müdürü görür görmez uyuz olduğunu anlaması herhalde kendisinin uygarlıktan pek nasiplenmemiş hayvani içgüdülerinden ileri gelmektedir) hitaben şöyle der:

“Müdür değil misiniz, patron varken yalaka, patron yokken kral olursunuz hepiniz.”

Recep İvedik’i aylar sonra ancak Turkmax’te yayınlanınca seyrettim. Sinema kıstaslarımı bir kenara koyup, eğlenmeye bıraktım kendimi. Kimi yerlerde epey güldüm. Kendi kulvarında amacına uygun hareket edip netice alan bir film.

Gördünüz mü? Daha mektuba başlar başlamaz muzdarip olduğum “serseri çağrışım sendromunun” kurbanı oldum. Hiç aklımda yokken Recep İvedik’ten dem vurdum. Oysa ben sizinle Tersninja üstüne konuşmak istiyordum.

Ters Ninja 1 Ocak 2009’da 1 yaşına basacak. Ben hala ondan bahsederken Ters Ninja mı, yoksa Tersninja mı desem emin olamıyorum. Siz ne dersiniz?

Niyetim odur ki, birinci yaşımızın şerefine bir mekanda toplaşalım, sinema konuşalım ya da konuşmayalım. Ama bu bize uyar mı uymaz mı daha ona da karar veremedim. Ninjalar birbirinden habersiz, kesin bir ketumlukta mı sürdürmeliler hayatlarını. Siz ne dersiniz?

Ters Ninja 1 Ocak 2008’de emekleyerek başladığı yolculuğuna, şu anda ayaklanmış ve yere gayet sağlam basarak devam ediyor. Bu yolculukta peşimize takılan bir kaç kişinin sayısı kısa zamanda yüze, sonra birkaç yüze, şu günlerde ise ortalama günde 500 gibi bir rakama çıktı. Bu ülkede ismini çok iyi bildiğiniz, arkasında dev şirketler bulunan kimi aylık dergilerin ancak 3-4 bin satabildiği bir ortamda biz oldukça güçlü bir kitle olarak tanımlanabiliriz. Ki o dergilere acaba ayın her günü 500 kişi dönüp dönüp bakıyor mudur ki? Kaba bir hesapla insanlar Ters Ninja’ya ayda en az 15 bin kere bakıyorlar.

Peki bunun geri dönüşü nedir diye merak ediyorsunuzdur elbette. Gizlimiz saklımız yok. Şu anda Ters Ninja’nın bir mahalleye sebil olarak yapılmış çeşmeden pek bir farkı yok. Sitenin üstünde görünen reklamlar yalnızca üzerine tıklanınca para kazandıran cinsten. Eğer bundan bir gelir geliyorsa da bu ancak sitenin server ve isim masrafını karşılıyordur. Site için flyerlar, posterler, logolar, tasarımlar yaptırabildiysem, bunu çevremde kümelenmiş dostlarıma, dostlarımın dostlarına ve bu blog-sitenin ruhunda kendinden bir şey bulmuş gönüllülere borçluyum. Bunları şikayet olarak değil, sizlerle paylaşmak zamanı geldiğine inandığım için aktarıyorum. Zaten bu işe girişirken aklımda para kazanmak değil, sinema adına güzel bir şeyler yapmak, benzer dilden konuşabildiğim sinemaseverle buluşmak, onları birbiriyle buluşturmak ama en önemlisi de egemen medyanın engellemelerinden bağımsız hareket edebilmekti. Bu konularda iyi bir başlangıç yaptığımı söyleyebilirim en azından…

Ters Ninja sayesinde zaten okunmaya değer alternatif bir sinema medyası olduğunu keşfettim. Bu harika sinema bloglarının linklerini hemen sağda bulabilirsiniz. Geride kalmak üzere olan 1 sene bana, daha hiç karşılıklı çay-kahve içmemiş ve yüzlerini hiç görmemiş olsam da, bir sürü dost kazandırdı. Hiçbir beklentileri olmadan bannerlarımızı koydular, Kafa Ayarı gibi dostlar bizimki dandik olduğu için bannerı da kendileri yapıp koydular. Böyle dostça bir hareketi ne hiçbir medya plazada bulamazsınız.

