BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ege Görgün

Jeff Lemire’den “Çiftlikten Öyküler”: Uçsuz Bucaksız Yalnızlık

Kanadalı grafik sanatçısı, karikatürist ve yazar Jeff Lemire’in Ontario’da doğup büyüdüğü Essex County’den hayatları birbiriyle kesişen kasaba insanlarının hikayelerini anlattığı üçlemesi, hüznün tadını damağınızda bırakıyor.

Ödüllü grafik sanatçısı Jeff Lemire’inMarmara Çizgi tarafından ülkemizde yayımlanan Essex County” serisiKanada’nın taşrasında yaşayan kasabalıların hayatına odaklanıyor. Üçlemenin ilk kitabı “Çiftlikten Öyküler”, yakın zamanda annesini kaybeden ve dayısıyla birlikte çiftlikte yaşamaya başlayan 10 yaşındaki Lester’ın hikayesini anlatıyor.  

Dayısıyla pek arası olmayan Lester, kasabanın benzin istasyonda çalışan iri kıyım Jimmy Lebeuf’la arkadaşlık kuruyor. Lebeuf, travma geçirmiş eski bir hokey oyuncusu. Lester giderek onunla daha fazla vakit geçirmeye başlıyor. İkisi birlikte taşra yalnızlığından kaçarak süper kahramanların, uzaylı istilacıların ve gölde oynanan eski usul buz hokeyinin hüküm sürdüğü bir hayal dünyasına sığınıyorlar. 

İkinci kitap yaşlı ve sağır, eski buz hokeyi oyuncusunun bugününü ve geçmişini gözler önüne sererken gizemli hikayeyi farklı yönlerden ele alıyor. Kasaba hemşiresinin ön planda olduğu üçüncü kitap ise, düğümün tamamen çözüldüğü ve üçlemenin tüm kahramanlarını birbirine bağlandığı bölüm. 

Kanada’daki kasabada yaşayan, herbiri kendine özgü bir yalnızlığın pençesindeki bu karakterlerin hataları, günahlarıyla ve sevaplarıyla ilk sayfalardan itibaren okuru sarıp sarmalıyor. Tabii bunda Jeff Lemire’in içten, samimi anlatımının yanı sıra muazzam bir beceriyle resmettiği, çoğunlukla söze bile gerek bırakmayan karelerinin de etkisi büyük. Karakterler inanılmaz bir gerçekçilikle ete kemiğe bürünüyor ancak okurun yalnızlıklarına uzaktan eşlik etmesine ses çıkarmıyorlar. 

Lemire’in siyah beyaz çizimlerden oluşan, her biri birer film karesi tadındaki grafik roman çalışması, sıradan kasaba insanlarının bile ne kadar sıradışı yaşamlar sürebileceğini gösterirken hayatın her şeye rağmen yaşamaya değer olduğunu da sessizce fısıldıyor yalnızlara, kendini yalnız hissedenlere, tüm terk eden ve terk edilmişlere… 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et