BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Sonunu düşünen kahraman olamaz! (Mission Impossible 3)

Mission Impossible 3

Bir aksiyon filmi düşünün milyonlar harcanmış. Yani patlamalar, alevler, parçalanan arabalar, atraksiyon, aksiyon gırla…Üstelik başrolünde de Tom Cruise var. Bu tertip ağız sulandırıyor. Ama netice vasatı aşmayınca hevesiniz kursağınızda kalıyor. (6 Mayıs 2006)

Çok iyi aksiyon filmlerini kafadan şöyle bir sıraladığımda Mission Impossible serisi hep dışarıda kalırdı. Şimdi serinin üçüncü filmini de izledik. Görüntü o ki aynen devam, sıralamada bir değişiklik olmayacak. Olması gerektiği gibi özellikli bir aksiyon filmi değil MI3. Hatta ilk MI filmi oyuncuları ve entrikalarla dolu hikayesiyle, ikincisi John Woo estetiğiyle biraz daha öne çıkıyor bu filmle kıyaslandığında. MI3’ün ciddi bir cazibe sorunu var. En başta kadrosunda. Tom Cruise belli ki tüm ilgiyi ve parayı kendi üstünde toplamak istemiş. Casting ve senaryo ona göre şekillenmiş.

Rhys-Myers’in filmde olma sebebi sanki süper ajan Ethan’ın aynı anda hem helikopteri kullanıp hem de rehineyi kurtarmasının imkansız olması. Ving Rhames’in görevi ise, teknik detayları atlayarak konuşuyorum, Ethan’a zaten bildiği şeyleri söyleyip onun vicdanı görevini üstlenmesi. Cruise’den sahne çalabilen tek kişi, o da karizmasıyla ve bakışlarıyla, Philip Seymour Hoffman, yani filmin kötü adamı. Tom Cruise’un sinemaseverlerin MI filmlerinden ne beklemediğini daha iyi anlaması gerekiyor. James Bond izlemek istersek, gider James Bond izleriz.

Cruise’un anlaması gereken bir diğer nokta da şu: egosu ne kadar büyük olursa olsun, tek başına kadroyu doldurmaya yetmez. Yan karakterler için daha kişilikli roller yazılsa, daha dikkat çekici tipler çizilse bunları söylememize gerek kalmazdı. İlk MI filminde daha ana mevzuya bile giremeden ölen Emilo Estevez’i bu filmdeki MI ekibi üyelerinden daha çok hatırlayacağız görün bak.

Mission Impossible 3

Filmin ayakları yere basan “mavra” hissi yaratmayan bir hikayesi var, ama eski numaraları yapan yeni cambaz tadı bırakıyor damakta. Aksiyon sahneleri de hayli yetersiz filmin. Bunca paranın harcandığı film daha fazlasını sunmalıydı aksiyon severlere. Harrison Ford’lu Açık Tehlike filminde araç konvoyuna sokakta yapılan saldırı, MI3’ün en iddialı aksiyon sahnesi sayılabilecek köprü üstü çatışmasından daha gerilimli, daha başarılı, daha estetik. Tamam, James Bond ya da Charlie’nin Melekleri 2 gibi fantezi-aksiyon çekmek istemeyebilirsiniz ama o zaman ortaya Geçmişi Olmayan Adam gibi daha gerçekçi bir aksiyon koymalısınız, ya da nevi şahsına münhasır bir aksiyon. MI3 bunların hiçbiri değil.

Yönetmen Abrams’ı Lost ve Alias dizilerinden tanıyoruz. Abrams’ın dizilerden filme taşıdığı tek şey seyircinin ilgisini sıcak tutma becerisi olmuş. Aksiyon filmi işini pek kıvıramamış ama elindeki hikayeyi iyi anlatmış, iyi kurgulamış. Ancak elindeki iyi bir hikaye mi, tartışılır. MI3 fena bir aksiyon filmi değil ama ben, mesela DVD’si çıktığında, bu filmi ikinciye seyretmem. Halbuki ben her iyi aksiyon filmini DVD’si çıkar çıkmaz bir kez daha seyrederim.


Mission Impossible 3
Yönetmen: J. J. Abrams
Oyuncular: Tom Cruise, Ving Rhames, Philip Seymour Hoffman, Jonathan Rhys-Myers
, Emilo Estevez
Eleştiri notu:3/5
Seyir notu: 4/5

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et