Bir başka blogger Ninja, Ankara’da çıkardığı fanzine, Düşünkara‘ya konuk etti bizi. Öyle güzel cümlelerle ve samimiyetle bahsetti ki, mutlu olduk, yaptığımız işin keyfine vardık.

Bir de yazarlarımız var tabi. Onlar da hiçbir beklentileri olmadan katıldılar aramıza. Önce Numan Serteli, ardından SİYAD üyesi sinema yazarı Murat Erşahin düzenli yazarımız oldular. Murat Erşahin büyük bir eksiğini kapatarak Ters Ninja’ya bir nevi can simidi oldu.

Ali Murat Güven gazetedeki ve internet sayfalarından durmaksızın verdiği desteğini, gönderdiği yazılarla da pekiştirdi. Sinema sevgisinden doğa kardeşliğin siyasetten ya da dünya görüşünden bağımsız olabileceğini gösterdi. Siteye katkısı olan diğer isimlere teşekkürlerimizi Manifesto’nun altında belirttik zaten. Keşke o listede daha fazla SİYAD’lı yazar olsaydı…

Başka…

Bir de beceremediklerimiz var. Beraberce beceremediklerimiz. Ayın Öyküsü adlı bir bölüm yaptık ve “her ay bir öykü” dedik ama çuvalladık.

E, bir şeyi de becerememiş olalım. Ninja da olsa, herkesin bir nazar boncuğuna ihtiyacı var bence.

tersninja 2

10 YORUMLAR

 1. sevgili landlord

  gecenin bu saatinde.. yatmadan önce.. gene tersninja ya bakmak istedim.. yukarıdaki yazınızı gördüm..

  demek tersninja 1 yılını dolduruyor daha.. sanki yılların deneyimi varmış geliyor okuyucusuna oysa.. kutluyorum sizi.. nice yıllara..

  hep yazdım size.. tersninja benim için bir tutku.. gece yatmadan.. sabah işe başlamadan önce tersninja satırlarında sevgiyle dolanmak.. benim için bir ritüel..

  belki de yazdıklarım fantazi geldi size..kimi zaman belki de güvenilmedi samimiyetime.. ama inanın hislerim tamamen doğru..

  ali murat güven ne düşünür bilmem.. gerçekten seviyorum sizi.. tabi ki tersninja’yı’da.. bu aşk mı degil mi bilmiyorum ama.. çünkü şimdiye kadar herhangi bir insanoğluna aşık olmadım.. gerçekten bilmiyorum aşık olmak nasıl bir his.. siz.. tanımadığım.. hayatı ve sinemayı – belki de reçel yapmayı:) – öğreten ustam olarak gördüğüm birisiniz..

  siz manifestonuzla.. yazdıklarınızla.. benim dünyamı değiştirdiniz..aramızda mesafeler vardı.. landlord benim için sadece gözleri görünen simsiyah ninja kıyafeti içinde biriydi.. ama yüreğimde büyük bir alan işgal ettiniz.. hep şefkat mi gördüm.. asla.. genelde ninja fiskenizi hissettirdiniz.. ama ben de fazlasıya serseri ruhluydum.. yazıyordum ileri geri.. bilir bilmez herkonuda.. beni kendime getirdiniz.. bazen yazdıklarımla sizi kızdırdığım için.. beni afediniz..

  hep izinizde olacağım .. lütfen unutmayınız…

  daha nice yıllara landlord! daha nice yıllara!

  kısmetse.. sağlıkla!

 2. O zaman nice yaşlara diyelim.

  Gerçekten sinema kültürü konusunda eşsiz bir kaynak olan bu blog için tüm ters ninjalara, bütün o güzel yazılar için teşekkür etmek isterim.

  Sayenizde birçok güzel ve değişik sinema yapıtından haberdar olmanın dışında, sinemaya ve izlediğim bazı filmlere dair düşüncelerimde de birçok değişiklik oldu.

