BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

Berlinale Günlüğü: Midnight Special

“Midnight Special” festivallerin pek tercih etmediği bilimkurgu türünde bir yapım. Jeff Nichols’ı Altın Ayı yarışına dahil etmeye çabalayan film, bir babanın insanüstü güçleri olan oğlunu ulaşması gereken yere götürme yolculuğunu anlatıyor. Başroller Michael Shannon ve çocuk oyuncu Jaeden Lieberher’e Adam Driver, Kirsten Dunst ve Joel Edgherton eşlik ediyor.

MIDNIGHT SPECIALFilm sekiz yaşındaki Alton’ın Tom adlı biri tarafından kaçırıldığı haberiyle başlıyor. Tom ve yakın arkadaşı Lucas, çocuğu bir yere götürmek için yola çıkıyor. Alton’ı kaçırdıkları çiftliktekiler ve FBI, kırılması imkansız kodları kırmayı başararak devlet sırlarını ele geçiren Alton’ı bulmak adına bir yarışın içine giriyor. Kaçış süresince yorgun düşen Alton, insanüstü güçlerini kontrol etmekte daha da zorlanıyor ve bu kaçış her geçen saniye daha da zorlu hale geliyor.

Altın Ayı için yarışan filmler arasından “Midnight Special” şimdilik en zayıfı denebilir. Zira çizgi romanı henüz çıkmamış bir kahramanın hikayesini anlatan, “Doctor Who” dizisi ve “Tomorrowland” filmini hatırlatan, özgünlüğü şüpheli bir yapım. Alton’ın başka bir dünyadan gelişi, bu dünyanın insanüstü bir medeniyet kurmuş olması klişeleriyle dolu. Oyunculuk adına vaatleri olan, ancak başta Kirsten Dunst olmak üzere derinlikten uzak karakterlere özgürlük tanımayan film, yer yer esprileri olan bir bilimkurgu/aksiyon olmanın ötesine geçemiyor. Filmi bir bilimkurgu yapan temel öğenin, yani hayali kurulan dünya ve insanlara dair akıllarda çok fazla soru işareti bırakması da temel aldığı fikrin sağlamlığını sorgulatıyor. Alton’ın yaşadığı değişimin, farkındalık sonucu gelişen bilincinin aniliği ise hikayeyi ortasından ikiye bölüyor, bütünlüğünü kaybediyor.

MIDNIGHT SPECIALFilmin tek beğendiğim yanı, üstün insanların olduğu dünyanın mimari öğeleri oldu. Hemen her filmde kullanılan ve modern çizgilere sahip yüksek, havada asılı duran yapılardan birkaç olmasına karşın yine de etkileyici. Fakat onca klişenin yanında bir de “üstün” olanı fiziksel anlamda da “üstte” tutma tercihi, dinsel göndermelerine rağmen bir fark yaratmıyor. Gençliğini daha dünmüşçesine hatırladığım güzeller güzeli Kirsten Dunst’ın yaşlandığını görmek ve yaşlandığım gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalmak ise zaten memnun kalmadığım filmi benim için daha da çekilmez kıldı. Hemen her aksiyon filmi gibi “Midnight Special” da sonuna dek izleniyor, ancak iyi bir film olduğunu söylemek çok zor. Jeff Nichols eğer bilimkurgulara devam etmek istiyorsa, daha kırk fırın ekmek yemesi gerekli, benden söylemesi.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et