BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Kung Fu’nun yolu Fransız restoranına düşerse (Kısık Ateşte 15 Dakika)

Kısık Ateşte 15 DakikaLandlord
Fransız kara komedilerine öykünen Kısık Ateşte 15 Dakika, Türk sinemasında alışageldiğimiz tarzların ve kurguların dışına çıkmasıyla ilginç ama ancak yarım ağızla söylenmiş güzel bir söz kadar makbule geçecek bir film. (19 Mayıs 2006)

Farklı karakterlerin esas oğlan ve esas kadın teşkil ettiği pek çok öykünün, bir yap-bozun parçaları gibi bir araya getirilmesiyle oluşan film, İstanbul’daki bir Fransız restoranında yenen sıradan bir akşam yemeğinde vuku bulan trajikomik olayları konu alıyor. Üstelik bu öykülerin kahramanlarının hayatını kökünden değiştirecek felaketleri ve mucizeleri tetikleyen olayların hepsi aynı 15 dakika içerisinde gerçekleşiyor. Bu 15 dakikalar geriye dönüşlerle ayrı ayrı anlatılıyor filmde.

İyi bir film olabilecekken aksaklıkları yüzünden bunu başaramayan vasat bir yapım Kısık Ateşte 15 Dakika. Böyle olduğuna da gerçekten üzülüyorsunuz çünkü iyi film olma potansiyelini film boyunca gözlemleyebiliyorsunuz. Bu anlamda Kısık Ateşte 15 Dakika sanki içinde iki ayrı film barındırıyor. Filmlerin biri kötü biri iyi olunca da bu çift karakterlilik seyircinin başını ağrıtıyor.

Kısık Ateşte 15 Dakika

Yönetmenin kurgudaki başarısına diyecek söz yok. Bizim sinemamızda alışık olmadığımz türden büyük bir titizlik isteyen bu kurgusal denemenin üstesinden hakkıyla gelmiş Neco Çelik. Aynı şekilde başta Eyşan Özhim (kırk yıllık oyuncu mübarek!) olmak üzere oyunculuklar da başarılı; Metin Akpınar hariç… (Ufff, bunu söylemek bile epey canımı yaktı be!) Kapalı mekanda çekilmesine rağmen kurgusal dinamizme ve renkli karakterlerin çokluğu sayesinde akıcı ve sıkmayan bir film; Metin Akpınar’lı sahneler hariç.(Uff!)

Filmin nesi kötü derseniz… Diyaloglar felaket. Böyle bir filmde bu kadar basit diyaloglar hiç yakışmamış. Metin Akpınar’a öyle gereksiz şeyler yaptırıp söyletmişler ki, Türkiye’de sevmeyeni olmayan bir adamın alay edilir bir performans sergilemesini sağlamışlar. Metin Akpınar da rolüne hiç ısınmamış belli ki. Vurgusuyle esleriyle hep aynı şekilde konuşması bir parodi seyrettiğiniz izlenimi uyandırıyor. Filmde bir de elmayla yaptığı bir beceri gösterisi var ki Metin ustanın, bu sahneyi yazana madalya takmak gerekir.

Kısık Ateşte 15 Dakika

Kendisine biçilen bu bıçak atma ustası kör bilge adam rolüyle, tek kanallı dönemin meşhur dizisi Kung Fu’da David Carradine’ın canlandırdığı Çekirge’nin bir karikatürü olmuş Akpınar. Ya da Takeshi Kitano’nun Zatoichi’sinin… Gözleri kör olduktan sonra da attığını vuran Cüneyt Arkın kıvamındaki bir rolü Metin ustaya reva görenler utansın. Sözün özü; öykülerin kesişim noktası olan bu karakter filmin en salla pati tarafı.

Not: Ali Sunal’ın oyunculuğunu hep beğendim. Bu filmde de fena değil. Ama Hollywood filmlerinde sıkça gördüğümüz, esas oğlanın aksiyon öncesi yaptığı “boyun kütletme” hareketi bu kadar mı pespaye yapılır be Ali Sunal. Jet Li’yi, Wesley Snipes’ı, Gary Oldman’ı hiç mi izlemedin bu hareketi yaparken?

Kısık Ateşte 15 Dakika
Yönetmen: Neco Çelik
Oyuncular: Metin Akpınar, Haluk Bilginer, Ata Demirer, Özkan Uğur, Eyşan Özhim, Janset, Cezmi Baskın, Aysun Kayacı, Erhan Yazıcıoğlu, Ali Sunal

Eleştiri notu: 3/5
Seyir notu: 3/5

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et