Mavi Gece: Mizahla Harmanlanmış Bir Vizyon Filmi

aycaa

Ahmet Hoşsöyler Türk sinemasının özlediği, “hakiki” bir vizyon filmiyle izleyicisini buluşturuyor. Kadın erkek üzerine olan film, “kültür” etkisinde sınıfsal tabakalaşmayı aşırılardan anlatan yapısıyla mizahi bir zenginlik kazanıyor.

Mert Mert Tanöz

Kadın ve erkek arasındaki rekabet, ilişki, farklılık ve benzerlikler birçok kez sanatın her alanında işlenmiştir. Yönetmen Ahmet Hoşsöyler‘in son filmi “Mavi Gece” de kadın erkek dünyasını farklılıkları üzerinden ilerleyen yapım, Doktor Emel’in (Ayça Varlıer) Taksici Zeki’ye (Fırat Tanış) elektroşok uygulamasıyla birbirlerinin bedenlerine girmelerini ve sonrasında gelişen komik olayları anlatıyor.

mavi-gece-film-sarkisi-klibi-ben-ne-bicim-serseriyim-grup-kilot-soz-muzik-arif-sag_8851984-46270_1920x1080

Sinemada çokça işlenen bu konuya dair “Türkçe” bir yorum yapılmasının gerekliliği tartışılabilir. Zira özünde kadın erkek arasındaki temel farklılıklara değinmeyi amaçlayan hikaye kültürel farkları göz ardı etmeyi gerektiriyor. Fakat Hoşsöyler bu esası atlayıp, hikayeyi hem daha hareketli hem daha mizahi hem de daha vizyona uygun hale getirmek için Türk kültüründe ve motiflerinden yararlanmayı tercih ediyor. Bu hamleyi Türk toplumu içinden yaparak risk alıyor. Üst ve alt tabakadan iki karakter seçerek durumu kadın erkek meselesinden ziyade sınıfsal bir sorun haline getiriyor. Haliyle de evrensel niteliği olan konusu bir anda Türk toplumuna özgü hale geliyor, ülke sınırları dışına çıkma ihtimalini kaybediyor.

Ahmet Hoşsöyler’in “Mavi Gece”yle sanatsal anlamda kaliteli bir film yaptığını söylemek zor. Fakat çabasının bu yönde olduğu da söylenemez. Hoşsöyler’in amacı, sinema adına iyi bir iş çıkararak izleyiciyi salonlara çağırmak ve onları salondan mutlu göndermek. Bunu başardığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Olağanüstü bir performans sergilemeden, iyi bir mizahla vizyon adına başarılı bir eser sunuyor. Fırat Tanış’ın harika performansı, Eda Bilgin’in beklenmeyen çıkışlarıyla “Mavi Gece” tam bir vizyon filmi olmayı başarıyor, izlenmeyi de açıkçası hak ediyor.

dp51963Mavi Gece
Yönetmen: Ahmet Hoşsöyler
Senaryo: Ahmet Hoşsöyler
Oyuncular: Fırat Tanış, Ayça Varlıer, Eda Bilgin
2015 / Türkiye
Bu filme puan verin
Bu yazıya puan verin