  Tekrardan tüm ters ninja ekibine teşekkür eder, birinci yaşınızı kutlarım. Daha uzun yıllar yazılarınızı okumak isteğiyle…

 3. Merhaba Landlord

  Epeydir takipçisi olduğum sitenizin 1. yaşını sevgiyle kutluyorum.

  Sinemanın hayatımızı eşsiz kıldığını siteniz sayesinde bir kez daha öğrendim.

  Ters Ninja’da,aynı filmler hakkında, farklı bakış açılarıyla yazılan yazıları okumamız mümkün olabiliyor.Bu okuyucu için büyük bir kolaylık sağlıyor.Ayrıca sitenizdeki yazılar sayesinde, film seyretmekten çok,filmleri okumayı da öğreniyorum. Bu da yeni bir farkındalık duygusu yarattı bende… Teşekkür ederim.

  Bir şey daha yazmalıyım. Ters Ninja bir aile duygusu da veriyor okuyucuya. Tüm yazarlar, yorumcular ve site sahibi, herbiri sanki ailemizin üyeleri… Bunu okuyucuya geçirebilmek çok önemli ve büyük bir başarı… Sağolun!

  Ters Ninja’ya, size ve tüm yazarlara uzun yıllar temennilerimle.

  Sevgiyle,

 4. Landlord’u ve Ters Ninja’yı biricik yaşı için şimdiden kutluyorum.

  1 Ocak 2009 tarihinde, gece gökyüzüne Ninja sembolü şeklinde ışık tutacağımı bildiriyorum.

  Bu yapmayı düşündüğünüz toplaşma, kıyafet balosu şeklinde mi olacak acaba?

  Şimdiden Ninja kıyafetlerimizi hazır edelim dedim de:)

 5. AZİZ DOST,

  SİNEMA GAZETECİLİĞİNİN ALABİLDİĞİNE MÜTEVAZI, ANCAK O ORANDA DA DERİN VE KALİTELİ KALEMİ,

  SEN SÖYLE; BİZ GEREKENİ YAPALIM. "TOPLANIN" DE, TOPLANALIM, "DAĞILIN" DE, DAĞILALIM.

  TOPLANIN DERSEN, ŞİMDİDEN SÖZ VERİYORUM, YAŞ GÜNÜ PASTASI VE YANINDAKİ COLA'LAR BENDEN… BİR DE SAYFAMDA TERSNİNJA'NIN BİRİNCİ YAŞGÜNÜ HABERİ EKSTRA TATLI NİYETİNE…

  KUTLAMA NOKTASINDA BİR PLANIN VAR İSE BİZİMLE DE PAYLAŞ, BİZ DE ONA GÖRE HAZIRLIK YAPALIM.

  TERSNİNJA, ŞU RENKSİZ, TATSIZ TUZSUZ HAYATIMIZA ÇOK GÜZEL VE ÖZEL RENKLER GETİRDİ. HERŞEYDEN ÖNEMLİSİ DE SENİ TANIMAMA VESİLE OLDU.

  O YÜZDEN, BU SİTE BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ…

  ARTIK SON KEZ BİR DÖNÜP BAKMADAN HİÇ YATAMIYORUM.

  GENÇ TÜRKLERİN İNTERNETİ LÜZUMSUZ BİLGİLER ÇÖPLÜĞÜNE VE NEREDEYSE YALNIZCA KARŞILIKLI KAVGA-KÜFÜRLEŞME PLATFORMUNA ÇEVİRDİKLERİ, İŞİ BİLENLERİN ELLERİNDE BİR SİLAHA DÖNÜŞEN BU MUHTEŞEM PAYLAŞIM ORTAMINA ULUSÇA HİÇ BİR SOMUT KATKIMIZIN OLMADIĞI BİR DEVİRDE, BİZLERİ BİLGİYE BOĞAN, TIKLIM TIKLIM SİNEMAYLA DOLU NEFİS BİR SİTE KURDUN.

