BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Tuğba Keleş

İblis Eriten Yağmur (Devil’s Rain-1975)

devils rain

Kapak: Vhs Wasteland

Kaptanınız Kirk, sizleri 86 dakikalık spagetti western tadında bir şeytan ayinine doğru uçuruyor. Lütfen işaretçinizi başka sayfaya geçmek için kullanmayın. Sıkı durduysanız, ışınla bizi Sıkati!

Tuğba Keleş Tuğba Keleş

1975 tarihli Devil’s Rain, düşük bütçeli Amerikan yapımı dönemin popüler “şeytan” temalı filmlerinden biri. Ellerinde tuttukları bir kitap ve tılsım nedeniyle bir ailenin fertlerinin teker teker bir şeytan tarikatının müridi olma hikayesiyle açılan filmde, ilk kurban, William Shatner‘ın canlandırdığı Mark’ın babası.

devils rain 1975 (1)

Fırtınalı bir gecede, eve eriyerek dönen mürit babanın ve hemen arkasından yakayı kaptıran hezeyanlı annenin peşinden uçsuz bucaksız ama saman balyalı geniş ve çorak topraklara doğru yola çıkan Mark, hem kitabı şeytan tarikatının liderine (Ernest Borgnine) kaptırmak istememekte hem de boynuna astığı tılsımı ile ona meydan okuyabileceğini düşünmektedir. Lakin bu filmde lider olan Kaptan Kirk değil, Ernest Borgnine‘nin canlandırdığı Jonathan Corbis’tir. Mark kendini mürit olarak bulunca, haliyle ailenin elinde tuttuğu ve büyük ayin için gerekli olan kitap da Corbis’in eline geçer.

devils rain 1975 (1) devils rain 1975 (5)

Büyük ayine başlamak için her şey hazır iken olaya Mark’ın erkek kardeşi ve eşi de olumsuz koldan dahil olunca, ayinde bazı aksaklıklar meydana gelecektir. Ama bakalım Jonathan Corbis, herkesi alt edip İblis Yağmurunu yağdırabilecek midir?

devils rain 1975 (3) devils rain 1975 (4)

Görüldüğü üzere film hakkında yazılacak çok şey yok ama filmin en önemli özelliklerinden biri sanırım Şeytan Kilisesi‘nin kurucusu Anton LaVey tarafından ayin danışmanlığının yapılmış olması. Daha çok televizyon dizileri çekmiş olan yönetmen Robert Fuest’in ise akılda kalan az ama öz sayıdaki filmleri arasında en önemlileri The Abominable Dr. Phibes ve Dr. Phibes Rises Again.

devils rain 1975 (6)

Son tahlilde William Shatner, Ernest Borgnine, Tom Skerritt gibi usta isimlerin geçit töreni yaptığı film, düşük bütçeli olmasına rağmen, bütçesini göze sokmayan yapımlardan biri. Aslına bakılırsa var olan bütün bütçesini de görsel efektlere ve oyuncu kadrosuna harcamış görünüyor. Konu açısından ilginç ve görsel açıdan kaliteli görünse de sanki bir filmin uzun bir şeytan ayini sekansı olmaktan öteye gidememiş. Olumsuz eki kullanmış olmam, olumsuz manaya gelmesin rica ederim. Zira, tam tutmamış bir mayası olsa da finaldeki bitmek bilmeyen eriyen müritler ve Borgnine’den başkasına yakışması asla düşünülemeyecek şeytan icatları için ilginç seyirlik bir film.

İblis yağmuruna tutulmadan bir göz atın derim.

devils rain 1975 (2)Devil’s Rain (1975)

Yönetmen: Robert Fuest

Senaryo: James Ashton, Gabe Essoe, Gerald Hopman

Oyuncular: William Shatner, Ernest Borgnine, Tom Skerritt

Yapım: 86 dk., Amerika, 1975

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et