BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

DVD

Seyredeceğiniz film gerçek bir olaydan esinlenmiştir…

Jacques Mesrine Ölümcül İçgüdü L’Instinct De Mort

Gerçek olaylara dayanan ya da gerçek olayın bizzat kendisini anlatan filmler… Her halükarda yukarıdakine benzer bir cümleyle açılan her film bizi kendine daha çok çekiyor… Güvenimizi baştan kazanıp inandırıcılığını garanti altına alıyor…

DVDsever LandlordSinema kimi zaman fantastik bir hayalin, kimi zamansa hayatın katı gerçekliğinin beyazperdeye yansıtılmasıyla var olur. Bazen de adeta zamanda yolculuk yapılır ve geçmişten bir görüntü yeniden oluşturulur insanların gözleri önünde. İşin içine biraz yorum, biraz dramatizasyon, biraz da sinema büyüsü katılır elbet… Birebir tarihin tıpkısı oluşturulmaz ama zaten hangi tarih gerçeğin tıpkısının aynısıdır ki! Bu ay son günlerde çıkmış ve gerçek olaylardan esinlenerek yapılmış film DVD’lerini konuk ediyoruz.

10.
Özgürlük Yolu
Into the Wild
Yön: Sean Penn
Oyn: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden,William Hurt

Özgürlük Yolu Into the Wild
Modern hayatın tüm olanaklarını ve değerlerini gerisinde bırakıp Alaska’ya doğru yolculuğa çıkan ve vahşi doğada 5 ay yaşadıktan sonra açlıktan ölen (1992) Christopher McCandless’ın günlüklerinden yola çıkılarak yazılan aynı adlı kitabın uyarlaması.


9.
Richard Nixon’a Suikast
The Assassination of Richard Nixon
Yön: Niels Mueller
Oyn: Sean Penn, Don Cheadle, Naomi Watts

Richard Nixon’a Suikast
Film iş ve özel hayatında dibe vurduktan sonra başına gelenlerden Nixon’u sorumlu tutan ve onu öldürmek için bir yolcu uçağı kaçırmaya kalkan Samuel Joseph Byck’in gerçek hikayesini konu alıyor. 11 Eylül olaylarına bakılırsa kaçırdığı uçağı Beyaz Saray’a düşürmeye niyetli olan Byck’in yalnızca filme değil, “birilerine” de ilham kaynağı olduğu kesin.


8.
Ölümcül İçgüdü 1
L’Instinct De Mort
Yön: Jean-François Richet
Oyn: Vincent Cassel, Gerard Depardieu, Cecile De France

Ölümcül İçgüdü 1
1979 yılında ağır polis ateşi altında ölüne değil bir numaralı halk düşmanı kabul edilen Jacques Mesrine ile tanışın. Banka soygunlarından adam kaçırmaya kadar pek çok suç işlese de zenginlerden çaldığını zaman zaman fakirlere verdiği için Paris Sokaklarının Robin Hood’u olarak da biliniyordu. 39 cinayetin faili olan Mesrine’in bir diğer takma adı ise Binbir Surat idi.

7.
Beşir’le Vals
Waltz with Bashir
Yön: Ari Folman

Beşir’le Vals Waltz with Bashir
Ari Folman 1982 Sabra-Şatila katliamı sırasında yirmili yaşlarında bir genç olarak İsrail ordusunda görev yapmaktadır. O gün olanları bilincinin derinliklerine iten Ari, olan biteni hatırlayabilmek için arkadaşlarıyla görüşmeye başlar. Ankadaşlarını dinledikçe uğursuz günün görüntüleri onun aklında, bizimse gözümüzün önünde oluşmaya başlar. Sinema tarihinin ilk canlandırma belgeseli.

6.
Kızıl Baron
The Red Baron
Yön: Nikolai Muellerschoen
Oyn: Matthias Schweighoffer, Til Schweiger, Lena Headley, Joseph Fiennes

Kızıl Baron The Red Baron
Dünya havacılık tarihinin en başarısı savaşçı pilotu Baron Manfred von Richthofen’ın bugüne kadar nedense pek anlatılmamış gerçek hikayesi. 1. Dünya Savaşı’da sergilediği ustalıklar ve askeri başarılarla tarihe geçen bu genç adamın ölümüne kadar 80 uçak düşürmüştür.

5.
Sahtekar
Changeling
Yön: Clint Eastwood
Oyn: Angelina Jolie, John Malkovich

Sahtekar Changeling
1928 yılında çocuğu kaçırılan bekar bir annenin, Christine Collins’in başına gelenler… Polis aylar süren bir arayışın ardından çocuğu bulup annesine teslim eder. Ama bu Christine’in çocuğu değildir. Polis medyanın baskısından kurtulmak için aksini iddia eder ve Christine’i susturmak için elinden geleni ardına koymaz.


