Hız pek çok kimsenin tutkusudur. Burcu Çetinkaya bu tutkuyu bir kariyere dönüştürmüş. Pek çok kez Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonu olmasının yanı sıra, uluslararası yarışlara da katılan Çetinkaya için Hızlı ve Öfkeli film serisinin önemi ve anlamı oldukça büyük. Bir sinemaseverden çok daha farklı, üstelik de içinde olmaya can atarak izliyor bu filmleri.

2001’de Rob Cohen’in yönettiği, Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez ve Jordana Brewster’ın oynadığı The Fast and The Furious ile başlayan Hızlı ve Öfkeli serisi şimdilik 5 filmden oluşuyor. 2013’te altıncı filmin çekimine başlanacak.

Hızlı ve Öfkeli’yi seyrettiğinizde ralli kariyerinizin nasıl bir noktasındaydınız?

İlkini seyrettiğimde henüz sadece rallilerde seyirciydim. Tokyo Drift‘te henüz yeni yarışmaya başlamıştım. 2009’da ise kariyerimde yükselmeye ve hayallerime ulaşmaya başladığım noktadaydım.

Bu filmin üstünüzde nasıl bir etkisi oldu?

Bu film beni hep heyecanlandırdı. Hatta moralim bozulduğunda tekrar tekrar izleyerek motive olduğum, içimi rahatlatan, beni mutlu eden bir film. Bir gün ama böyle bir filmde o otomobillerden birini kullanmak çok isterim.

Filmde kendinizi özdeşleştirdiğiniz bir karakter var mıydı?

Evet vardı. Michelle Rodriguez’in canlandırdığı Letty. Hem güçlü, hem erkeklerin dünyasında kendini kabul ettirebilmiş bir karakter olması, iyi otomobil kullanması, dışardan umursamaz, çılgın gözükse de çok çılgın ama ilkeli ve disiplinli olmasıyla hayranlığımı kazanmıştı.

Devam bölümlerini de aynı ilgiyle takip ettiniz mi?

Evet. Genelde bir filmin devamı birincisi kadar iyi olmaz. Ama ben her devam bölümünden ayrı keyif aldım. Her birinde heyecan ve görsellik ve benim en büyük tutkum olan birbirinden güzel otomobiller yine vardı. Karakterler yine etkileyiciydi. Hatta ben en çok Tokyo Drift‘i beğendim.

Filmde branşınızla ilgili aklınıza kesinlikle yatmayan noktalar olmuş muydu? “Yok, artık” dediğiniz… Yoksa ikna edici bir dünyası mı vardı filmin?

Sonuçta film. Mutlaka gerçekten uzak bazı görüntüler vardı ama genelde, özellikle de drift sahnelerinde yaşananlar, kesinlikle gerçekten uzak değildi. Sonuçta herşeyin uç noktasını kullanmışlardı.

Vin Diesel mi, Paul Walker mı?

Tartışmasız Vin Diesel.

Filmdeki olaylardan herhangi birini ya da benzerini deneyimleme şansınız oldu mu sonradan?

Drift sporuna sonradan başladım. Şov ve drift hayatıma yeni girdiği için, gerçekten buradakine yakın hareketler denemeye ve öğrenmeye başladım. Ordaki herşeyi yapabileceğimi bilerek o filmi tekrar seyretmek ayrı bir keyif oldu.

Bu film dışında en sevdiğiniz 5 film hangisidir?

Güneşi Gördüm, Şeytanın Avukatı, La Haine, What Women Want, Legends of the Fall.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here