BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Coenler’in, folk şarkısıcısı Dave Van Ronk’ın otobiyografisinden hareketle yazdıkları, bizde bugün sinemalara uğrayan, Uluslararası festivallerde yirmiyi aşkın ödül kazanmış Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis) de, tam Coenler’in adına yakışacak cinsten, dört dörtlük görkemli bir kaybeden draması esasen.

Ercan Dalkılıç

Kaybedenlere Yer Yok (Sen Şarkılarını Söyle / Inside Llewyn Davis)

Coenler’in, folk şarkısıcısı Dave Van Ronk’ın otobiyografisinden hareketle yazdıkları, bizde bugün sinemalara uğrayan, Uluslararası festivallerde yirmiyi aşkın ödül kazanmış Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis) de, tam Coenler’in adına yakışacak cinsten, dört dörtlük görkemli bir kaybeden draması esasen.

inside-llewyn-davis-oscar-isaac3

Yaşayan en büyük yönetmenler arasında gösterilen Coen Kardeşler’in (Ethan Coen, Joel Coen), ‘kaybeden karakter’leri işlemedeki ustalıkları su götürmez, bilindiği üzere. Coenler, ikinci uzun metrajları Raising Arizona‘daki McDunnough’den başlayarak hep kaybeden karakterlere ilgi duydular; bu karakterler de zamanla Coen sinemasının en önemli yapıtaşı haline geldi. Coenler’in, folk şarkısıcısı Dave Van Ronk’ın otobiyografisinden hareketle yazdıkları, bizde bugün sinemalara uğrayan, Uluslararası festivallerde yirmiyi aşkın ödül kazanmış Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis) de, tam Coenler’in adına yakışacak cinsten, dört dörtlük görkemli bir kaybeden draması esasen.

Ercan Dalkılıç (2) Ercan Dalkılıç

2. Dünya Savaşı’nın yaralarını sarmaya çalışan, bunun yanında soğuk savaşla ve onca siyasi krizle uğraşan Amerika’nın fon oluşturduğu 1960’ların başındayız. Daha önce bir arkadaşıyla ikili olarak plak çıkaran, hayli de başarı elde eden Llewyn Davis (Oscar Isaac), partnerinin intiharından sonra solo çalışmaya başlamış, fakat umduğunu bulamamıştır. Bunun üzerine gitarını sırtına alıp, beş parasız bir şekilde, Faulkner’in romanlarında anlattığı o ‘umutsuz ve yoksul Güney’den, kendisini bir Bob Dylan yapabilecek müzisyen/menajer Bud Grossman’ı bulmak için Manhattan’a doğru yola çıkar.

‘Coen Sineması’, edebiyattan müziğe, tiyatrodan çizgi romana dek uzanan bir skaladan ilham alır ve filmlerini bu referanslarla başarıyla yoğurur. Barton Fink‘te 1940’larda Los Angeles’da tutunmaya çalışan sosyalist bir oyun yazarını anlatan Coenler, bu filmin temeline tiyatro sanatını döşemişlerdi. Sen Şarkılarını Söyle‘de ise bu temeli folk müzik oluşturuyor; sonradan Amerika’da 68 Kuşağı’nın müziğine dönüşecek olan folk müziğinin ilk adımlarına şahit oluyoruz hep birlikte.

inside-llewyn-davis-oscar-isaac-garrett-hedlund

Daha önce anlatılmamış türden bir hikaye değil Sen Şarkılarını Söyle; gelgelelim Coenler’in kendilerine has üslubu ve humouru hikayeye gerçekten de sınıf atlatıyor, onu benzerleri arasında öne çıkarıyor. Buna bir de görüntü yönetmeni Bruno Delbonnel’in bir ressam inceliğindeki çalışması eklenince ortaya çıkan işe söylenecek tek kelime kalıyor; muazzam!

Son olarak oyunculuklara değinelim: Davis karakterinde Oscar Isaac, kariyerinin en iyi performansını sergilerken; Roland Turner’da John Goodman, karakter oyunculuğundaki ustalığını yine konuşturmuş. Goodman, rolü pek kısa olmasına rağmen zihinlere kazınacak bir performansa daha imza atmış. Jim’de bir görünüp bir kaybolan Justin Timberlake’se sırıtmıyor, fakat iz bırakmayı da başaramıyor. Eh, Timberlake için bu da bir başarı sayılır!

inside-llewyn-davisSen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis)

Yönetmen ve Senaryo: Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular: Oscar Isaac, John Goodman, Justin Timberlake

Yapım: 2013 / ABD / 105 dk.

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et