Sinema Tarihinin En Kötü Filmi Plan 9 From Outer Spacetersninja

Bir Edward D. Wood Jr. filmi olan Plan 9 From Outer Space belki bugüne dek yapılmış, yapılacak en kötü filmdir, ama kült film deyince akla ilk onun ismi gelir.

Bir filmi kült korku filmi yapan nedir? Bu soruyu yanitlamadan önce bir korku filmi olmasa da kültlüğü su götürmez bir filmi örnek olarak verelim ki ilgili, ilgisiz herkes kült bir filmin ne menem bir şey olduğunu iyice anlasın; “Dünyayı Kurtaran Adam”. Adını duyunca hemen bir tebessüm yerleşti yüzünüze değil mi? Dünyayı Kurtaran Adam kült korku filmlerinin taşıdığı birçok özelliği içinde barındırır ve bu tebessüm onlardan yalnızca bir tanesidir.

Sanatsal kaygılarla bakıldığında çoğu kült filmin sinema tarihine kötü ve başarısız yapıtlar olarak geçtiği görülür. Ama haksızlık etmeyelim, aksini beklemek biraz iyimserlik olurdu. Bu filmlerde o kadar düşük bütçelerle çalışılmış, o kadar kötü senaryolardan yola çıkılmış, o kadar yeteneksiz yönetmenlere güvenilmiş ve o kadar sönük oyunculuklar sergilenmiştir ki; ortaya çıkan devasa başarısızlıktan bir başarı doğmaktadır. Başarısızlık kült film yapmanın anahtarıdır anlayacağınız.

Zaman zaman bu olumsuz şartlara rağmen kalburüstü eserlerin de verildiğini gözardı etmemek gerekir. Kült korku filmlerinin illa ki çok çok kötü olması bir zorunluluk değildir. Bir filmi kültlük mertebesine çıkaran başka önemli gereklilikler de vardır. Filmde mutlaka ciddiye alınamayacak kadar uçuk kaçık olayların ve sahnelerin yer alması, alenen tanınmış bir filmden kopya çekmek ya da bire bir görüntü çalmak da bu filmlerde gönül rahatlığıyla uygulanan bir metottur (Bkz. Dünyayı Kurtaran Adam; Star Wars görüntüleri)… Kült film olmanın bir başka olmazsa olmaz şartı genel zevke hitap etmemektir. Kült korku filmi herkes için değildir. Klasik korku filmleri ise popülerdir, her zaman para kazandırırlar ama kült korku filmleri popülerlikten çok uzaktırlar, yalnızca belirli ve kısıtlı bir kesime hitap ederler.

Klasik Korku Filmleri
Klasik korku filmleri işte tam bu noktada kült filmlerden kesin olarak ayrılırlar. Klasik korku filmleri özelden çok genele hitap ederler. Alien, Bram Stoker’s Dracula popülerdirler, her türden sinemaseveri tavlayıp salona çekebilirler. Ama Ed Wood’un “Plan 9 from Outer Space” adlı filmi ya da “Dracula Frankenstein’a Karşı”yı seyretmek için tam bir korku filmi müptelası olmak gerekir. Korku sineması klasikleri bu tür popüler klasik korku filmleri arasından sıyrılıp çıkan ve genel olarak türü ya da kendinden sonra gelen türdeşlerini etkileyebilecek kalitedeki eserlerdir. İlk Drakula, kurt adam, mumya, Frankenstein filmleri ve Halloween dede korku filmi klasikleri olarak sayılabilirler. Exorcist bir klasiktir örneğin. 1973 yılında çekilmiş bir film elden geçirilerek 27 yıl sonra, 2000 yılında tekrar sinemalarda gösteriliyorsa bir korku sineması klasiği çoktan olmuştur bana göre.

