BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

AC/DC tam 24 yıl sonra benzer bir projeye daha imza attı. John Favreau’nun yönettiği, Robert Downey Jr, Gwyneth Paltrow, Mickey Rourke, Don Cheadle ve Scarlett Johansson’un oynadığı çizgi roman uyarlaması Iron Man 2 filminin müzikleri AC/DC’nin tüm kariyerinden süzülmüş 15 şarkıdan oluşuyor.

Müzik

Iron Man 2 – AC/DC 15

AC/DC tam 24 yıl sonra benzer bir projeye daha imza attı. John Favreau’nun yönettiği, Robert Downey Jr, Gwyneth Paltrow, Mickey Rourke, Don Cheadle ve Scarlett Johansson’un oynadığı çizgi roman uyarlaması Iron Man 2 filminin müzikleri AC/DC’nin tüm kariyerinden süzülmüş 15 şarkıdan oluşuyor.

Iron Man 2 filmine döşenen müzikleri içeren AC/DC: Iron Man 2, grubun 30 küsur senelik kariyerindeki 10 albümden seçilen 15 muhteşem şarkıdan oluşuyor. Bu albümü sahip olmak için en az 15 iyi nedeniniz var anlayacağınız…

Kamyonlar (Trucks), Stephen King’in Night Shift (1978) adını taşıyan ilk öykü kitabında (ülkemizde Hayaletin Garip Huyları ismiyle yayınlandı) yer alan öykülerden biriydi. Öykü 1986 tarihli yılında epey mutasyona uğratılıp  Maximum Overdrive adıyla sinemaya uyarlandı. Filmin, Stephen King’in ilk ve son kez yönetmenlik koltuğuna oturmasına vesile olması dışında tek önem arz eden ayrıntısı müzikleri, daha doğrusu müziklerini içeren Atlantic etiketli Who Made Who albümüdür.

80’li yıllarda artık rock festivallerinde ismi en üstlerde yazılmaya başlanan AC/DC, Fly On the Wall (1985) albümünün başarısının tadını çıkarırken ilginç bir teklife maruz kalır. Maximum Overdrive filminin müziklerini Avustralyalı grubun şarkılarıyla oluşturmak gibi bir fikir gelmiştir stüdyonun altında. Grubun geçmişteki 12 albümünden seçilen şarkılara ikisi enstrümantal 3 tane yeni parça ilave edilir ve ortaya Who Made Who albümü çıkar. Albüme ismini veren ve  üç yeni parçadan biri olan bu şarkı kısa sürede kayda değer bir hit olarak listelerde yukarılara tırmanacaktır. (King, yine kendi kitabından uyarlanan The Stand, Mahşer filmine hazırladığı sountrack’te romana konu olan Salgın’la ilişkilendirmek adına yapılan ufak bir değişikle kullanacaktır bu şarkıyı: Who Made Flu.)

AC/DC tam 24 yıl sonra benzer bir projeye daha imza attı. John Favreau’nun yönettiği, Robert Downey Jr, Gwyneth Paltrow, Mickey Rourke, Don Cheadle ve Scarlett Johansson’un oynadığı çizgi roman uyarlaması Iron Man 2 filminin müzikleri AC/DC’nin tüm kariyerinden süzülmüş 15 şarkıdan oluşuyor. 1975-2008 arası yayınlanmış 10 albümden seçilmiş 15 muhteşem şarkı…

Kendisi de sıkı bir AC/DC hayranı olan  Jon Favreau efsane albüm Back in Black’ten “Shoot To Thrill”şarkısını filmin açılış sahnesinde ve 1979 tarihli “Highway To Hell” albümünün isim babası olan şarkıyı ise bitiş jeneriğinde kullanmış. Back in Black ve Have Drink On Me şarkılarını da sayınca, 1980 tarihli Back in Black içinden en çok şarkı seçilen albüm olarak dikkati çekiyor.

Benim en sevdiğim iki AC/DC şarkısı da var albümde: 1990 tarihli The Razors Edge albümünden “The Razors Edge” ve “Thunderstruck”. Özellikle The Razors Edge’in girişini dinlerken tüylerimin yine 20 yıl önceki gibi diken diken olduğunu belirtmeden de geçemeyeceğim.

Albüm yurtdışında çizgi romanlı ve DVD’li özel paketler halinde satışa sunuldu. Ülkemizde böyle bir edisyonun piyasaya sürüleceğini beklemek hayalcilik olur tabi.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et