BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

Ben-Hur: Haluk Bilginer’li bir “yeniden uyarlama”

Birçokları Ben-Hur adını Amerikalı avukat/general Lew Wallace’ın 1880 yılında yayımlanan “Ben-Hur: A Tale of the Christ” kitabından esinlenen 1959 yapımı filmden hatırlar. Öyle ki yönetmenliğini  William Wyler’ın üstlendiği film 1960 Oscar ödüllerine damgasını vurmuş ve  11 ödülle en çok Oscar kazanan yapım (bu rekoru şu an “Titanic” ve “The Lord Of The Rings: The Return of the King” ile paylaşıyor) olmuştu.

mv5bnge0mzk0yjytzmq5mc00ogu5lwi4nzktzge2yzyymtrmzwjmxkeyxkfqcgdeqxvyotk4mtm0nq-_v1_sy1000_sx1500_al_Yönetmenliğini Timur Bekmambetov’un (“Wanted”, “Abraham Lincoln: Vampire Hunter” filmlerinin de yönetmeni) yeni “Ben-Hur” aynı hikayenin daha kısa bir versiyonu. Başrollerini Jack Huston, Toby Kebbell ve Morgan Freeman’ın paylaştığı 125 dakikalık film teknolojinin çoğu imkanını kullanmasına karşın içeriğe ise aynı özeni göstermiyor.

1900lerin sonunda Amerikalı bir avukatın kaleminden çıkması, hikayenin taraflı olması yeterli bir sebep, bu nedenle de Lew Wallace’ın yazdığı hikayeyi içerik yönünden eleştirmenin bir anlamı yok. Ancak Bekmambetov’un hikayeyi ele alışına bakıldığında eleştirilecek çok fazla kısım var. İlk olarak Bekmambetov Ben-Hur’u Hristiyanlığı değil bir kahramanı anlatma üzerine kurmuş kafasında. Bu nedenle de Ridley Scott’un Russell Crowe’lu Gladiator”ünkine (2000) benzer bir dil yakalamaya çalışıyor. Hatta Gladiator’ünn son sahnesindeki epik atmosferi yakalamak için hikayedeki tek aksiyon sahnesi olan at arabası yarışını da olması gerekenden çok daha uzun tutuyor.

mv5bymewy2flm2mtyjc3ny00nzewlthimdetyzq1nmyyogm0otkzxkeyxkfqcgdeqxvyotk4mtm0nq-_v1_sy1000_sx1500_al_

Hıristiyanlığı ikinci plana iterek etkisini büyük oranda kaybeden film özellikle Morgan Freeman’lı sahnelerde hikayenin epik atmosferini de yitiriyor. Morgan Freeman’ın canlandırdığı Ilderim karakterini filmin temel öğelerinden biri yapmaya çalışırken Judah’nın epik serüveni sekteye uğruyor, dolayısıyla da büyü bir anda bozuluveriyor.

Haluk Bilginer’in yalnızca “göründüğü” yeni Ben-Hur filmi 100 milyon dolarlık bütçesiyle büyük bir hayal kırıklığı. Senaryosuyla olduğu kadar Jack Huston (Judah) ve Toby Kebbell’in (Messala) rolleri için yetersiz kalan oyunculuklarıyla da izleyiciyi tatmin edemeyen filmin izlemeye ne kadar değeceği tartışmaya açık bir konu. Yine de zayıf vizyon haftalarının yüksek bütçesiyle tercih edilebilecek filmlerinden biri.

mv5byjy2nguwyjqtnweyzs00odyzlwfmmdytnmnkmjflntgynzvmxkeyxkfqcgdeqxvyotk4mtm0nq-_v1_sy1000_sx1500_al_

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et