Kült korku filmlerinin bir başka özelliği de büyük Hollywood stüdyolarından çıkma yapımlar değil, bağımsız yapımlar olarak çekilmeleridir. Büyük paralar getirmeyeceği için bu tür projelere büyük stüdyoların girmesi ticari açıdan pek mantıklı değildir. Tıpkı meraklıları dışındakilerin bu filmleri seyretmesinin mantıklı olmayacağı gibi…

Bir Ed Wood Başyapıtı: Plan 9 From Outer Space

Sinema Tarihinin En Kötü Filmi Plan 9 From Outer Space 2

Resimde görülen filmde zombiye dönüşen polis dedektifini canlandıran Tor Johnson. Johson aslen bir aktör değil, Süper İsveç meleği adıyla tanınan eski bir
profesyonel güreşçi.

Ed Wood tarihin en hızlı film çeken yönetmenidir aynı zamanda. Birkaç gün onun için yeter de artar bile. (Bu kült yönetmenin hikayesini anlatan filmde Ed Wood’u Johnny Depp canlandırmıştı.) Plan 9 onun kariyerinin en sınır tanımayan filmidir. Uzaylılar dünyaya gelmiştir. Amaçları kolayca tahmin edebileceğiniz gibi gezegenimizi işgal etmektir. Bunu da Plan 9 adını verdikleri bir uygulamayla gerçekleştireceklerdir. Ölüleri tekrar hayata döndürecekler ve mezarlarından çıkan bu zombiler insanları öldürecektir. Bir pilot olan Jeff Trent uzaylıların sinsi planlarını önce ortaya çıkarır sonra polisin ve ordunun yardımıyla dünyayı kötü bir sondan kurtarır. Ama uzaylıların temsilcisi Eros sözleriyle kafamız biraz karışır, “Biz gezegeninizi istila etmek değil, onu kurtarmak istiyoruz!”. İnsanlar “Hayda!” olur. Evet, uzaylıların insanoğlunu kurtarmaya çalıştıkları şey Solarmonite bombasıdır. Bu bomba tüm evreni yok edebilecek bir güce sahiptir. İnsanların elbette şu anda böyle bir bombası yoktur ama ileri görüşlü uzaylılar gelecekte insanların yapabileceklerini tahmin etmektedirler.Çünkü Eros’un da filmde özellikle bilirttiği gibi, “Tüm Dünyalılar aptaldır!”. Onlar da biz bombayı yapmadan önce bizi öldürüp bizi kurtarmayı kafalarına koymuşlardır. Biraz karışık değil mi?

Filmin bir başka ilginç yanı film çekilirken ölen başrol oyuncusu Bela Lugosi’nin yokluğuna rağmen Wood’un filmi sanki o varmış gibi bitirmesidir. The Crow filminde Brandon Lee’nin yokluğu dijital hilelerle kapatılmıştı ama takdir edersiniz ki 1959’da teknoloji daha bu kadar gelişmemişti. Ed Wood Lugosi’nin önceki çekimlerdeki görüntüsünü ve dublörleri kullanarak bu problemi kendince çözdü. Sonuç evlere şenlikti ama bu durum filmin geri kalanına uyulmuş oldu neticede.

5 YORUMLAR

 1. Bu yazı okadar denk geldi ki bana… Bir kült film olan Scarface i seyretsem gibi bir düşüncem vardı. Neden Scarface e kült film diyordum diye düşündüm..

  Acaba içinde en fazla fuck kelimesi geçen film olduğunu duyduğum için mi? Yada kişilik bozukluğu olan Tony Montana tiplemesiyle belli sahneleri çok akılda kalan abartık bir film olduğunu duyduğum için mi?

  Bilmiyorum ki..

  Scarface i seyrettim ve çok etkilendim. Unutulmayacak şahane bir film.. Şimdi yukarıdaki yazıyı okuyunca kült'ü yanlış bildiğimi öğrendim. Scarface kült değil klasik film demek ki.. Anladım..

 2. Landlord.. Benim kafam gene karıştı..

  Vikipedi den baktım kült filmlere.. Babam ve Oglum'u da,Döğüş Kulubü'nü de ,Selvi Boylum Al Yazmalım'ı da kült film listesine yazmış..

  Google dan araştırmaya devam ettim Scarface için de kült film diyenler var..

