BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children

Sıra dışı karakterlerin sıradan hikayelerini anlatmasıyla bilinen Tim Burton’dan daha uygun bir isim olamazdı “Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children” (Miss Peregrine’in Tuhaf Çocukları) uyarlaması için. Lewis Caroll’ın “Alice’s Adventures In Wonderland”ini anımsatan hikaye Jacob adlı bir çocuğun, sıra dışı bir dünyada çıktığı sıra dışı bir macerayı konu alıyor.

mv5bmjixntuxodq4mf5bml5banbnxkftztgwntm3odyyode-_v1_sy1000_cr0015021000_al_ Kimsenin tanımadığı, kimsenin tanımadığı 16 yaşında bir çocuk Jacob (Asa Butterfield). Hayattaki tek dostu artık iyice bunamış olan dedesi Abe (Terence Stamp). Ancak bir gece işten dönüp dedesinin yanına uğradığında onu gözleri yuvasından çıkmış, ormanın içinde yatarken buluyor Jake. Ve Abe’in son nefesini vermek üzereyken tembihlediği vasiyeti yerine getirmeye karar veriyor. Dedesinin anlattığı hikayelerle büyüyen ve bu hikayelerdeki karakterleri sorgulamaksızın kabullenen Jake, dedesinin son arzusunu yerine getirmek adına pek de inanmadığı bir maceraya çıkıyor. Ancak sonunda dinlediği o hikayelerin gerçek olduğunu öğreniyor. Tehlikedeki bu sıra dışı dünya ve sıra dışı çocukların hayatını kurtarmak içinse günün sonunda tüm sorumluluğu üstlenmek zorunda kalıyor.

mv5botyxnje0mjk1mv5bml5banbnxkftztgwndm3odyyode-_v1_sx1777_cr001777937_al_

İkizleriyle, lider vasıflı olgun karakteriyle, rabbit hole’üyle (tavşan deliği) “Alice In Wonderland”i olması gerekenden biraz daha fazla hatırlatıyor “Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children”. Küçüklüğünden kalma hikayelerin hayallerden ibaret olmadığını öğreniyor, bir tavşan deliğinden geçip gerçek dünyadan kopuk fantastik bir evrene adım atıyor ana karakterimiz. Burada sıra dışı karakterlerle tanışıyor, onların günlük rutinini görüyor ve dedesinin bu dünyayla olan ilişkisini öğreniyor.

Beyazperdeye aktarılmaya uygun görülen hikayenin düşünsel bir boyutu olmalı ki filmin yönetmenliğini Tim Burton üstlenmiş olsun. Zira yönetmenin son olarak “Alice In Wonderland “ ve “Alice Through the Looking Glass” filmlerini çektiğini düşününce daha bir anlamlı geliyor kulağa bu tercih. Ancak Ransom Riggs’in kitabını uyarlamada Alice’tekine benzer bir sorunla karşılaşıyor Burton. Karakterlerin belli anlamlar taşıdığı, tavşan deliğinin gerçek dünya ile mantıklı bir ilişki olduğu hikayeyi iki saate sığdırmaya çalışmanın zorluğu yaşıyor.

mv5bmtg4mzq3mtk3nv5bml5banbnxkftztgwmdq3odyyode-_v1_sy1000_cr0015701000_al_

Karanlık ve korkutucu atmosferiyle bir Tim Burton filmi olduğunu hissettiren “Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children” görsel olarak tatmin etmesine, izleyiciyi o fantastik dünyaya sokmasına karşın karakter derinliği açısından aynı etkiyi yaratamıyor. Kendini seyrettiren ve izleyiciye keyif veren filmde üzerine düşünecek/tartışılacak küçük detaylarını eksik kaldığı ise hissediliyor. Miss Peregrine’e rolüyle dikkat çeken Eva Green’in şimdiden Helena Bonham Carter’ın yerini doldurmaya aday olduğunu söyleyebiliriz. Yine de gotik atmosferiyle “Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children” hayatın sıradanlığından kaçmak adına iyi bir alternatif.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et