BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

The Vaccines geçtiğimiz Haziran Londra’da kurulmuş bir indie rock grubu.

Müzik

Basit, enerjik ve melodik: What did you expect from The Vaccines? – The Vaccines

The Vaccines geçtiğimiz Haziran Londra’da kurulmuş bir indie rock grubu.

The Vaccines geçtiğimiz Haziran Londra’da kurulmuş bir indie rock grubu. Vokaller yanında gitar, bas ve davul’dan oluşan bu İngiliz dörtlü geçtiğimiz haftalarda debut albümünü çıkardı. Albüm The Strokes ile çakışmasın diye ilk planlanan tarihten bir hafta önce 14 Mart tarihinde piyasaya sürülmüş.

Henüz ilk şarkıdan gençlik enerjisinin hissedildiği The Vaccines bana 2006’da The Fratellis grubunu ilk dinlediğim zamanı anımsattı (bkz: Costello Music albümü): benzer akorlarla çalınan basit gitar müziği, hızlı davul vuruşları, basit (hatta anlamsız) sözler. Ancak açıkçası The Strokes’un son albümünden daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. The Vaccines bence kendilerinden “beklendiği üzere” basit ama melodik şarkılardan oluşan oldukça tutarlı bir indie albümü yapmış. Yeni ya da ilginç bir şey sunmuyor ama sunduğu şey eğlenceli.

Albüm sadece 1 dakika 21 saniyelik Wreckin’ Bar ile oldukça hızlı bir tempoyla başlıyor. Ardından gelen If You Wanna bas ve davul açılışı ile dikkat çekiyor. Şarkılar genelde kısacık: ilk dört şarkı sekiz dakika bile sürmüyor.

Albümün genelinde sözler basit olmakla birlikte albümün ortalarındaki Wetsuit ve Post Break-Up Sex uzun zamandır duyduğum en anlamsız/çocukça ama eğlenceli sözler sanırım; ancak bu iki şarkının da melodisi oldukça akılda kalıcı. Özellikle Westsuit’te davul-bas ikilisinin uyumu güzel bir melodi yaratmış. Post Break-Up Sex’te ise arka plandaki surf gitar hoş bir derinlik yaratmış.

Albüm bence sonlara doğru zirve yapıyor ve baştaki basit indie müzik sanki biraz olgunlaşıyor. Biraz Editors/Interpol tarzı bas girişi, kesik kesik gitar pasajları ve vokaliyle All In White albüme bir parça duygu katıyor. Ardından gelen Wolf Pack önde davul/bas ve arka plandaki uzun surf gitar sololarıyla çok etkileyici. Kapanış şarkısı Family Friend ise albümün gerisinden oldukça farklı bir soundda. Derinlerden gelen gitar üzerine ağır tempodaki davullarla başlayan şarkı 3 dakika sonra hızlanmaya başlıyor, gitarlar tizleşiyor, bas ritimleri yoğunlaşıyor ve şarkı değişik bir ambiyans oluştururarak sona erdiriyor albümü.

Albümden en beğendiğim parçalar A Lack of Understanding, Post Break-Up Sex, All In White ve Wolf Pack. Özellikle BBC’nin Sound of 2011 anketinde 3. sırayı almasıyla dikkat çeken The Vaccines için İngiliz müzik eleştirmenleri “The Strokes’un debut albümüne on yıl gecikmeli cevabımız” şeklinde yaklaşıyorlar. Evet güzel bir albüm, ancak yine de fazla abartmamakta fayda var.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et