BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların yirmi dördüncüsünü Sabah - Günaydın yazarı Mevlüt Tezel için açıyoruz.

The S-Files

The S-Files Nr.24 © Ters Ninja: Mevlüt Tezel

Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların yirmi dördüncüsünü Sabah – Günaydın yazarı Mevlüt Tezel için açıyoruz.


Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların yirmi dördüncüsünü Sabah – Günaydın yazarı Mevlüt Tezel için açıyoruz.

Nerede, ne şekilde, kiminle seyrettiğinizi hatırladığınız en eski film hangisi?

Çocukken TV’de izlediklerimi hatırlamak zor ama sinemada ilk Chuck Norris’ın Lone Wolf McQuade filmini izlemiştim galiba. Rahmetli babam ve kardeşimle gitmiştik. O filmden hatırladığım tek kare arabasının içinde canlı canlı gömülen Chuck Abi’nin arabasındaki turbo motorlar sayesinde toprağın altından dışarıya fırlayışıydı. Sokakta telli arabamı sürürken, hep o sahneyi taklit ederdim. Bir de sigara dumanından gözlerim bayağı yanmıştı.

Sinema yazarı olmasaydınız, ne yazarı olmak isterdiniz?

“Gazeteye hiç uğrama, git gezdiğin ülkeleri anlat bize. Maaşın masraflarınla birlikte hesabına yatacak” deselerdi fena olmazdı.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir filmle idare etmeye mahkum edildiniz. Hangi filmi seçerdiniz?

Oldboy diyeceğim ama yıllarca böyle psikopat bir filmi defalarca izlemenin yan etkisi; kafayı yemek olabilir. O yüzden neşeli kalmak adına Charlie Chaplin’in Altına Hücum filmi derim.

Kendinize içlerinden hayali bir arkadaş seçme şansınız olsaydı. Hangi sinema karakterini seçerdiniz?

Fight Club filminden Tyler Durden olabilir…

Hangi sinema oyuncusunun görüntüsüne sahip olmak isterdiniz?

Steve McQueen fena olmazdı

Hangi yönetmenle sıkı dost olmak isterdiniz?

Stanley Kubrick… Sıkı dost olduğumuz için The Shining ve 2001: A Space Odyssey’in finalindeki sırları benimle paylaşırdı herhalde.

Hangi film gerçek olsun ve siz de içinde yer alın isterdiniz?

Fight Club tabii ki… Finaldeki finans sektörünün çökertilmesi hepimizin kurtuluşu olurdu herhalde.

Sinemayı sevmek için iyi bir neden söyler misiniz?

Sıkıcı hayatlarımızı unutmanın en kolay ve ucuz yolu.

Sinemanın en kötü özelliği ya da en büyük zararı nedir sizce?
Üniversitede yeni tanıştığım bir öğrenci “En sevdiğim filmler Bodyguard ve Top Gun” demişti ve hemen yanından uzaklaşmıştım. O çocuk aynı zamanda bizim bölümün en uyuz esprilerini yapan kişiydi. Ben bazı filmlerin insanları aptal yapma özelliğinin olduğuna inanıyorum. Bu filmlerin sayısı ne yazık ki, çok fazla.

Bugüne kadar gittiklerinizin içinde en sevdiğiniz sinema hangisiydi?
Çocukluk hatıralarım Elhamra ve Alkazar diyor…

İlginizi çekebilir...

Basın Bülteni

"Gülümse" filminin ilk fragmanı burada.

Basın Bülteni

Pera Film, Onur Haftası’nı bu yıl “Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık” başlıklı programla kutluyor. Farklı coğrafyalardan dört filmi bir araya getiren programda, bir aradalıkla...

Murat Orçan

Oyuncuların özverili performansları ve aşina yüzleri olmasaydı belki de seyirci tarafından pek tercih edilmeyecek olan yapım, şu sıralar hak ettiğinden fazla ilgiye mazhar olarak...

Deneme

Cüneyt Arkın'ı kaybettik. Ege Görgün, sinema yıldızının ardından bir yazı kaleme aldı.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et