BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bu filmin ardından 27 Godzilla filminin daha çekildiğini söyledikten sonra, 1954 yılında beyazperdeye yansıyan bu hikayenin Japonlar’ı ne kadar etkilediğini anlatmaya gerek yok herhalde.

DVD

Japonlar’ın King Kong’u: Godzilla

Bu filmin ardından 27 Godzilla filminin daha çekildiğini söyledikten sonra, 1954 yılında beyazperdeye yansıyan bu hikayenin Japonlar’ı ne kadar etkilediğini anlatmaya gerek yok herhalde.

Godzilla, Japonlar’ın dünya popüler kültürüne en büyük armağanlarından biri. Japonya’nın en büyük film stüdyosu Toho bugüne kadar 28 adet orijinal Godzilla filmi çekti. Bu kült filmlerden bazılarını artık biz de DVD arşivimize katma şansına sahibiz.

Amerikalılar’ın Pasifik’teki hidrojen bombası denemeleri müthiş bir kötülüğü uyandırır. 50 metre boyunda, 20 bin ton ağırlığında nükleer bir canavar: Godzilla. Tokyo’ya saldıran Godzilla şehrin büyük bir bölümünün yıkımına ve on binlerce insanın ölümüne sebep olur. Neyse ki bir bilim adamının, Dr. Daisuke Serizawa’nın hiçbir silahın işlemediği bu yaratığı öldürebilecek bir icadı vardır. Oksijen Yokedicisi ismini verdiği bu icatla dünyanın geri kalanının başına dert olmadan bu yaratığı öldürür.

Bu filmin ardından 27 Godzilla filminin daha çekildiğini söyledikten sonra, 1954 yılında beyazperdeye yansıyan bu hikayenin Japonlar’ı ne kadar etkilediğini anlatmaya gerek yok herhalde. Godzilla, geçmişlerindeki büyük bir acının Japonlar’ın bilinçaltlarına ektiği bir korkuya dokunduğu için bu kadar etkili olmuştu. A.B.D.nin II. Dünya Savaşı’nın sonunda Hiroşima ve Nagaziki’ye attığı Atom Bombaları’nın travmasının izlerini o sıralarda hala tazeydi çünkü. Üstelik buna yeni bir korku daha eklenmişti. Çünkü A.B.D. gerçekten de Pasifik’te yeni oyuncağının, Hidrojen Bombası’nın denemelerine başlamıştı. Hatta bu deneme sırasında bombanın patlatıldığı adaya çok yakın olan bir Japon balıkçı teknesinin telsizcisi radyasyon zehirlenmesi yüzünden ölecekti. Hidrojen bombası gerçeğini bu kadar yakından hissediyordu Japon halkı ve Godzilla A.B.D.in beyazperdedeki alegorik yansımasından başka bir şey değildi. İlk Godzilla filminin başında batan teknenin zaten buna gönderme olduğunu ileri sürenler vardır. Tüm bunlar Amerikalılar’ın 1998’de Godzilla’nın yüksek bütçeli bir Hollywood versiyonunu çekmesine engel olmadı tabi. (İlk filmde Godzilla ölüyordu, sonraki filmlerdeki Godzilla ne oluyor, diye makul bir soru sorabilirsiniz. Demek ki ilk filmdeki varolan tek Godzilla değilmiş diye makul bir yanıt verebilirim size. Ya da, burada Godzilla’dan söz ediyoruz, siz kalkmış makul sorular soruyorsunuz diye çıkışabilirim.)

Şu ana ülkemizde kadar çıkan, en azından benim elime geçen Godzilla filmleri ise aşağıdaki gibidir. Bu filmlerin hepsi Türkçe dublajlı ya da altyazılı olarak izlenebilmektedir. Yabancı dil seçeneklerinde ise yalnızca İngilizce’nin olup, orijinal dil Japonca’nın olmaması çok anlaşılabilir bir durum değildir.

Godzilla Mothra’ya Karşı: Dünya İçin Savaş
Godzilla vs. Mothra: The Battle For Earth
Yön: Takao Okawara

Godzilla serisinin 19’uncu filmi. 1964’de yapılan serinin dördüncü filminin 1992 tarihli yeniden çevrimi. Güveden esinlenilerek yaratılan Mothra adlı canavar bu filmle birlikte Godzilla’nın karşısına beşinci kez çıkmış oluyor.

 

Godzilla Uzay Godzillası’na Karşı
Godzilla vs. Space Godzilla
Yön: Kensho Yamashita

1994 tarihli filmde Godzilla bu kez uzaydan dünyaya gelen ve sonradan kendisinin klonu olduğu ortaya çıkan yaratığa karşı bir ölüm kalım mücadelesi veriyor. İnsanlar, dünyanın iki düşmanı arasında geçen bu çetin mücadelede kötünün iyisinden yana taraf olma durumundadırlar. Yani “bizim Godzilla”dan yana…

Godzilla Mechagodzilla’ya Karşı
Godzilla vs. Mechagodzilla 2
Yön: Takao Okawara

Nükleer bir reaktör ve sentetik elmasla güçlendirilmiş insan yapımı metal robot dünyayı Godzilla’nın ve onu eşi Rodan’dan kurtarmaya niyetlidir. Bu arada, tamamen iki farklı tür olan Rodan ve Godzilla’nın ilişkileri ise geriye pek çok soru işareti bırakmaktadır.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et