Kan rengi hayatların siyah-beyaz çizgi romanı: Le Storie / Hikayeler 1

ana-cr1 ana-cr2

İtalya’da Ekim 2012’de çıkmaya başlayan çizgi roman serisi Le Storie / Hikayeler bir yılını doldurmadan Türkiye’de de yayımlanmaya başladı.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

İtalya’nın en köklü ve en büyük çizgi roman yayıncısı Sergio Bonelli Editore’nin periyodik yayınlarının pek çoğu ülkemizde yakından tanınır. Ancak son yıllarda gördük ki, Bonelli’nin ürün skalasında yalnızca Zagor, Teks, Martin Mysteré vb. kahramanların maceralarını kapsayan bu uzun soluklu yayınlar yok. Yayınevi on küsur sayı süren çizgi roman serileri ürettiği gibi, “one-shot” denilen ve tek kitapta biten hikayeler de yazdırıp çizdiriyor sanatçılarına.

idam-Louis-XVI

Çizgi Düşler’den ilk sayısı çıkan Le Storie / Hikayeler bu türden bir seri. Ama güzel tarafı Türkiye’deki edisyonun iki hikaye birden barındırması. İlk hikaye Paris Celladı’nda gerçek tarihi olay ve karakterlerden yola çıkılmış. Fransız İhtilali yıllarında Paris’te geçen hikayenin kahramanı Kraliyet Celladı Charles-Henri Sanson. 6 nesildir bu mesleği icra eden bir aileden gelen Sanson ihtilalin öncesinde olduğu gibi, sonrasında da yaptığı işe devam etmiş ve meslek hayatı boyunca 3 binden fazla kişiyi idam etmişti. İhtilalin ardından yıllarca emrinde çalıştığı Fransa Kralı’nın başını kesmek de ona düşmüştü.

samuray

Japonya’nın feodal dönemlerinde geçen Samuray’ın Kurtuluşu ise bizi samurayların dünyasına götürüyor. Adalet ve vicdanla, taviz vermeyen samuray prensipleri arasında çelişkiye düşüp dışlanan bir bushido ustasıyla, onu yakalamakla görevlendirilen öğrencisinin başından geçenleri okurken adeta bir film izlediğiniz izlenimine kapılıyorsunuz. Bu hissiyatın bir nedeni de samuraylardan birinin görmezden gelinemeyecek biçimde Toshiro Mifune’ye benzemesiyse, bir diğeri de Zatoichi filminde Takeshi Kitano’nun canlandırdığı karakterin de hikayenin anakarakterlerinden biri olması.