BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ev Sineması köşemizde bu hafta Mark Wahlberg’in başrolde olduğu iki dalda Oscar adayı Son Kalan, Mads Mikkelsen’in sürüklediği Başka Sinema filmi Adalet İçin, ilk Kaptan Amerika’nın yönetmeninden İşyeri İçin Uygun Değil ve sinema belgeseli Sinema ve Çocukların Hikâyesi var.

DVD

Ev Sineması: Son Kalan, Adalet İçin, İşyeri İçin Uygun Değil, Sinema ve Çocukların Hikâyesi

Ev Sineması köşemizde bu hafta Mark Wahlberg’in başrolde olduğu iki dalda Oscar adayı Son Kalan, Mads Mikkelsen’in sürüklediği Başka Sinema filmi Adalet İçin, ilk Kaptan Amerika’nın yönetmeninden İşyeri İçin Uygun Değil ve sinema belgeseli Sinema ve Çocukların Hikâyesi var.

111

Ev Sineması köşemizde bu hafta Mark Wahlberg’in başrolde olduğu iki dalda Oscar adayı Son Kalan, Mads Mikkelsen’in sürüklediği Başka Sinema filmi Adalet İçin, ilk Kaptan Amerika’nın yönetmeninden İşyeri İçin Uygun Değil ve sinema belgeseli Sinema ve Çocukların Hikâyesi var.

serkan-cellik Serkan Çellik

SON KALAN

Son Kalan yaşanmış bir kahramanlık öyküsü. Duygusal ve heyecanlı. Haziran 2005’de; dört Amerikan Deniz Komandosunun Afganistan’da katıldığı ve üçünün ölümüyle sonuçlanan operasyonu anlatıyor. Şah isimli örgüt liderini ele geçirmek için saklandıkları yerde keçilerini otlatan yaşlı bir adam ve iki gençle karşılaşan dörtlü, operasyonu iptal etme pahasına köylüleri serbest bırakıyor. Ne var ki gençlerden biri Şah’a haber veriyor ve dört arkadaş sarp kayalar arasında Taliban tarafından birer birer avlanmaya başlıyor.

11

Son Kalan‘ı öncüllerinden ayıran özelliği gerçekçi oluşu. Yüz kurşun sıkılsa biri isabet etmeyen ölümsüz Amerikan askerleri yok karşımızda. Herkes gibi et ve kemikten ibaretler ve ellerinden geleni yapsalar da çaresiz kalıyorlar. Krallık ve Hancock ile tanıdığımız Peter Berg senaryoyu sağ kalan tek asker Marcus Luttrell‘in anılarını paylaştığı kitaptan uyarlamış. Stilize aksiyona yüz vermeyip izleyenin yaşananları hissetmesi için gerçekçi mizansenler yaratmış, abartılı görsel efektlerden uzak durmuş.

Lone Survivor

Özel Seçenekler: DVD zengin ekstralar ve karton giydirmeyle geliyor. Hikâyeyi Günışığına Getirmek, Savaşı Yeniden Canlandırma ve Temelleri Öğrenmek bölümleri birbirinin devamı sayılabilecek yapım belgeselleri. Yönetmen, oyuncular, dublör ekipleri ve yapımcılarla gerçekleştirilen söyleşiler kamera arkası görüntüleri eşliğinde sunulmuş. Operasyonun Düşen Kahramanları ise filmde anlatılan gerçek kahramanları tanımamızı sağlayan bir tür saygı duruşu. Vefat eden denizcilerin aileleriyle günümüzde yapılan röportajları ve film hakkında düşüncelerini içeriyor. Kişisel fotoğraf albümlerinden yapılan kolaj izleyeni ağlatabilir. Hayatın Peştun Kodları ise Marcus‘un hayatta kalmasını sağlayan köylülerin evine konuk ediyor. Tüm diskte Türkçe desteği mevcut.

 

1Son Kalan (Lone Survivor)

Yönetmen: Peter Berg

Senaryo: Peter Berg, Marcus Luttrell, Patrick Robinson

Oyuncular: Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch

2013 / ABD / 121 dk.

Şirket: As Sanat (Chantier Films)

 

ADALET İÇİN

Michael Kohlhaas 16. yüzyıl Fransa’sında kızı ve âşık olduğu eşiyle yaşayan bir at tüccarıdır. Dilinden anladığı ve gözü gibi baktığı hayvanları en iyi hallerinde satarak yaşamını sürdürmektedir. Bir gün genç bir baron Kohlhaas’ın geçtiği yolu kesip izin belgesi sorar, belgeyi getirene kadar iki atını rehin alır ve onlara zarar verir. Bu hukuksuzluğu çözmek adına Kohlhaas Baron’u mahkemeye vermek ister ancak davası defalarca reddedilir. Konuyu prensese taşımaya çalışan karısı da zarar görünce tüccar adaleti kendi elleriyle sağlamak üzere silah kuşanmaya karar verir.

