Eve Gelen Savaş: Kardeşim İçin (Out of the Furnace)

out of furnace (1)

İlk filmi Çılgın Kalp (Crazy Heart-2009) ile büyük sükse yapan Scott Cooper yine oyunculuk performansına dayanan gerçekçi bir Amerikan hikayesiyle karşımıza çıkıyor.

sisko-ninja

Ege Görgün (Landlord)

Deplasmandaki savaşların anayurda taşınan arka plan hikayelerinden sağlam filmler çıkmıştır. En iyi örnek olarak akla hemen Michael Cimino imzalı Avcı (The Deer Hunter) filmi gelse de savaş sonrası stresi yüzünden toplumla barışamayan, kalabalıklara karışamayan gazilerin hikayelerinden çok sayıda film yapılmış ve yapılmaktadır. Vietnam’daki, Afganistan’daki ve Irak’taki savaşın Amerikan sinemasına naçizene bir katkısıdır Jacknife (1989), Jarhead (2005), İlk Kan (First Blood-1982), Kardeşler (Brothers – 2009) gibi filmler.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Kardeşim İçin, işçi sınıfının çoğunluk olduğu bir ilçede geçiyor ve biri savaş gazisi iki kardeşin hikayesinden bir kesit sunuyor. Ağabey (Christian Bale) Irak Savaşı’ndan dönen ve hala kafasını toplayıp hayatını hal yoluna koyamayan kardeşine göz kulak olmaya çalışıyor. Casey Affleck’in canlandırdığı küçük kardeş ise kolay para peşinde ve bunu da çıplak yumruk dövüşçüsü olarak başarmayı hedefliyor. Ama hiçbir şeyin kolay olmadığı bir hayat onlarınki, nedenler küçük olsa da bedellerin büyük olabileceği  sert ve çirkin bir ortam.

out of furnace out of furnace (3)

Kardeşim İçin’de gazi küçük kardeş belki hikayenin ana karakteri değil ama olay örgüsü düşünüldüğünde bir tetikleyici olarak en az ana karakter olan ağabeyi kadar önemli. Savaşın kişi üstünde bıraktığı izlere dikkat çekilirken, Amerikan rüyasının zerresini ihtiva etmeyen hayatların var olduğunun altının çizilmesi önemli filmde. Görüyoruz ki yabancı bir coğrafyada verilen savaşın bu hayatlara herhangi bir faydası yok. Ve şiddet ise her an her yerde ortaya çıkabilecek bir şeytan. Asıl savaşılması gereken bu. Peki bu savaş şiddete şiddetle karşılık vererek mi yapılmalı? Yanıt evet ise ve şiddetin şiddeti doğurduğu düşünülürse… Sonu hiç gelmeyecek bir savaş bu.

out of furnace (1)

Kardeşim İçin, başta Woody Harrelson olmak üzere oyunculuklarıyla ön plana çıkan, gerçekçi tutumuyla izleyeni etkileyen, görselliğini hikayesiyle bütünleştirip anlatımın hizmetine sunmasıyla yetkin bir çalışma. Ama günün sonunda güzel anlatılmış sıradan bir hikaye olarak etiketlenip rafa kaldırılmaktan kurtulamazmış gibi görünüyor. Alacağı Oscar’lar bile bu gerçeği değiştiremezdi.

out of furnace (2)KARDEŞİM İÇİN / OUT OF FURNACE

Yönetmen: Scott Cooper

Senaryo: Scott Cooper, Brad Ingelsby

Yapım: 2013, Amerika-İngiltere, 116 dk.

Oyuncular: Christian Bale, Casey Affleck, Woody Harrelson, Zoe Saldana