  Hani başarısız filmler kötü filmler kült film oluyordu?

  Anlamadım.. Zahmet verir miyim biraz daha açıklama istesem.. Niye böyle kavram karmaşası var diye sorsam?

  Cevap alabilmem için gökyüzüne ninja sembolu olan ışık tutmama gerek yok değil mi ? Yardım lütfen!

 3. Babam ve Oğlum'u kült ilan edenler halt etmiş bir kere de… Kültlük mertebesine ulaşmanın birden fazla yolu var. Yazıda yalnızca bir tanesini, yani inanılmaz derecede kötü ve başarısız olarak kültleşen filmlerden bahsediliyor. Başka bir yönüyle var olan sınırları aşıp, yeni sınırlar teşkil edebilen her film kültlük mertebesine erişir. Bence…

  (Bir de… Özel sorularınızı bundan böyle mesai saatleri içersinde olmak kaydıyla, önce ABD kodunu çevirip, ardından 911'i tuşlayıp bana iletebilirsiniz. Ya da Tersninja yazıp 2211'e (yazıyla onüçonüç) ücretsiz olarak mesaj atabilirsiniz. Telefonunuz yok ise de şu linklerdeki taktiklere başvurabilirsiniz…
  http://sitkisiyril.blogspot.com/2008/05/zagorun-t

  http://sitkisiyril.blogspot.com/2008/03/zagorun-d

 4. Ama siz Ninja'sınız! Zagor değilsiniz ki.. Ters Ninja değil misiniz? Niye Zagor'un duman yada tamtam mesajlarını öğrenmeliyiz ki gene anlamadım..

  Bu sitede bir kere okumuştum :

  "Landlord'un yardımına ihtiyaç duyanlar,gece gökyüzüne ninja sembolu olan ışık tutarlar." diye yazıyordu.. Yanılıyor muyum? Neyse rahatsız ettiysem özür dilerim..

  Kült konusuna gelince şöyle anlıyorum:

  1- Çok başarısız ve kötü filmler

  2- Yeni bir tarz getiren çok başarılı filmler..

  Galiba böyle.. Tamam..

 5. Yukarıdaki yorumları görünce dayanamadım, Sıtkı Sıyrıl'ın Zagor ile ilgili blogunu, önce tamtam ve duman mesajlarıyla ilgili yazısından başlayarak okumaya başladım.. Ben de çalı çırpı tutuşturup, eski bir battaniyeyi feda edip bu dumanla mesajlaşma mevzusunda pratik yapmak istedim ama çevremde açıklık arazi bulamadım.

  Biraz darbuka dümtekleme deneyimim olduğu için hakiki meşeden içi boş kütük parçası ve gene meşeden mamul iki adet tokmak bulup tamtam mesajı göndermeyi denemeyi düşündüm ama mubarek ramazan günü kendim de dahil çevremdeki oruçluların iftar davulu zannetmelerinden korktum.

  Devam edip Zagor ile Diğerleri yazı serisini heyecanla okurken, Blog sahibinin 1. turda Zagor ile Teks , Tommiks, Kaptan Swing, Superman, Kaptan Amerika, Çelik Blek,

  2. turda Zagor’la Mister No, Conan, Kızıl Maske, Örümcek Adam, hatta Mandreke ,

  3. turda ise Kinowa, Martin Mystere, Batman, Supermike hatta Ertuğrul Özkök karşılaştırması yaptığını ; siz bu blogu okuyucularınıza tavsiye ettiğiniz halde Sıtkı Sıyrıl nedense bir Zagor ile Tersninja karşılaştırması yapmamış olduğunu fark ettim.

  Belki 4. turu Zagor-Tersninja karşılaştırması ile başlayacaktır.

  Belki de Zagor’un elindeki baltasıyla, Tersninja’nın elindeki samuray kılıcı şeklindeki kalemi karşısında zafer kazanamayacağını baştan kabul ediyor ve hiç konu etmiyor. 4.turu sabırsızlıkla bekliyorum …

CEVAPLA