BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Misafir-le Görüşme

Gece Yolcuları’na sinema “check-up”ı yaptık

 gece yolcuları edis ilhan

Tersninja.com, 2008 Rock Müzik Yarışması için Çanakkale’ye giden Rock’n Dark Express yolcuları arasındaydı. Otobüsteki en ünlü yolcular ise, 14 Şubat’ta çıkacak üçüncü albümleri Kalbin Kadar Yakın ile hayranlarının bekleyişini nihayete erdirmeye hazırlanan Gece Yolcuları ve bu albümün konuk sanatçısı Ramiz idi. Sadece müziğin konuşulduğu bir gezide, konuyu sinemaya getirmenin zor olacağını sanıyorduk. Genç müzisyenlerden en sevdikleri filmlerin ismini alabilmek için bildiğimiz tüm ninja numaralarını yapmaya hazırdık bu yüzden. Ama sonradan anladık ki tek yapmamız gereken sormakmış. Onlar sinema konuşmaya dünden razıymış.

Grubun solisti Edis İlhan, Cüneyt Arkın’ın fanatiği olduğunu söylüyor. Edis de bizim gibi 80’lere dair her şeyi sevenlerden zaten. Kötü filmlerden keyif almasını biliyor. Tarantino filmlerini  ayırmadan listesine koymasının ardında yatan da 80’lerde bolca izlediği filmler aslında. Ama en sevdiği film olarak Boş Ev ve diğer Kim Ki-Duk filmlerini saydığına bakılırsa bunun tam tersi de geçerli. Netice itibariyle kendisini Tersninja.com’un ninjalarından biri yapmakta hiç zorlanmıyoruz.

gece yolcuları uğur arslantürkoğlu

Uğur Arslantürkoğlu (gitar/back vokal) öyle bir liste veriyor ki, sağlam bir sinema zevkine sahip olduğu konusunda şüphemiz kalmıyor. Listesinde Zang Yimou’nun iki filmi olduğu dikkat çekiyor: Hero / Kahraman ve Altın Çiçeğin Laneti / Curse of the Golden Flower. Listedeki bir diğer Uzakdoğu filmi de 3 / Three. Sonrki filmler ise şöyle sıralanıyor: Alan Moore’un çizgi romanından Wachowski biraderlerin sinemaya uyarladığı V For Vendetta; sinemanın dahi çocuğu Darren Aranofsky’nin Bir Rüya İçin Ağıt’ı / Requiem For A Dream, İspanyol Amenabar’ın Open Your Eyes filminin Hollywood versiyonu Vanilla Sky ve Kustirica’nın Underground’u.

gece yolcuları bülent a. albayrak

Gruptaki bir başka film kurdu ise elinden Stephen King romanlarını düşürmeyen davulcusu Bülent E. Albayrak. İzlediği filmlerde klasik bir hikaye akışının olmasını tercih ediyor. Bu akışın kendi temposuna kaptırmak hoşuna gidiyor belli ki. Çünkü klasik hikaye anlayışını iplemeyen, ağır tempolu, insanın ruhunu sıkan “Fransız” filmlerinden hiç hoşlanmıyor. (Tersninja.com da hoşlanmadığı için, onu anlıyor aslında.) Onun bu tercihini açık eden bir listesi var zaten: Sam Reimi’nin kült korku filmleri Evil Dead, Evil Dead 2; Sergio Leone’nin başyapıtı Bir Zamanlar Amerika ve unutulmaz Spaghetti Western’i İyi Kötü Çirkin; imkansız hikayelerin mucidi Charlie Kaufmann’ın Sil Baştan / Eternal Sunshine Of the Spotless Mind’ı; Bir Rüya İçin Ağıt / Requiem For A Dream. Listenin sonuna ise ısrarla bir belgeseli ekliyor Bülent: Metalica’nın son derece samimi iç hesaplaşmalarını içeren Some Kind Of Monster.

Murat Arslantürkoğlu film ismi vermiyor ama o filmlerin ne olacağını kolay tahmin edebileceğimiz şekilde açıklıyor sinemaya bakışını: “Ne kadar karete, bilimkurgu ve animasyon varsa, iyi kötü ayırt etmem, abi.”

gece yolcuları Murat Arslantürkoğlu ve Ramiz

Sıra Ramiz’e geliyor. Ramiz yalnızca rap yapan değil, bu konuya gerçekten kafa yoran, eğitimi dolayısıyla müzik dışında grafik sanatlarla da yakından ilgilenen biri. Rap adına, müzik adına yenilikler yapma peşinde. Gece Yolcuları ile ilk çalışması Sınav filminin soundtrack’i için yaptıkları Babeyli’de olmuş. “Oradaki, dünyanın ilk dokuz sekizlik rap’iydi,” diyor. Kendi albümünün hazırlıklarına başlayan Ramiz, Rap’ı alışıldık kalıpların dışına taşımaya kararlı. Albümünü merakla bekliyoruz. Ramiz’in listesi de epeyce uzun. İlk sıraya bir Güney Kore filmi koyuyor: İhtiyar Delikanlı / Oldboy.  Edis gibi o da Kim Ki-Duk’un iki filmini listeye alıyor: Boş Ev ve Zaman. Requiem For A Dream onun da listesinde var. Ama “Blue Velvet haricindeki tüm David Lynch” filmleri deyince listesini farklı bir noktaya taşımış oluyor. Ramiz’in özellikle Lost Highway’i defalarca seyredip üstüne notlar aldığını öğreniyoruz. O notları Tersninja.com’da görmek istediğimizi de belirtiyoruz. Ramiz küçük bütçeli bir İngiliz filmi olan Dead Man Shoes’un adını verdikten sonra, usta yönetmen Kurosawa’nın Hiroshima ağıtı tadındaki Ağustos’da Rapsodi’nin, ardından ülkemizde Shaolin Soccer filmiyle ünlenen Stephen Chow’un son harikası, Kung Fu Hustle’ın adını sayıyor.

gece yolcuları yasin arslantürkoğlu

Grubun basçısı Yasin Arslantürkoğlu’nun ilginç bir listesi var. Kevin Costner’ın oynadığı ve  “şirket batıran film” olarak ünlenen Su Dünyası’nı (Waterworld) alınca listeye, şaşırıp soruyoruz: “Ciddi misin, abi?” Son derece ciddi. Filmdeki kahramanın yalnızlığı ve sularla kaplı bir dünya fantazisi onu çok etkiliyormuş. Yasin’in küçükken illüzyonist olmayı hayal ettiğinden şüphelenmemize yol açan açan ise listesinde hem Prestij’in (Prestige) hem de Sihirbaz’ın (The İllusionist) olması. Listenin devamında ise Tarantino’nun filmleri var.

Gece Yolcuları feat. Ramiz’in sinema check-up’ı böyle. 14 Şubat’ta çıkacak albümlerini merakla bekliyoruz. Dedikleri gibi, sahnedeki enerjilerini albüme taşıyabildilerse eğer, bizi müthiş bir albüm bekliyor. Haa, öyle olmasa bile hiç önemli değil! Tersninja.com sinemayı seven herkesi sevmekle yükümlü bir site. Eşittir, Tersninja.com Gece Yolcuları’nı ve Ramiz’i seviyor.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et