4.
Tehlikeli Oyun
The Wave
Yön: Dennis Gansel
Oyn: Jürgen Vogel, Frederick Lau

Tehlikeli Oyun The Wave
1967 yılında California’da, Cubberly Lisesi’nde yaşanmış gerçek bir olayı günümüz Almanya’sına aktaran , The Wave, faşizmin köklerine dair etkileyici ve güncel bir hikaye. Punkçı tarih öğretmeni Rainer Wegner otokrasi üzerine verdiği dersinde Nazi kültürüne dönüşün imkansız olmadığını kanıtlamak üzere bir deneye girişir. Öğrencilerinden kendisini liderleri olarak kabul etmelerini ister. Öğrencilerinin üstünde disiplin uygular; bir logo yaratır; herkese beyaz bir t-shirt giydirir ve gizli bir işaretle iletişim kuran bu gruba The Wave / Dalga adını verir. Deney başarılı olur ama sonuçlar beklentileri aşınca sorunlar başlar.


3.
Frost Nixon
Yön: Ron Howard
Oyn: Michael Sheen, Frank Langella, Kevin Bacon, Oliver Platt, Sam Rockwell

Frost Nixon
Amerika Birleşik Devletleri siyasi tarihinin en sarsıcı olayalarından ve karakterlerinden biri hakında yapılmış film 5 dalda Oscar’a aday gösterilmişti.
Watergate skandalı nedeniyle yargı yoluyla görevden alınan eski ABD başkanı Richard Nixon televizyoncu David Frost ile röportaj yapmayı kabul eder. Nixon’un amacı hafif siklet gördüğü Frost’u manipüle ederek kendini son olaylardan temize çıkarmaktır. Gerçekten de 1977 yılında dört akşam üst üste yayınlanan düello tarzındaki bu söyleşiler izlenme rekorları kırmıştır.

2.
Devrim Arabaları
Yön: Tolga Örnek
Oyn: Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Vahide Gördüm, Serhat Tutumluer, Onur Ünsal, Selçuk Yöntem

Devrim Arabaları
Devlet Başkanı Cemal Gürsel tümüyle yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin TCDD işletmesine verildiği bildirilir. O gün orada bulunan 23 mühendis bu emri ‘Türk insanının makûs talihine karşı bir meydan okuma’ olarak algılarlar. En küçük bir tereddüt ya da endişe sergilenmeksizin derhal işe başlanır. Çalışma mekanı olarak Devlet Demiryolları’nın Eskişehir’deki Cer Atölyesi seçilir. Zaman müthiş dardır. Cumhuriyet Bayramı’ na kadar yalnızca 130 günü vardır ekibin. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olacak eserin adı da konmuştur: “Devrim”. Teknik anlamda ve oyunculuların performansıyla her türlü övgüye şayanken, darbeyi hoş gösterme adına gizli propagandaya kayan söylemleriyle puan kaybeden bir film. DVD kapağı için nedense Devrim’in yer almadığı afişi seçenlere inat, ben bu alternatif afiş tasarımını tercih ediyorum.

1.
Operasyon Valkyrie
Valkyrie
Yön: Bryan Singer
Oyn: Tom Cruise, Kenneth Branagh, Bil Nighy, Tom Wilkinson

Operasyon Valkyrie
Yönetmen Bryan Singer ve yıldız oyuncu Tom Cruise’u bir araya getiren Operasyon Valkyrie, II. Dünya Savaşı’nın en ilginç olaylarından birini konu alıyor. 20 Temmuz 1944’te genç subay Claus Von Stauffenberg, Adolph Hitler’in ayaklarının dibine bomba dolu bir çanta bırakır. O ve birçok üstdüzey subay sonu Almanya için kötüye giden şavaşın nihayete ermesi için Hitler’in ölmesi gerektiğine inanmışlardır. Operasyon Valkyrie işte bu başarısız suikastin ve onun baş faili Von Stauffenberg’in hikayesini anlatıyor.

Bunlar da hala DVD raflarında:

Kelebek ve Dalgıç

Kelebek ve Dalgıç
The Diving Bell And The Butterfly
Yön: Julian Schnabel
Oyn: Matheu Amalric, Emmanuelle Seigner
Kim Anlatılıyor: Jean Dominique Bobby (Elle dergisi Editörü)

Sagan
Yön: Diane Kurys
Oyn: Pierre Palmade, Jeanne Balibar
Kim Anlatılıyor: Françoise Sagan (Yazar)

Tutku
Fur
Yön: Steven Shainberg
Oyn: Nicole Kidman, Robert Downey Jr.
Kim Anlatılıyor: Diane Airbus (Fotoğrafçı)

Yalnız Kalpler
Lonely Hearts
Yön: Todd Robinson
Oyn: John Travolta, James Gandolfini, Jared Leto, Salma Hayek
Kim Anlatılıyor: Raymond Fernandez – Martha Beck (Seri Katiller)

Vali
Yön: M. Çağatay Tosun
Oyn: Uğur Polat, Erdal Beşikçioğlu, İsmail Hacıoğlu, Hakan Boyav, Şebnem Dönmez
Kim Anlatılıyor: Recep Yazıcıoğlu (Vali)

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et