BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Tüm dünyada elliden fazla dile çevrilen ve yüz milyondan fazla kopyayı kısa sürede satan “50 Shades” üçlemesinin ilk kitabı Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey) sevgililer gününe dek gelen vizyon tarihiyle de dikkat çekmeye çalışıyor. Yaklaşık bir yıldır seks sahneleriyle gündemde olan yapım Amerika ile aynı hafta ülkemizde gösterime girdi.

Serkan Çellik

Romantizm mi, cesaret mi: Grinin Elli Tonu

Tüm dünyada elliden fazla dile çevrilen ve yüz milyondan fazla kopyayı kısa sürede satan “50 Shades” üçlemesinin ilk kitabı Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey) sevgililer gününe dek gelen vizyon tarihiyle de dikkat çekmeye çalışıyor. Yaklaşık bir yıldır seks sahneleriyle gündemde olan yapım Amerika ile aynı hafta ülkemizde gösterime girdi.

collection-fiftyshades-gallery_0

Tüm dünyada elliden fazla dile çevrilen ve yüz milyondan fazla kopyayı kısa sürede satan “50 Shades” üçlemesinin ilk kitabı Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey) sevgililer gününe denk gelen vizyon tarihiyle de dikkat çekmeye çalışıyor. Yaklaşık bir yıldır seks sahneleriyle gündemde olan yapım Amerika ile aynı hafta ülkemizde gösterime girdi.

serkan-cellik Serkan Çellik

İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi Anastasia Steele, grip olan ev arkadaşının yerine röportaj yapmak için uzun bir yol gider. Hazır soruların muhatabı yakışıklı, zengin ve bekâr Christian Grey’dir. Genç yaşta kendine imparatorluk kurmuş bu sert adamı on dakika içinde konuşturmalıdır.

Ama ihtişamlı ofise Bridget Jones tadında bir giriş yapar. Açmaya çalıştığı muhtemelen en ağır kapıları iteyim derken Chris’in önüne kapaklanır. Çok geçmeden öğreneceğimiz üzere, yirmi yedi yaşındaki girişimcinin de bir kadından tek beklentisi budur.

Eli ayağına dolaşan, saflık timsali Ana’yı görür görmez isteyen Chris, fiziksel cazibesine sahip olduklarını ekleyip kızı etkiler. Gözü final sınavlarından başka şey görmeyen Ana’nın dünyası ansızın bu mesafeli adamın arzularıyla kararır. Chris aşk yaşamak, yemeğe çıkmak, sinemaya gitmek ya da birlikte uyumak istemiyordur çünkü. Kendini Hâkim olarak konumlandırdığı cinsel dünyasına, söylediklerini uygulayan İtaatkâr aramaktadır.

1D274906429135-x_tdy_fifty_shades_trailer_140724.blocks_desktop_large

Romanslarda rastlamaya alışık olmadığımız bu orijinal sayılabilecek çıkış noktası, e-kitap olarak yayımlanan Grinin Elli Tonu’nun basılmasına ve devamının merakla beklenmesine önayak olmuştu. Geciktirilmeyen beyazperde uyarlamasını John Lennon biyografisi Nowhere Boy ile BAFTA’ya aday gösterilen Sam Taylor-Johnson (yakından tanıdığımız Aaron Taylor-Johnson’ın eşi) gerçekleştirdi. Erkeğin kadına bakışı nedeniyle topa tutulması muhtemel öykü de böylece kadın bir yönetmene teslim edilmiş oldu.

Peki, karşımızda iddiasının ne kadarını gerçekleştirebilen bir film var derseniz; çok azını derim. Chris gizliliğini koruyabilmek adına Ana’ya yasal sözleşme imzalatmak istiyor ancak kız hemen teslim olmuyor. Bunu anlayabilirim fakat Chris’in imzaya ikna aşamasında kişiliğini ve prensiplerini ayaklar altına alması senaryoyu zayıflatıyor. İlk geceden birlikte uyuyorlar, yemek ve sinema istekleri kabul görüyor, hediyeler havada uçuşuyor. Chris neredeyse âşık olup evinin erkeği olacak; öyle masum bakışlar, alttan almalar. O bir adım attıkça Ana üç adım geri kaçıyor. Kimin dominant olduğu da git gide silikleşiyor.

Fifty-Shades-of-Grey-fifty-shades-of-grey-37362812-1577-1065

Sinemaya; sadist isteklerini gerçekleştirmek için masum birini tavlayan şımarık canavar erin yaptıklarını görmeye giderseniz, aradığınızı bulamazsınız. Aşk filmi gözüyle bakarsanız ama, tatmin olmanız olası. Evet, karşımızda kimyaları tutan iki oyuncunun canlandırdığı, seks fantezileri dışında her konuda uyumlu bir çift var. Kötü diye yansıtılan adam kızı ailesiyle bile tanıştırıyor. Romantik komedi etiketiyle piyasaya sürülen işlerde çok daha öküz erkekler gördük.

holding-fifty-shades-of-grey-what-is-it-like-to-film-a-sex-scene-not-as-hot-as-you-d-think

Sonuç olarak; Chris cinsel yaşamını bu şekilde renklendirmek isteyen genç bir adam. Yaptığından utanmıyor gibi bir hali de yok. Neredeyse her kırbaç darbesinden sonra özür dileyecek, öyle gözleri doluyor. Ana ise daha muhafazakâr. Olabilir. Ne var bunda? Nip/Tuck izlemiş bir nesle sunulan aşırılık iddiası bu mu cidden?

Beklentinizi bir köşeye bırakıp iyi çekilmiş bir aşk filmi izlemek isterseniz Grinin Elli Tonu sizi bekliyor. Mavi En Sıcak Renktir’e başyapıt deyip sırf Hollywood’dan geldi diye buna burun kıvıranlara aldırmayıp, izledikten sonra kendi kararınızı vermenizi dilerim.

Fifty-Shades-posterGrinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey)

Yönetmen: Sam Taylor-Johnson

Senaryo: Kelly Marcel, E.L. James (roman)

Oyuncular: Dakota Johnson, Jamie Dornan, Jennifer Ehle

2015 / ABD / 125 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et