BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

How To Be Single: Romantik Olduğu Kadar Enerjik De!

O alışılageldik ilişki filmlerinden birini izlemeyeceksiniz.”

Alman yönetmen Christian Ditter “How To Be Single” (Bekar Yaşam Kılavuzu) filmini bu sözlerle anlatıyor izleyiciye. Bir bekarın aşk macerasını ya da tesadüfi bir tanışma hikayesini değil, bekarların hayatını aşkla doldurmaksızın yansıtmayı tercih ediyor. Başrolde her ne kadar Amerikan Sineması’nın masum kızı Dakota Johnson yer alsa da yardımcı oyuncuların filmdeki payı oldukça fazla.

howtobesingle Böyle iddialı bir projede insan daha “büyük” isimlerle karşılaşmayı bekliyor; bu tür filmlerde rol almış, romantik komedi tecrübesi fazla olan isimler. Ya da en azından gençlere yol gösterecek bir iki yardımcı karakter fena olmazdı diye düşünüyor. Ancak casting direktörü Avy Kaufman tecrübesini konuşturuyor ve Ditter’a yabancı olduğu bu sularda destek oluyor. Dizilerin sevilen, fark yaratan, ancak pek de tanınmayan oyuncularından kurduğu kadroyla izleyiciyi bir beklentiye sokmayarak da filme odaklanıp keyiflerine bakmalarında etkili sahibi. Melissa McCarthy’i fazlasıyla anımsatan Rebel Wilson ise yer yer rol çalsa da hikayenin neşe kaynağı, adeta filmin dinamosu.

Alışılageldik ilişki filmlerinden biri olmadığını iddia etmesine karşın film ilişkiler üzerinden yürümeye devam ediyor. Bu ilişkiler her ne kadar arkadaşlığa, dostluğa kaysa da romantik sahneler ve duygular eksik olmuyor.  Yine yeni aşklarla, tesadüflerle bitecek bir hikayeyle karşı karşıyaymış gibi görünüyor. Fakat Ditter bu noktada Hollywood’a ve Amerikan Sineması’na yabancı olmasının avantajını kullanarak farklı bir yola girmeyi başarıyor. Bizim mizah anlayışımızla uyuşmasa da (gerçi o da her geçen gün sığlaşıyor) esprilerle birlikte aşklar arkadaşlığa dönüşüyor. Örnekleri yok mu, var. Ancak reklamlarla iddialı hale gelen bir yapım olduğunu düşününce daha bir göze çarpıyor.

howtobesingle-mv-11“How To Be Single” iddia ettiği kadar farklı olmasa da oldukça keyifli bir yapım. Hele insan kendini filme kaptırıp açılıştaki iddialı sözleri unuttu mu çok daha keyifli. Farklı bir yapım mı, pek değil. Ama esprilere boğulmayan romantik komedileri özleyenlere ilaç gibi gelecektir.

İlginizi çekebilir...

Murat Orçan

Oyuncuların özverili performansları ve aşina yüzleri olmasaydı belki de seyirci tarafından pek tercih edilmeyecek olan yapım, şu sıralar hak ettiğinden fazla ilgiye mazhar olarak...

Deneme

Cüneyt Arkın'ı kaybettik. Ege Görgün, sinema yıldızının ardından bir yazı kaleme aldı.

Basın Bülteni

Netflix Türkiye, Temmuz 2022'de yayınlayacağı filmleri, dizileri, belgeselleri ve animasyonları duyurdu.

Öykü

Gecenin kalbini hançer gibi deşti sirenlerin ışıkları. Ağaçların arasına gizlenmiş metruk evin önünde durdu polis arabaları ve ambulanslar. Polisler zaman kaybetmeden evin içine girdiler...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et