BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Iron Man, Türkçe mealiyle Demir Adam ilk kez 1962 yılında okurun karşısına çıktı. Henüz kendine ait bir dergisi olmadığından, bir çok ultra ünlü süper kahraman gibi o da parçalı hikayeli bir dergide kısmen yer aldı. (Mart 1962 – Tales of Suspense) Başkanlık görevini 1961’de devralan Kennedy ile paralellik kurmak istenirse çok kafa yormaya gerek kalmıyordu: ikisi de varlıklı aileden gelen birer vatansever ve gaziydi.

Görkemli Çizgiroman-ım!

Demirden korksak, trene binmezdik! (Iron Man)

Iron Man, Türkçe mealiyle Demir Adam ilk kez 1962 yılında okurun karşısına çıktı. Henüz kendine ait bir dergisi olmadığından, bir çok ultra ünlü süper kahraman gibi o da parçalı hikayeli bir dergide kısmen yer aldı. (Mart 1962 – Tales of Suspense) Başkanlık görevini 1961’de devralan Kennedy ile paralellik kurmak istenirse çok kafa yormaya gerek kalmıyordu: ikisi de varlıklı aileden gelen birer vatansever ve gaziydi.

Çizgi roman tarihinin en milliyetçi süper kahramanlarından biri olan Iron Man (Demir Adam) paslanmadığını ispat etmeye hazırlanıyor. Seyrederken eğlenin eğlenmesine ama gözünüzü ve bilincinizi açık tutun ki propagandaya gelmeyin… (Arşiv)

Iron Man
Yön. John Favreau
Oyn. Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges

60’lı yıllarda ABD’de John F. Kennedy rüzgarları esiyordu.  Kennedy ülkenin yeni kahramanıydı ve onun duruşu, söylemleri Amerikalılar’ın maceracı ve bir o kadar iyimser bir ruh takınmalarını sağlıyordu. Çizgi roman sektörü bu ruhun farkındaydı ki, en çok süper kahraman o dönemde üretildi. Çizgi roman sektörünün baronu Stan Lee’ye göre bu durumu Kennedy’nin suikastını dek sürdü.

Iron Man, Türkçe mealiyle Demir Adam ilk kez 1962 yılında okurun karşısına çıktı. Henüz kendine ait bir dergisi olmadığından, bir çok ultra ünlü süper kahraman gibi o da parçalı hikayeli bir dergide kısmen yer aldı. (Mart 1962 – Tales of Suspense) Başkanlık görevini 1961’de devralan Kennedy ile paralellik kurmak istenirse  çok kafa yormaya gerek kalmıyordu: ikisi de varlıklı aileden gelen birer vatansever ve gaziydi. Tony Stark ile arasında parallellik kurulacak bir diğer ünlü sima ise mucit, maceraperest, girişimci, güzel kadın avcısı, filmci ve multimilyarder Howard Hughes. (1905-1976) Onun hikayesini de Aviator-Göklerin Hakimi filminde Scorsese’nin kamerası ve DiCaprio’nun oyunculuğu aracılığıyla izlemiştik.

Hikayenin kahramanı çok büyük servete sahip bir mucit ve silah üreticisiydi. O dönemin “popüler” savaş mekanı Vietnam’a yeni bir silahı denemek üzere giden Stark, deneyin ters gitmesi üzerine hem yaralanır hem de düşmana esir düşer. Kalbine giren şarapnel onu yavaş yavaş ölümüne yaklaştırmaktadır. Komünist Vietnamlılar onu yine de kendileri için silah üretme zorlarlar. Ama Stark esir tutulduğu laboratuvar da kendi için bir savaş kostümü hazırlar. Üstelik bu kostüm aynı zamanda kalbinin fonksiyonlarını da yerine getirmektedir. Stark Vietnamlılar’ın elinden kurtulup özgürlüğüne kavuşur. Ama yaşamaya devam etmek istiyorsa artık yaşamı boyunca bu kostümü giymek zorundadır. Tony Stark artık yalnızca silah üreterek değil, bir süper kahraman kimliğiyle kötülerle savaşarak da  ABD’nin çıkarlarını koruyacaktır.  Stan Lee yarattığı karakteri şöyle anlatıyordu:

“Iron Man gibi bir karakteri yaratırken bildiğimiz süper kahraman tiplemelerinden farklı bir şeyler yapmak istedim. 1962 yılında Iron Man, o dönemin genç okurlarının hiç beklemediği özellikleri bünyesinde topluyordu. Bunların başında da savaş makineleri üreten bir sanayici olması vardı. Tony Stark karakterini zengin, gösterişli, yakışıklı ve ilginç bir erkek kimliğinde yaratırsam okuyucuların hoşuna gideceğini düşündüm. Bu üstün özelliklerinin yanına zayıf bir kalp eklediğim takdirde mükemmelliğinden biraz kaybedecek ama okuyucu onu daha çok benimseyecekti. Okurların tepkisi müthiş oldu. Tüm Marvel karakterleri arasında çok özel bir konuma yükselen Iron Man, diğer bütün karakterlerden daha fazla kadın okur kazandı. Kadınıyla erkeğiyle her yaştan insan, Tony Stark karakterinin insani yönüyle bağlantı kurmuştu.”

Başrolünde Robert Downey Jr.’ı izlediğimiz yeni Hollywood çizgi roman uyarlamasında ise Vietnamlılar’ın yerini Afganistan’daki Müslüman teröristler alıyor. Filmin bunu dışında Demir Adam’ı orijinal hikayesini uygun bir seyir izlediği söylenebilir. Hatta Tony Stark’ın teröristleri alt ederken giydiği savaş kostümü, efsane çizer Jack Kirby tarafından yaratılan ve 1962’de çizgi roman okuru karşısına çıkan ilk Demir Adam kostümü. Daha sonra oldukça hantal görünüşlü bu kostüm Steve Ditko tarafından yeniden tasarlanarak bugünkü göz alıcı halini almıştı. Bir çok çizgi roman sever hala Demir Adam’in çizgi roman aleminin en şık kostümlü süper kahramanı olduğunu düşünür.

iron man

Iron Man bu ayın en eğlenceli filmlerinden biri. Ama bunda en büyük pay Robert Downey Jr. Usta oyuncu fantastik karakteri öylesine insani bir hale getiriyor ki, bir an bile fantastik bir film izlediğiniz hissine kapılmıyorsunuz. Iron Man kıyafetinin  üzerimizdeki (çocuk ruhumuzdaki) olağanüstü etkisi; fantastik sahnelerin, özellikle Iron Man’in uçtuğu sahnelerin çok başarılı olması, filmin seyir keyfini artıran diğer noktalar.

Iron Man filmi bu haliyle bir Iron Man üçlemesine müthiş bir girizgah olarak kabul edilebilir. Üçleme daha da öteye gidebilir ama Robert Downey’nin bu rolü oynamaya devam etmesi kaydıyla.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et