BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Savaşa galip gelen aşk (Soğuk Dağ / Cold Mountain)

 Soğuk Dağ / Cold MountainLandlord

Amerikan İç Savaşı’nın yol açtığı acılar arasında yeşeren bir aşktan yola çıkan “Soğuk Dağ – Cold Mountain” bol yıldızlı kadrosu ve yürek burkan öyküsüyle hem  gözünüze, hem yüreğinize hitap ediyor. (14-02-2004)

Konusu: 1860’ların Amerika’sında Güney’deki küçük bir dağ kasabasında rahiplik yapan babasının yanına taşınan Ada için kırsalın haşin koşullarına uyum sağlamak çok zordur. Çünkü o klasik bir şehir kızıdır. Yine de bu onun kasabadan Inman adlı genç adama aşık olmasını engellemez. Inman, bağlı olduğu eyalet savaşa katılınca diğer gençlerle birlikte orduya katılır. Kutsal ve kaçınılmaz bir görevdir bu onun için. Inman acımasız savaş süresince zorlukla hayatta kalır. Babası ölen Ada da çok zor günler yaşamaktadır. Neyseki Ruby adlı genç bir kadın yanına taşınır da Ada hayata tutunabilir. Inman ise Ada’dan gelen mektuptaki “eve dön” çağrısına karşı koyamaz. Firar eder ve kasabasına doğru tüm Amerika’yı katedeceği bir yolculuğa çıkar.

Soğuk Dağ / Cold Mountain

Aşk, savaş, western, tarih ve yolculuk gibi pekçok unsuru barındıran hikayesiyle Soğuk Dağ’ın senenin iyi filmlerinden olduğunu söylemek mümkün. En İyi Film Oscarı adaylığını ıskalasa da Jude Law‘ın En İyi Erkek Oyuncu dalında, Renee Zelweger‘in En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında – ki bu Oscar’ı almasına kesin gözüyle bakıyorum ben – aday gösterilmesi bunun bir kanıtı.

Soğuk Dağ / Cold Mountain

Hikayesinden rahatlıkla uzun soluklu bir dizi film çıkarabileceğiniz  Soğuk Dağ, Homeros‘un Odysseia‘si gibi pek çok birbirinden bağımsız bölümden ulaşıyor. Zaten evine dönmek için çok zorlu bir yolculuğa çıkan İnman’ı Odysseus’a, onun yolunu bekleyen ve evlilik tekliflerini görmezden gelen Ada’yı Penelope’yle özdeşleştirmek için alim olmaya gerek yok.

Soğuk Dağ / Cold Mountain

Inman da Odysseus gibi yolculuğu sırasında çeşitli insanların öyküsüne dahil olur. Bu öyküler filme sağlam bir serüven dokusu dışında, İç Savaş döneminin de canlı bir fotoğrafını oluşturuyor. Filmin kısıtlı süresinin izin verdiği ölçüde elbet… Bu olaylarda karşımıza çıkan inandırıcılık ve coşkuyu nedense Inman ve Ada ilişkisinde hissedemiyoruz pek. Belki romantizmin artık farklı algılandığı zamanımıza göre, fazla eski kafalı bir ilişki olduğu için,  belki de filmde ikisini birlikte değil, daha çok ayrı olayların kahramanları olarak seyrettiğimiz için. Ama bu bile Renee Zelweger, Jude Law ve Natalie Portman’ın beş yıldızlık oyunculuk performans sergiledikleri Soğuk Dağ’ın, hafızanızda ve yüreğinizde derin izler bırakmasını engellemiyor.

Soğuk Dağ / Cold MountainSoğuk Dağ – Cold Mountain
Yönetmen: Anthony Minghella
Oyuncular: Jude Law, Nicole Kidman, Renée Zellweger, Donald Sutherland, Natalie Portman

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et