Orçun Benli: “Bir yanda sinemacılar var, diğer yanda inşaatçılar!”

İlk filmi Bu Son Olsun ile yönetmenlik kariyerine başlayan Orçun Benli, ikinci denemesi Gulyabani‘den sonra 5 Dakikada Değişir Bütün İşler‘le tekrar seyirci karşısına çıktı. Benli’yle buluştuk ve yeni filmi 5 Dakikada Değişir Bütün İşler üzerine konuştuk…

5 dakikada değişir bütün işler

Öncelikle şunu sormak istiyorum, şu anda sinemamızda bir komedi filmi enflasyonu yaşanıyor. “5 Dakikada Değişir Bütün İşler”in farkı nedir? İzleyici neden gitmeli sizin filminize?

Biz sinema yapıyoruz. Ülkede vizyona giren komedi filmleri anlayış bakımından 2’ye ayrılıyor: Bir tarafta iyi ya da kötü samimiyetle sinema yapanlar var, diğer yanda inşaatçı, tekstilci olup filmlere satılan mal gözüyle bakan niteliksiz, samimiyetsiz filmler yapanlar var. Bu açıdan sinemacılara sahip çıkılmalı, buna yüksek gişe yapmış meslektaşlarımızın filmleri de dâhil.

“Bu Son Olsun” filminizdeki kadar olmasa da bu filminizde de politik bir sos kullanmışsınız. Politika sizin sinemanızın neresinde? 

Politika hayatın her alanında olduğu için sinemada da olmalı. Komedi, korku, fantastik fark etmez.

Bir önceki filminiz “Gulyabani” bir korku-komedi kırmasıydı… Komediden kopamadığınızı görüyoruz. Başka türlere de yönelecek misiniz? Yoksa hep bildiğiniz yolda mı yürümeyi planlıyorsunuz?

Kırma değildi Korku komedi idi ancak ülkemizde bazen Amerikalı yapımcılara özenen yapımcıların montaja girmesi filmi sizin dünyanızdan çıkarıp başka bir “şeye” dönüştürebiliyor. Benim bir tür takıntım yok. Hayatın içindeki çeşitli durumları sinemaya aktarma derdim var.

5 dakikada değişir bütün işler

Kadro nasıl bir araya geldi? Özellikle Bülent Şakrak’ı sormak istiyorum, genellikle bu tip filmlerde böylesi karakter oyuncuları ana karakter olarak öne çıkarılmaz. Riskli bir tercih değil mi bu?

Benim çektiğim filmlerde bu riski hep görürsünüz. Ama bana sorarsanız bu bir risk değil büyük bir rahatlık. İyi oyuncularla çalışmak her zaman daha iyidir.

Bir sonraki projeniz ne olacak? Yeniçeriler hakkında bir film hazırladığınız söylentisi vardı bir ara. O proje rafa mı kalktı?

O proje üzerine çalışıyoruz hala. Malum bütçesi vb. nedenlerden dolayı daha zamana ihtiyaç var. Önümüzde birkaç proje var duruma ve bütçemize göre birini seçeceğiz.

Bu filme puan verin
Bu yazıya puan verin