BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

DVD

Bu filmi sevdiyseniz, bu filmi de seveceksiniz…

Şahane Hayat / It’s a Wonderful Life}}}} Yurttaş kane - The Citizen Kane

Sizin için yeni çıkanlar arasından 5 DVD seçtik ve kısaca tanıttık. Yetmedi,  karşılaştırmalı olarak kendiniz değerlendirip alıp almamaya, seyredip seyretmemeye karar verin diye  onlara ya şekil ya içerik ya da lezzet olarak yakın duran iki başka filmi bulup yanıbaşına koyduk.

1

Bu filmleri sevdiyseniz…

Maç Sayısı / Match Point (2005)
Yetenekli Bay Ripley / The Talented Mr. Ripley (1999)

Bu filmi de seveceksiniz..
.

Cassandra’nın Rüyası

Cassandra’nın Rüyası
Cassandra’s Dream

Yön: Woody Allen
Oyn: Colin Farrel, Ewan McGregor, Tom Wilkinson

Londra’da yaşayan iki kardeş Ian Terry orta halli bir aileye mensup olsalar da, zengin olma ve sınıf atlama hayaliyle önlerine çıkan her fırsata balıklama atlamaktadırlar. Ama bu kadar cüretkar ve açgözlü olmanın cezasını çok ağır ödetir hayat onlara.

Woody Allen’ın sınıf atlamak isteyen karakterler üstüne kurduğu suç hikayelerinin sonuncusu en ufak bir zafiyet göstermeden ilerleyen sağlam bir film. İyi yazılmış senaryo, başarılı oyunculuklarla destekleniyor.

Woody Allen sinema dünyasının en zeki yaratıcılarından biri. İyi film yapmak onun için bir aşçının lezzetli bir çorba yapması kadar basit. Ama bir tek çorbayla karnın doymayacağı da unutulmamalı!

2

Bu filmleri sevdiyseniz…

Solaris (1972)

Alien 3 (1992)

Bu filmi de seveceksiniz...

Dante 01

Dante 01
Yön: Marc Caro
Oyn: Lambert Wilson, Dominique Pinon

Yüksek güvenlikli uzay gemisi hapishanesi ve psikiyatrik araştırma merkezi Dante 01’e yeni bir tutuklu gelir. Dünya dışı varlıklarla yaşanan bir çatışmadan sağ kurtulan tek kişi olan Saint George, içindeki canavarı kontrol altına almak için savaş vermektedir.

Jean-Pierre Jeunet ile birlikte çektikleri Şarküteri ve Kayıp Çocuklar Kenti ile hatırladığımız Marc Caro’nun çizgi roman fantastiğiyle, bilimkurguyu harmanlandığı film 2001 Uzay Macerası ve Solaris hayranı bilimkurgu meraklıları için fetiş film haline gelebilir.

Türkçe izlemek isterseniz 2.0 ses seçeneğiyle yetinmek zorunda kalacağınız filmi, ancak orijinal dilinde izlerken 5.1’in keyfini çıkarabiliyorsunuz. Özel Seçenekler’de yer alan filimin yapım belgeseli ise yalnızca İngilizce altyazılı olarak seyredilebiliyor.

Marc Caro’nun ilk solo çalışması genelgeçer (ve genelseçer) seyirci için “on kızkaçıran gücünde.” Ancak meraklısı bu filmi tutu mu bırakmaz!

3

Bu filmleri sevdiyseniz…

Jurrassıc Park (1993)

Dünyanın Merkezine Seyahat / Journey to the Center of the Earth 3-D (2008)

Bu filmi de seveceksiniz...

Yıldırım Hızı

Yıldırım Hızı
A Sound of Thunder

Yön: Peter Hyams
Oyn: Edward Burns, Ben Kingsley

2055 yılında dünyanın en pahalı turistik eğlencesi geçmişe yapılan dinozor safarileridir. Bu turlardan birinde yapılan küçücük bir hata tüm dünyanın kaderini değiştirir. Dünya artık bambaşka bir evrimin sonuçlarını yaşamaktadır. Bu hatayı düzelmek için fazla zaman yoktur üstelik.

Pek sadık kalmasa da bilimkurgu ikonu Ray Bradbury’nin kısa hikayesinden uyarlanan filmi “bilimkurgu olsun, çamurdan olsun” diyenler rahatlıkla seyredebilir. Bol canavarlı sahneleriyle Jurassic Park etkisi yaratan film belli bir sürükleyiciliğe sahip.

52 milyonluk bir bütçeyle çekilip yalnızca 8 milyon dolar kazanan bir film. Hem yapımcılar, hem de seyirci için büyük hayal kırıklığı. Bence ortada ciddi bir yolsuzluk var.

4

Bu filmleri sevdiyseniz…

Şahane Hayat / It’s a Wonderful Life (1946)
Muhteşem Gatsby / The Great Gatsby (1949)

Bu filmi de seveceksiniz..
.

Yurttaş kane - The Citizen Kane

Yurttaş Kane
Citizen Kane

Yön: Orson Welles
Oyn: Orson Welles, Joseph Cotton

1941 yapımı Yurttaş Kane, zengin medya patronu Charles Foster Kane ölüm döşeğinde “Rosebud” der. Bir gazeteci bu ismin sırrını çözmek için Kane’i tanıyanlardan bu gizemli adamın hikayesini dinlemeye başlar. Amerikan Film Enstitüsü tarafından “Tüm zamanların En İyi Amerikan Filmi”, İngiliz Film Enstitüsü’nün yaptığı ankette de eleştirmenler ve yönetmenler tarafından “Tüm Zamanları En İyi Filmi” seçilmiş bir başyapıt.

İki diskli bu özel paketin iki nolu CD’sinde Bir Efsanenin Hikayesi adlı belgeseli izleyebilirsiniz. (AE Film bu özel kutuların yanında ne zaman bir “CD’yi kutudan çıkarma kılavuzu” verecek merak ediyorum.)

Eğer bir arşiviniz varsa, bu filmi o arşivde bulundurmak bir mecburiyet! Yurttaş Kane’i seyretmeden sinemadananlar olunmaz!

5

Bu filmleri sevdiyseniz…

Şeytanın Belkemiği – Devils Backbone (2001)

Diğerleri – The Others (2001)

Bu filmi de seveceksiniz...

Yetimhane - El Orfanato

Yetimhane
The Orphanage
Yön: J.A. Bayona
Oyn: Belen Rueda, Roger Princep

Kocası ve çocuğuyla birlikte büyüdüğü yetimhaneye geri dönen Laura burayı restore edip hizmete açma niyetindedir. Ama oğlu burada hayali arkadaşlar edinip hikayeler uydurmaya başlayınca Laura’da geçmişindeki bazı karanlık noktalarla yüzleşmek zorunda kalır.

Guillermo Del Toro’nun yürütücü yapımcı olduğu film son dönemde karşımıza çıkan en başarılı, en zeki, en afallatıcı gerilim filmi. Yetimhane aynı zamanda pek çok ödülle taçlandırılmış bir sanat yapıtı.

Bu filmi uzun süre aklınzdan çıkaramayacaksınız ve Bayona’nın sonraki filmini izlemek için sabırsızlanacaksınız!

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et