BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

Nerve (Oyun): Modern, hareketli ve cesur bir aşk hikayesi

Sevmenin bir adeti, bir yolu yordamı, hatta bir ritüeli olan yıllardan bugünlere geldik. Sevmenin, sevgiyi gösterme yollarının değişmesiyle birlikte aşk teması da farklı hikayeler, farklı karakterler ve farklı atmosferlerle işlenmeye başladı. Ama aşkın cesaret istediği, yalnız cesurlara mahsus olduğu gerçeği değişmedi.

714061916

Afişiyle meraklandıran “Nerve” (2016) görev bazı oyun filmlerinin en yenisi. “Hunger Games” ve geçtiğimiz yıl vizyona giren “13 Sins” gibi vahşet dolu bir aksiyon olmaktan ziyade hedef kitlesi belirsiz bir gençlik filmi, hem de 30 yaşındaki Dave Franco’ya rağmen.

Jeanne Ryan’ın aynı adlı kitabından uyarlanan “Nerve” (Oyun) başı ve sonu belli bir hikayeyi anlatıyor. Ana karakterimiz Venus ya da arkadaşlarının tabiriyle Vee (Emma Roberts) arkadaşıyla yaşadığı bir tatsızlık yüzünden kendinden beklenmeyecek bir karar alır ve watcher (gözetmen/gözlemci) ile player (oyuncu) karakterlerinin bulunduğu oyuna oyuncu olarak dahil olur. Gerçek dünyada geçen global bir Truth or Dare (Doğruluk mu cesaret mi?) olan Nerve adlı bu oyuna göre kendine watcher’lar tarafından verilen görevleri yaptıkça belli miktarda para hesabına yatar. Oyunun sonunda da tüm görevleri başarıyla tamamlayan ortadaki parayı alır ve gider. Tek kazananı olan eleme yani aslında.

15270412

Hikayeyi bu denli çekici kılan ve temadaşlarından ayıran özelliği büyük final haricinde abartıya fazla yer vermemesi olsa gerek. Vee’nin annesiyle olan ilişkisini uzatıp dramatize etmekten kaçınması, arkadaşlarıyla ilişkisini bu bir gecelik macerada askıya alırkenki gerçekçiliği ve izleyicinin sonrayı tahmin edip filmden kopmasına fırsat vermeyen aksiyon dolu gerilimiyle benzerlerinin düştüğü hatalardan uzak duruyor. Her yeni görevle daha zorlu ve daha gerilimli işler vermesine karşın yine de işin ucunu kaçırmıyor, tatlı bir aşk hikayesi olduğu gerçeğinin dışına çıkmamaya dikkat ediyor. Klişe ve abartılı final sahnesi filmin atmosferini bozuyor da olsa basit bir büyük final olmaktan öte watcher’ların yani insanlara görev verip tamamlamaları için baskı yapanların işlen her suça ortak olduğu mesajını vermesiyle değerli ve anlamlı.

716442287

“Nevre” gösterişli ama sıradan hayatta kalma filmlerinin abartısından sıkılanlara farklı bir deneyim yaşatmayı vaat eden keyifli mi keyifli bir aşk hikayesi. Sondaki mesajı daha sade bir finalle verse daha çok hoşuma giderdi sanırım, ama bu aksiyona da böyle büyük bir final yakışmıyor demek haksızlık olur, o kadarcık abartı da oluversin artık.

İlginizi çekebilir...

Öne Çıkanlar

🎥 Vikings: Valhalla, Zeytin Ağacı, Kaçık Astronot, Beni Ay’a Uçur ve niceleri... İşte haftanın izleme önerileri!

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et