BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ev Sineması köşemizde bu hafta Billy Elliot’ın yönetmeninden Umut Kırıntıları (Trash), Onur Ünlü’den Beş Şehir, senaryo Oscar’ı kazanmış The Imitation Game: Enigma ve geçen yılın büyük sürprizlerinden Sils Maria ve Perde var. Hepsi birbirinden heyecan verici filmler. İyi seyirler.

DVD

Ev Sineması: Umut Kırıntıları, Beş Şehir, The Imitation Game: Enigma, Sils Maria ve Perde

Ev Sineması köşemizde bu hafta Billy Elliot’ın yönetmeninden Umut Kırıntıları (Trash), Onur Ünlü’den Beş Şehir, senaryo Oscar’ı kazanmış The Imitation Game: Enigma ve geçen yılın büyük sürprizlerinden Sils Maria ve Perde var. Hepsi birbirinden heyecan verici filmler. İyi seyirler.

theimitation

Ev Sineması köşemizde bu hafta Billy Elliot’ın yönetmeninden Umut Kırıntıları (Trash), Onur Ünlü’den Beş Şehir, senaryo Oscar’ı kazanmış The Imitation Game: Enigma ve geçen yılın büyük sürprizlerinden Sils Maria ve Perde var. Hepsi birbirinden heyecan verici filmler. İyi seyirler.

serkan-cellik Serkan Çellik

UMUT KIRINTILARI

Rio’nun fakir mahallelerinden birinde insanlar geçimini çöpleri karıştırarak sağlamaktadır ve on dört yaşında bir çocuğun bulduğu cüzdan yüzlerce kişinin hayatını değiştirecek olaylar zincirini başlatır.

trashmovie

İlk üç uzun metrajıyla üç kez En İyi Yönetmen dalında Oscar’a aday gösterilen Stephen Daldry’nin yeni filmi Umut Kırıntıları (Trash), İstanbul Film Festivali’nin hemen ardından DVD raflarında. Üç çocuğun koca ülkenin dikkatini çekerek siyasi yozlaşma ve rüşveti ortaya çıkarış öyküsü, umudunu kaybetmek üzere olan bizler için umut dolu bir anlatı. Daldry önceki filmlerinin aksine kamerasını epey hareketli tutmuş, belgesel gerçekçiliğine yaklaşan numaralar sergilemiş ve baştan sona yüksek tempolu, akıcı bir iş çıkarmış.

Özel Seçenekler: Türkçe dublaj ve altyazı.

umut kırıntılarıUmut Kırıntıları (Trash)

Yönetmen: Stephen Daldry

Senaryo: Richard Curtis, Felipe Braga, Andy Mulligan (roman)

Oyuncular: Rooney Mara, Martin Sheen, Wagner Moura

2014 / BK-Brezilya / 109 dk.

Şirket: As Sanat (Universal)

BEŞ ŞEHİR

Beş Şehir’in öyküsünden bahsetmek güç. Tansu Biçer’in başrolde olduğu Aydın adlı bölüm, İstanbul’a atanmış bir polisin yaşadıklarını anlatıyor. Aşık olduğu kıza açılamadığı gibi sürekli hatalı eylemlerde bulunan Aydın’ın yaşadıklarının bir benzerini aynı dükkanda çalışan Dilek’e aşık olan Şevket, Şevket ve Kedi adlı bölümde yaşıyor. Osman ise Eskişehir’de yaşayan on bir yaşında hasta bir çocuk. Folklor ekibine katılma hayaliyle yanıp tutuşsa da, akciğerleri izin vermiyor. Tevfik Öğretmen erkek kardeşinin eşini öldürüyor, Dilek kanser olduğunu öğrenip memleketine dönüyor…

beşşehir

Beş Şehir bölümlere ayrılmış olsa da ilerledikçe hikayeler kesişiyor. Elbette Onur Ünlü’den beklendiği üzere zaman-mekan sürekliliği mevcut değil, her öğe birbiriyle çarpışabiliyor. Bu girift yapı, kalemi gittikçe güçlenen Ünlü’nün imzası olarak tanınmaya başlandı bile. Antalya ve Adana festivallerinden En İyi Senaryo dahil ödüllerle dönmüş yapımı izlemeden, Onur Ünlü filmografisine hakim olamazsınız.