  ELLERİNE VE BELLEĞİNE SAĞLIK…

  ALİ MURAT GÜVEN

  TERSNİNJA.COM

  YENİ ŞAFAK İLERİ KARAKOLU TEMSİLCİSİ

 6. efendim

  naçizane adımı şu şahane sitenin yazarları arasında, hatta erşahin üstadın yanında belirmiş görünce heyecanlandım da hislerimi şu elektro kağıda dökeyim dedim..

  daha çok sinema üzerine olan karalamalarım, bir süredir sanal alemde yayınlanmaya başlamıştı..

  kendime ait ama ıssız ada görünümlü bloglarım dışında bu yazılar uzun bir süredir yine bu alemin mümtaz sitelerinden siyahkahve'de yayınlanıyordu..

  bu edebiyat ağırlıklı güzel sitede editörler ve üyeler sağolsunlar bana büyük ilgi gösterince coştukca coştum, yazdıkça yazdım hatta ilk kez basın gösterimiyle falan sayelerinde tanıştım.. sonra bir de baktım ki oranın çakma da olsa atilla dorsay'ı kıvamına gelmemiş miyim.. gelmişim..

  meğer insan kendini sinema yazarı gibi hissedince, hafiften kabarmış bir vaziyette, "nerede lan şu sinema siteleri" deyu kıvranmaya başlarmış..

  ben de aynen böyle, kendi kendime bir fiştekleme içersindeyken, 2008'in ilk aylarından birinde, soğuk bir günün akşamında tersninja'yla karşılaştım..

  koskoca sitenin dolaştığım her tarafında namı ışıldayan, işkilli kulağımı, "heeyyt ulen buraların kralı benim" şeklindeki sessiz nidalarıyla çınlatan landlord efendinin görkeminin farkına varmış, şirin olduğu kadar anında haşin de olabilen tersninja'sına, görürgörmez çarpılmıştım..

  hiç hoşlanmadığım- tabiri caizse "ben bu işi yaladım yuttum buyrun şimdi de sizin için kustum" tavrından epey uzak landlord, bilgili ama iddiadan vareste, zengin ama mütevazı hatta naif üslubuyla tam da bana göre idi..

  önce yorumlarımı, sonra yazılarımı gönderdiğimi ve mart ayında da bir yazımın çıktığını hatırlamamam mümkün mü?

  bu arada, halinden, görünüşünden en azından iki yıllık olduğuna emin olduğum tersninja'nın daha yeni açıldığını, benim de böyle bir siteye -şans eseri- neredeyse açılışıyla birlikte katılmış olduğumu öğrenmem de işin sürpriziydi..

  benim açımdan değil de, landlord-patron için bir sürpriz de; sinema meraklısı yeniyetme bir genç sandığı numan serteli'nin babası yaşında bir herif olduğunu öğrenmesiydi..

  tamam.. karşısında numan adlı genç bir kız hayal etmiş olamazdı belki (aslında hiç de fena olmazdı di mi patron) ama bu kadarı da biraz fazlaydı.. ne yapalım ki sanal dünyada insan umduğuyla değil bulduğuyla

  yetinmek zorunda kalıyor..

  cılız satırlarıma burada son verirken, beni başta landlord'la, sonra murat erşahin üstadımla, daha sonra da sadibey ağbi ve -tamamen kendi utangaç ve çekingenliğimden samimi olamadığım- diğer sinema yazarlarını tanımamı sağlayan tersninja'ya minnet duygularımla beraber, teşekkürü bir borç bilirim..

  burada keşfettiğim, blog ya da site sahibi olan olmayan bütün arkadaşlarla, yazılarımı okuma inceliği göstererek üstelik yorumlarıyla da renk katan saygıdeğer ninjalarla beni buluşturan ey tersninja, sen çok yaşa e mi!.

 7. Bu site ile sinemanın perdelerini bana sonuna kadar açtınız. Böylelikle tüm filmlere gidemesem dahi geniş anlatımınız ve yorumlarınız sayesinde vizyonum genişlemiş oldu.

  Her gün Tersninja'a girip dolaşmak bana yeni bir filme girmişim tadı veriyor artık. Bu sebepten; baş rolde Lanlord olmak üzere bu filmde emeği gecen herkesi..teknik ekibi.. oyuncuları.. figüranlarına kadar kutlar.. söhretlerinin devamını dilerim.

  Sevgi ve saygılarımla.

  Dilek

CEVAPLA