BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Sinemanın hayata mânâ kattığını kim söylemiş? Zira benim hayatımı çürütmekten başka işe yaradığı söylenemez. İşte en yakın nedeni, bu haftaki filmimiz.

Tuğba Keleş

“Don”un ardında saklı bir hayat: Legendary Panty Mask (Maboroshi Panti)

Sinemanın hayata mânâ kattığını kim söylemiş? Zira benim hayatımı çürütmekten başka işe yaradığı söylenemez. İşte en yakın nedeni, bu haftaki filmimiz.

Sinemanın hayata mânâ kattığını kim söylemiş? Zira benim hayatımı çürütmekten başka işe yaradığı söylenemez. İşte en yakın nedeni, bu haftaki filmimiz.

Tuğba Keleş

Legendary Panty Mask (Maboroshi Panti), western-nunsploitation kırması ama iki türün hakkını da verememiş, tam bir saçmalık harikası! İki kadın bir erkekten oluşan üç kişilik bir arkadaş grubu, kendilerini haka danslarıyla coşulan bir kulübe atarlar. İçlerinden pek de eğlenmediği ortada olan erkek Fatma kılıklı kıza, kulüp ekibi zorla makyaj yapmaya yeltendiği an, olanlar olur. Ama ben ne olduğunu anlamadığımdan daha fazla detay veremeyeceğim.

Bir sonraki sahnede makyaj kurbanı olduğunu düşündüğüm ama bir türlü emin olamadığım kızcağız, kendini şıkır şıkır giyinmiş olarak bir dağ yolunda bulur. En yakın kasabaya vardığında gördükleri karşısında küçük dili tutulacağına, kendini ortama adapte etmeyi yeğler.

Görüldüğü üzere son derece saçma başlayarak, beni “film acaba makyajın kötülüklerini anlatan feminist bir hareket mi?” diye düşündürten film, ilerleyen dakikalarda bu şüphemi güçlendirecek kanıtları birer birer sunmaya başlamıştı. Söz konusu karakterin ayak bastığı yer, tamamen kadınlara ait olan ve erkek sineğin bile girmesine izin verilmeyen, kızların okul olarak gittikleri kilise, uyumak için kullandıkları yatakhane ve eğlenmek için Calpis denilen bir içeceği , o da yalnızca sıcak olarak, içebilecekleri bir bardan oluşmuş kasabadır. Henüz hayatlarının baharında olan genç kızlar, erkekler için ölüp bitmektedir yalnız kasabanın yönetiminden sorumlu olan rahibe ekibi, erkeklerin her tür girişimini ultra güçlü rahibe-şerif ile bastırmaktadır. Kasabaya gelen ne idüğü belirsiz yabancı kız, kasaba sakinlerinin hayatında büyük değişikliklere yol açacak, aslında erkek olduğu iddia edilen gizli kimliği açığa çıktığında onu korumak için kızlar arasından, külodunu maske yapmak suretiyle kimliğini gizleyen süper kahraman Maboroshi Panti ortaya çıkacaktır.

Günahların sadece karanlıkta işlendiğine kanaat getirmiş (!) rahibeler (ki kendi düzenini kurarken başkasının düzenini bozan batılı adamı simgelemektedir), doğaüstü güçleriyle (ki göremiyoruz filmde) karanlığı sürekli gündüze çevirmişlerdir ama Maboroshi Panti külot-ok ve yay üçlüsüyle bir amazon kadını gibi ortaya çıktığında, gündüz yeniden karanlığa dönmektedir. Baş rahibe -ki sinsiliği dillere destan- kendi mabedinde buz gibi Calpis’i matruşka misali iç içe tabutlar içinde muhafaza ederken, yeni gelenle günah zinciri bâbında tetiklenen kızlar (ki kızılderi kılığında ezileni simgelemektedir), düzeni bozmak için artık sadece bir anı beklemektedirler.

En az okuyan kadar ben de ne anlattığımı bilmiyorum şu dakika itibariyle. Öyleyse hikâyenin en başına, daha doğrusu temellerine inelim.

Maboroshi Panti, 1981-82 yılları arasında 3 bölüm olarak yayınlanmış bir manga aslında. Manga’nın bilindik ve sevilen isimlerinden biri olan Go Nagai ve Hiroshi Koenji kardeşler tarafından yaratılmış. Nagai’yi Cutie Honey adlı manga-animeden bilen bilir. Mesleğin erbablarından biridir. Animenin ardından da 1991 yılında yukarıda sözünü ettiğimiz film çekilmiştir. Filmin oldukça mânâsız olmasının sebebinin mangaya birebir sadık kalınmamış olmasından ileri geldiğini düşünmekle beraber, gerçekten insanın elinden düşüremediği mangaların bile sinemaya aktarıldığında ortaya ucube benzeri şeyler çıktığını bildiğimden, tam olarak nedeni kestiremediğimi itiraf etmeliyim. Öte yandan bu manga, Maboroshi Tantei (dedektif) adında bir başka manganın parodisi olması hasebiyle, işte aydınlanma anımız çok sevgili izlek-okurlar.

Yukarıdaki manganın kapağına yeniden dikkatle bakın. Batı’nın, donu taytın üstüne giyme fenomenine, cesur bir başka yaklaşımla doğrudan kafaya giyme eylemi de sanırım yalnızca Doğu’dan gelebilirdi. Sonuçta her cins, ait olduğu cinsiyetin donunu temsil ettiği müddetçe pek sorun çıkacağını sanmadığımız bir dünyada yaşıyoruz, öyle değil mi? Yine de süper kahramanların, gizli kalabilmek adına donu içe değil de dışa giyerek ödedikleri bedele değer mi? İşte ondan emin değilim.

Legendary Panty Mask
Maboroshi Panti Legendary
Yönetmen: Takafumi Nagamine

Senaryo: Hiroshi Koenji, Go NagaiOyuncular: Misa Chujo, Suzumi Hanai, Miyuki Katori

Yapım: 1991, Japonya, 61 dk.

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et