22

Michael Kohlhaas Alman yazar Heinrich von Kleist‘ın 1808-1810 yılları arasında yayınladığı ve Hans Kohlhase’nin öyküsünü anlattığı kısa romana dayanıyor. Geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye için yarışan yapımın yönetmeni Arnaud sıçramalı kurgusu, seyirciye geçen süreyi açıklamayan tavrı ve güçlü sinema diliyle novellanın etkisini perdeye yansıtmayı başarmış. İki yıldır Dr.Hannibal Lecter olarak izlediğimiz Danimarkalı Mads Mikkelsen de Fransızca oynadığı rolün altından kalkmayı başarmış.

222

Özel Seçenekler: Başka Sinema Seçkisi‘nin 15 numaralı diski olarak karşımıza çıkan Adalet İçin Michael Kohlhaas özel karton kutuda geliyor. Yönetmenin filmografisini, biyografisini ve filmden kareleri içeren kutu koleksiyonluk. Tam Türkçe desteği içeren diskte yönetmenle yirmi dakikalık söyleşi, fragmanlar ve fotoğraf galerisi bulunuyor.

 

2Adalet İçin (Michael Kohlhaas)

Yönetmen: Arnaud des Pallières

Senaryo: Christelle Berthevas, Arnaud des Pallières

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Mélusine Mayance, David Kross

2013 / Almanya-Fransa / 122 dk.

Şirket: Bir Film (Calinos Films)

 

İŞYERİ İÇİN UYGUN DEĞİL

İşyeri İçin Uygun Değil; Jumanji, Jurassic Park III, Hidalgo, The Wolfman ve İlk Yenilmez: Kaptan Amerika filmlerinin yönetmeni, Oscar‘lı özel efekt uzmanı Joe Johnston‘dan beklenmeyen türde ufak ve eğlenceli bir film. Tamamı 34. katta yer alan bir ofiste geçen öykü, günü beklediği gibi geçmeyen stajyer avukat Tom’un etrafına örülüyor. Detaylara takıldığı için işten kovulan genç adam binayı terk ederken şüpheli birinin 34. kata çıktığını fark edip geri dönüyor ve başı büyük belaya giriyor.

33

İşyeri İçin Uygun Değil tek mekânda geçen bir kedi fare oyunu. Bir avuç insanın her gün çalıştıkları ofiste verdikleri hayatta kalma mücadelesi. Tonu yumuşak, ritmi yüksek. Johnston kısa sürede derdini anlatıp filmini beklenmedik bir finalle tam zamanında sonlandırmayı başarmış.

33333

Özel Seçenekler: Diskte Türkçe dublaj ve altyazı seçeneği ile fragman mevcut.

 

3İşyeri İçin Uygun Değil (Not Safe For Work)

Yönetmen: Joe Johnston

Senaryo: Simon Boyes, Adam Mason

Oyuncular: Max Minghella, JJ Feild, Eloise Mumford

2014 / ABD / 74 dk.

Şirket: As Sanat (Universal)

 

SİNEMA VE ÇOCUKLARIN HİKÂYESİ

Sinema ve Çocukların Hikâyesi (A Story of Children and Film) “Çocuklar kamera önünde o kadar iyiler ki…” fikrinden yola çıkılarak gerçekleştirilmiş, isminden de anlaşılacağı gibi sinema tarihi boyunca karşılaştığımız çocukları inceleyen ve Sinemanın Hikâyesi (The Story of Film: An Odyssey) belgeselinin yaratıcısı Mark Cousins‘in elinden çıkma bir iş.

44

Mark Cousins bir gün kahvaltıya gelen yeğenlerini, pijamalarıyla oynadıkları sırada sabit kamerayla kayda almış. Çocuklar önce çekingen ve huysuz durmuş sonra gösterişçilik yapıp hikâye anlatmaya girişmiş, derken ebeveyn rolü üstlenip şiddete yönelmiş. 12 dakika içinde bu kadar çok duyguyu yansıtabilen iki çocuk, belgeselciyi 25 ülkeden 53 filmdeki çocuklar üzerine bir yolculuğa çıkarmış.

4

Sakin ses tonuyla sinema tarihindeki çocukları izleyip sesli düşünen Cousins’in çalışması hem sinema profesyonellerini hem de filmler üzerine düşünmeyi sevenleri memnun edecektir.

444

Özel Seçenekler: Çocukluk Sineması Fragmanları belgeselde adı geçen filmleri dış ses anlatımıyla yeniden sıralıyor. Kamera Arkası ve Yapım Aşaması bölümlerinde yönetmen hazırlık ve üretim sürecini paylaşıyor. Ayrıca Türkçe dublaj, menü, altyazı ve işitme engelliler için altyazı mevcut.

4444Sinema ve Çocukların Hikâyesi (A Story of Children and Film)

Yönetmen: Mark Cousins

Senaryo: Mark Cousins

2013 / BK / 106 dk.

Şirket: Bir Film (Calinos Films)

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et