BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

Şizofreninin Güldüren Hali: Git Başımdan

Başrollerini Şahin Irmak, Aslı Tandoğan ve Bülent Emrah Parlak’ın paylaştığı “Git Başımdan” bir adamın, içinden geçenleri söylemeyediği için patlak veren iç sesi ile olan ilişkisini anlatıyor. Bugünün dünyasında farklı bir anlam kazanan “şizofreni”ye eğlenceli bir açıdan yaklaşıyor.

_MG_5717

Başrollerini Şahin Irmak, Aslı Tandoğan ve Bülent Emrah Parlak‘ın paylaştığı “Git Başımdan”  bir adamın, içinden geçenleri söylemeyediği için patlak veren iç sesi ile olan ilişkisini anlatıyor. Bugünün dünyasında farklı bir anlam kazanan “şizofreni”ye eğlenceli bir açıdan yaklaşıyor.

Mert Mert Tanöz

Türk sinemasının ne halde olduğu malum. Her geçen gün nitelikli vizyon filmi sayısı azalıyor, her geçen gün kalite daha da aşağı çekiliyor. Öyle ki artık “Türk filmi” kalıbını duyunca ayaklarımın geri geri gittiği hisseder oldum. “Git Başımdan”ı izlemeye giderken de aynısını yaşadım, hayal kırıklığına uğrayacağımı ve Türk sinemasının geldiği hali görünce gözlerimin yeniden dolacağını bile bile gittim salona.

_MG_3661

Genç yönetmen Şahin Altuğ “Git Başımdan”la kusursuz olmasa da hatasız bir film yapmayı başarmış. Kimi fazlalıklarına, kimi eksiklerine rağmen ortaya çıkan iş beklentilerin olduğu kadar bugünkü Türk sineması standartlarının da bir hayli üstünde. Durağanlığının ve sadeliğinin içinde izleyiciyi güldürdüğü kadar gülümsetmeyi de başaran bir yapım. Şahin Irmak ve Aslı Tandoğan sinemaya yabancı olmalarından ötürü maalesef yer yer abartılı kaçıyor, göze batıyor. Deneyimleriyle birlikte özgüveni de arttıkça Altuğ’un oyuncu yönetmeni olarak bunların üstesinden gelecektir. Irmak ve Tandoğan da yine aynı şekilde yaşayarak sinema oyuncusu olmayı öğrenecektir. Filmin bir diğer parçası Bülent Emrah Parlak karaktere olan aşinalığından ötürü gayet doğal, gayet başarılı bir performans ortaya koyuyor. Erşan Utku Ölmez ise üstlendiği o küçük rolde bile alıp başını yürüyor.

Şahin Altuğ kesinlikle umut vaat eden bir yönetmen. Çok uzun zamandır böylesi sade bir Türk filmi girmemişti vizyona. Mekan tercihleriyle de oldukça iyi bir iş çıkaran Altuğ’un en büyük eksiği tecrübe. Zaman geçtikçe, öğrendikçe, arkasındaki maddi destek onun bağımsızlığına izin verdikçe daha iyi işler çıkaracak, daha iyi filmler sunacaktır. Tek tavsiyem stüdyoya fazla girmemesi. Stüdyo seslendirmelerinin sebep olduğu o yapaylığın dışında doğru yolda ilerleyen bir isim.

GİT BAŞIMDAN AFİŞ Git Başımdan
Yönetmen: Şahin Altuğ
Senaryo: Şahin Altuğ
Oyuncular: Şahin Irmak, Aslı Tandoğan, Bülent Emrah Parlak
2015 / Türkiye

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et