Özel Seçenekler: Onur Ünlü filmlerinin fragmanları.

Beş şehirBeş Şehir

Yönetmen: Onur Ünlü

Senaryo: Onur Ünlü

Oyuncular: Tansu Biçer, Bülent Emin Yarar, Beste Bereket

2009 / Türkiye /94 dk.

Şirket: Bir Film (Eflatun Film)

THE IMITATION GAME: ENIGMA

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngilizler Almanya’nın şifreleme cihazı Enigma’yı kırmaya çalışmaktadır. Her geçen gün büyük kayıplar vermelerine neden olmakta ancak ülkenin en iyi kriptoloji uzmanları başarıya ulaşamamaktadır. Ekibe davet edilen matematikçi Alan Turing, ilk bakışta sevilmesi oldukça güç bir adam olması nedeniyle uyum sağlayamaz ancak zeka ve inadıyla sadece Enigma’yı çözmekle kalmaz, dünyanın ilk bilgisayarını da yapmayı başarır.

Oscar sezonunda bolca konuşulan ve aldığı sekiz adaylıktan En İyi Senaryo’yu ödüle dönüştüren The Imitation Game: Enigma; Benedict Cumberbatch’ın oyunculuğu ve matematiği kusursuz senaryosuyla Alan Turing’i tanımak için harika bir fırsat.

THE IMITATION GAME

Özel Seçenekler: Filmin Yapımı (14’15”) standart bir yapım belgeseli. Alan Turing: İnsan ve Enigma (13’51”) matematikçiyi çocukluk aşkından itibaren daha iyi tanımamızı sağlıyor. Bletchley Park’ın Kahramanları (7’34”) savaş sırasında radyo fabrikasında gizlenen ve şifreyi kırmaya çabalayan beyinlere saygı duruşunda bulunuyor. Tüm eklerde Türkçe altyazı var. Diskte Türkçe menü, dublaj ve altyazı seçenekleri mevcut.

theimitationgThe Imitation Game: Enigma (The Imitation Game)

Yönetmen: Morten Tyldum

Senaryo: Graham Moore, Andrew Hodges (roman)

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode

2014 / BK- ABD / 110 dk.

Şirket: As Sanat (Pinema)

SILS MARIA VE PERDE

İsmini İsviçre’de bir bölgeden alan Sils Maria; Maria Enders adlı yıldız oyuncunun bir kaç ayını anlatıyor. Şöhrete kavuşmasını sağlayan yazara onur ödülü vermek için menajeriyle yollara düşen kadın; bölgeye varamadan kötü bir haber alıp, artık zannettiği konumda olmadığını anlamaya başlıyor.

CLOUDS-OF-SILS

Maria Enders’in ilk büyük rolü, orta yaşlı bir kadını baştan çıkardığı oyundadır ve yıllar sonra bu kez aynı oyunda baştan çıkarılan kadını oynaması teklif edilir. Zamanın geçip gitmiş olduğunu ölüm haberinin ardından gelen bu teklifle kabullenmek zorunda kalmaya başlayan Maria, bir taraftan da çevresindeki gençler tarafından zamana ayak uyduramadığı için tenkit edilmektedir.

Etkileyici doğa görüntüleri, birinci sınıf oyunculuk ve şöhretler dünyasına gerçekçi bir yaklaşım. Durmak bilmeyen olay akışına rağmen huzur veren, hipnotize edici bir seyir deneyimi. Kaçırılmamalı.

Özel Seçenekler: Filmin fragmanı, fotoğraf galerisi, Türkçe menü ve altyazı mevcut.

silsmariaSils Maria ve Perde (Clouds of Sils Maria)

Yönetmen: Olivier Assayas

Senaryo: Olivier Assayas

Oyuncular: Juliette Binoche, Kristen Stewart

2014 / Fransa-İsviçre-Almanya-ABD-Belçika / 119 dk.

Şirket: Bir Film

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et