BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

Tom Hanks ile Amerika’dan Suudi Arabistan’a

Almanların bir dönemki David Hasselhoff hayranlığına benzetebiliriz sanırım Tom Hanks’e duyulan sevgiyi. Zira dönemin adalet avcısı, Amerika’nın adını kötüleyen düzenbazların “cezalandırıcısı” Michael Knight gibi Hanks’in hayat verdiği karakterlerin büyük kısmı da hem insanların sempatisini kazanmayı hem de Amerika’daki kötü adamların gerçek Amerikalı olmadığını anlatmayı başarmış durumda.

screen-shot-2016-03-10-at-3-41-22-pm“A Hologram For The King” (Kral İçin Hologram) yönetmenliğini Tom Tykwer’iın üstlendiği “politik” bir uyarlama; bir yandan Suudi Arabistan’ının sıkı politikalarını, diğer yandan da bu baskıdan kaçmaya çalışanları eleştiriyor. Başrolde Hanks gibi sevilen bir ismin yer alması filmin uluslar arası arenada daha geniş kitleye ulaşmasını sağlarken, filmdeki eleştirileri yumuşatmaya yaradığı gibi odağı değiştirmeyi de mümkün kılıyor, böylelikle Hollywood muhtemel bir siyasal krizden kaçmayı başarıyor.

Hanks hala bildiğimiz, hatırladığımız Tom Hanks. Ne bir eksik, ne bir fazla, dünya onu tanıdığında nasıldıysa hala da öyle. Bekleneni veren, kendinden istenen performansı sergileyen hatta karakterinin dışına çıkmamaya özellikle dikkat eden. Filmin hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda kıyıdan ne kadar açılması gerektiğini bilen bir isim olarak Hanks tercihinin sebebi açıkça görülüyor. Lafını esirgemiyor, ama dikkat dağıtmayı da iyi biliyor. Kendinin, Alan’ın hikayesini öyle bir anlatıyor ki ne Suudi ne de Amerikalı izleyici hatırlıyor kendi hakkında söylenenleri, yapılan eleştirileri. Arabistan’daki hayatın, baskının zorlayıcılığını da Amerika gerçeklerinin ne denli yalan olduğu sözlerine eklerken suçu başkasının, “sırtındaki küçük bir yumrun” üzerine atmaktan kaçınmıyor.

Screen-Shot-2016-03-10-at-8.34.33-PM“A Hologram For The King” kesinlikle iki Tom’un da en iyisi değil. Hikayesi de, karakteri de alışılageldiklerimizin ötesine geçemiyor. Ancak yine de, bütün basitliğine ve kalıp tiplerine karşın herkesin gözü önünde bu kadar anlaşılır ve açık konuşabilmesi, iki tarafı birbirine küstürmemeyi başarması takdire şayan. Beğenmediğimi, sevmediğimi söyleyemem ama kesinlikle saygı duydum.

İlginizi çekebilir...

Öne Çıkanlar

🎥 Vikings: Valhalla, Zeytin Ağacı, Kaçık Astronot, Beni Ay’a Uçur ve niceleri... İşte haftanın izleme önerileri!

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et