BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

DVD

Ev Sineması: Gizli Dünya, Danimarkalı Kız

Bu hafta ev sinemasında son Oscar töreninde boy göstermiş filmler var.

Bu hafta ev sinemasında son Oscar töreninde boy göstermiş filmler var.

room-1 kopya

GİZLİ DÜNYA

Bu yıl dört ana dalda Oscar’a aday gösterilip Brie Larson’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getiren Gizli Dünya (Room), her filmiyle bir öncekini aşan yönetmen Lenny Abrahamson’un son işi. Film; üç metrekarelik odayı dünya bellemiş beş yaşında bir çocuğun annesinden başka kimseyi görmeden, yaşamdan bihaber büyüdüğü yerde başına gelenleri anlatıyor. Tecavüzcüsü tarafından yedi yıl önce kaçırılıp söz konusu odaya hapsedilmiş genç bir kadının doğum yaptıktan sonra kaderine boyun eğerek geçirdiği günler gerçek bir olaydan yola çıkılarak kaleme alınmış.

Gizli Dünya özellikle dar mekânda geçen ilk yarısıyla takdire şayan ancak sonrasında da gerilim ve merak duygusu sürüyor ve karakterlerin yaşadıkları psikolojik çözümlemelerle sunulduğundan ilk yarının etkisi daha da artıyor. Herhangi bir film türüne dahil etmeden herkese tavsiye edebileceğimiz, etkileyici bir yapım.

Özel Seçenekler: Filmden Notlar – Room 11×11 (8’44”) filmin ilk yarısının geçtiği odanın nasıl tasarlandığını, bu tarz bir set kurmadaki güçlükleri ve aşmak için yapılabilecekleri anlatıyor. Odanın Yaratılışı (4’12”) setin Toronto’dan Los Angeles’a getirilip filmi sinemada görenlerin gezebilmesi için yeniden inşa edilmesi sürecini aktarıyor. Ayrıca filmin fragmanı, Türkçe menü, dublaj, filmde ve eklerde altyazı mevcut.

0000000690589-1 kopyaGizli Dünya

Yönetmen: Lenny Abrahamson

Senaryo: Emma Donoghue

Oyuncular: Brie Larson, Jakob Tremblay, Sean Bridgers

2015 / İrlanda-Kanada  / 113 dk.

Şirket:  As Sanat (Pinema)

 

DANİMARKALI KIZ

Ülkesi İngiltere’de televizyon için işler yapan ve iki vasat uzun metrajı bulunan Tom Hooper Zoraki Kral (The King’s Speech) ile Oscar’ın radarına girmiş ve En İyi Yönetmen Ödülü‘ne layık görülmüştü. Ardından Sefiller’i (Les Misérables) yeniden uyarlayarak “bir Oscar asla yetmez” yoluna girdiğini belli etti. Üç yıl aradan sonra gelen Danimarkalı Kız (The Danish Girl) yine buram buram Oscar arzusu kokan bir proje gibi görünüyordu ancak karşımıza Tom Hooper‘ın en iyisi çıktı. Ana akım olmakla ilgilenmemesi ve büyük oynamaya çalışmaması bu tarz bir proje için büyük meziyetler. Seyirciye ya da Akademi‘ye oynayan bir film değil, hikayesini büyük bir başarıyla anlatan, çok özel bir iş var karşımızda.

maxresdefault kopya

Eddie Redmayne‘nin Stephen Hawking performansından bu yana perdede gördüğümüz en etkileyici aktör performansı yine Redmayne‘nin Lili’si. Duygusal zekası yüksek filmde bu rolle Oscar kazanan Alicia Vikander de göz dolduruyor. DVD köşenizin kıymetlilerinden olacak, özel bir film.

Özel Seçenekler: Danimarkalı Kız kitabının yazarı David Ebershoff başta olmak üzere tüm ekiple yapılmış söyleşilerden oluşan kamera arkası belgesi (11’01”), Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

0000000695047-1 kopyaDanimarkalı Kız (The Danish Girl)

Yönetmen: Tom Hooper

Senaryo: Lucinda Coxon

Oyuncular: Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Amber Heard

2015 / BK- ABD – Belçika – Danimarka – Almanya / 114 dk.

Şirket: As Sanat (Universal)

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et