BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

A Weather Woman (Otenki Oneesan), aslında Tetsu Adachi’nin mangası. Manga 1992-1994 yılları arasında yayınlandıktan sonra yine 1994’te iki bölümlük animesi çekilmiş, 1996 yılında ise Tomoaki Hosoyama tarafından senaryolaştırılarak filme aktarılmış softcore-erotik bir eser.

Tuğba Keleş

Hava nasıl oralarda?: A Weather Woman (Otenki Oneesan)

A Weather Woman (Otenki Oneesan), aslında Tetsu Adachi’nin mangası. Manga 1992-1994 yılları arasında yayınlandıktan sonra yine 1994’te iki bölümlük animesi çekilmiş, 1996 yılında ise Tomoaki Hosoyama tarafından senaryolaştırılarak filme aktarılmış softcore-erotik bir eser.

Hatırlar mısınız? Bir zamanlar “Hava nasıl olursa olsun, sizin havanız iyi olsun” diye bir fenomen vardı. Sonraları ‘algımız’ açıldıkça, dünyanın çeşitli kanallarından gelen, haber bülteni sunarken soyunanları ya da tıpkı az sonra değineceğimiz gibi hava durumu sunarken erotik açılımlar yapanları duyar olduk. İşte bugün, televizyon kanallarında hava durumu programlarında intihal yaratan olaylar silsislesinin sinemalaştırılmış haline kısa bir bakış atıyoruz.

Tuğba Keleş

A Weather Woman (Otenki Oneesan), aslında Tetsu Adachi’nin mangası. Manga 1992-1994 yılları arasında yayınlandıktan sonra yine 1994’te iki bölümlük animesi çekilmiş, 1996 yılında ise Tomoaki Hosoyama tarafından senaryolaştırılarak filme aktarılmış softcore-erotik bir eser. “Hava durumu kızı”nı canlandıran Kei Mizutani’nin de kariyerinin başlangıç filmlerinden biri.

Keiko Nakadai (Kei Mizutani), kendini hava durumuna adamış, erkeklere ilgi ve gerek duymayan, eksantrik ve akrobatik bir kişiliktir. Jtv kanalında hava durumunu sunan Michiko Kawai’nin alt kadrosunda beklerken, Kawai’nin bir günlük izni, kendisinin sunucu koltuğuna geçmesine sebep olur ki, hava durumunu sunarken, eteğini sıyırarak iç çamaşırını göstermesi, ülkede büyük bir olay yaratır ve kanalın reytingleri tavan yapar. Reytinglerin artmasıyla, eski sunucu Michiko da işinden olacaktır. Bu arada Keiko, önce hava durumu programını, sonra da kanalı yavaş yavaş ele geçirirken, kendisini televizyonda izleyen ve eskiden beri Keiko’ya aşık olan “loser” Yamagishi, aşkını yeniden bulmanın heyecanıyla Keiko’ya yaklaşmaya çalışır.

Kanalın reytingleri her geçen gün artmaktadır ama bu durumdan pek hazzetmeyen yönetim kurulunun bazı üyelerine güçlü bir destekçi “batıdan” gelip katılacaktır. Kanalın asıl sahibinin Paris’te eğitim gören ultra güçlü kızı Kaori, Keiko’ya çoktan gıcık kapmıştır. Dolayısıyla onu alt etmek için, elinde film boyunca ya kendinin ya da yakınındaki birinin tutacağı, Paris’in simgesi (!) bir somun ekmek ile Japonya’ya geri döner ve idareyi eline alır.

Hikâye, Yamagishi’nin üzerinden sado-mazohist aşka doğru, Kaori ve Michiko’nun üzerinden ise erotik intikama doğru evrilmektedir. Kanalın erotik öğeleri kullanarak artan reytinglerini belirli bir seviyede tutmak için ortaya “Hello, Mr. Pervert” gibi programlar çıkarması, komedi unsurunu desteklemektedir. Finale doğru Kaori ve Keiko’nun gerçek hava durumu tanrıçası olduklarını göstermek için Storm Riders formatına geçmeleri ise hikâyeyi mitolojik dövüş sanatlarına evirir. Sözü edilen türlere ek olarak bir de müzikal özelliği var ki, mü’sünü duyunca dört nala kaçtığımdan o kadarını ancak seyredenler biliversin bir zahmet.

Filmin izleyiciye vereceği evrensel bir “iyilik” mesajı yok evet. Öyle kahkahalarla da güldürmüyor. Ama yine de kendine has abuklukları ile seyre değer olduğunu kabul etmeliyim. Üstelik mangasının çok daha komik ve eğlenceli olduğuna dair bir inanç oluşturdu bende. Kısa zamanda bulunup okuna.

Evet sevgili okuyucular, başta da dediğimiz gibi hava nasıl olursa olsun, sizin havanız iyi olsun.

Not: Aynı yıl yani 1996’da aynı yönetmen ama Keiko rolünde başka bir oyuncuyla Weather Woman Returns adında bir devam filmi çekilmiş.

A Weather Woman
Otenki Oneesan
Yönetmen: Tomoaki Hosoyama

Senaryo: Tomoaki Hosoyama (Tetsu Adachi’nin mangasında uyarlama)

Oyuncular: Kei Mizutani, Takashi Sumida, Yasuyo Shirashima, Saori Taira

Yapım: 1996, Japonya, 85 dk.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et