The S-Files Nr.19 © Ters Ninja: Masis ÜşenmezSinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların on dokuzuncusunu Öteki Sinema yazarı Masis Üşenmez için açıyoruz.

Nerede, ne şekilde, kiminle seyrettiğinizi hatırladığınız en eski film hangisi?

Sinema’da seyrettiğim filmleri soruyorsanız 86’da vizyona giren Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi(1983) babamla sanırım Emek’te seyretmiştik.

Sinema yazarı olmasaydınız, ne yazarı olmak isterdiniz?

Kendimi bir sinema yazarı olarak göremem sizlerin yanında. Bir blog yazarı olabilirim ancak. Fantastik/Korku romanları yazmak isterdim sanırım.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir filmle idare etmeye mahkum edildiniz. Hangi filmi seçerdiniz?

Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back kesinlikle. Bu filmin bir büyüsü var, bin kere de seyretsem bittikten sonra tekrar seyretme isteği uyandırıyor.

Kendinize içlerinden hayali bir arkadaş seçme şansınız olsaydı. Hangi sinema karakterini seçerdiniz?

Bilgelik olarak Obi Wan Kenobi yanımda olsa sevinirdim. Ama bir süre sonra sıkıcı gelebilir o yüzden şansımı Geleceğe Dönüş‘ün çılgın profesörü Dr. Emmett Brown ile kullanmaktan yanayım.

Hangi sinema oyuncusunun görüntüsüne sahip olmak isterdiniz?
Brad Pitt‘den başka kim olabilir? Truva‘daki haliyle özellikle.

Hangi yönetmenle sıkı dost olmak isterdiniz?

Kunt Tulgar Türk sinemasının değeri pek bilinmeyen isimlerinden biri. Ondaki eşsiz hikayeleri dinlemek için dostu olmak çok isterdim.

Hangi film gerçek olsun ve siz de içinde yer alın isterdiniz?

Mad Max. Öyle bir post apokaliptik dünyada yaşamak isterdim. Bir dakika ama Emanuelle diyebiliyor muyuz? Peki 9.5 Hafta?

Sinemayı sevmek için iyi bir neden söyler misiniz?

Gençliğimizde kızları davet edebileceğimiz tek yerdi sinema. Sinema olmasa nasıl birine çıkma teklif edebilirdim bilmiyorum.Tabii şimdiki çocuklar daha şanslı internet falan varken ama yine de bi kızla çıktığınız zaman size kucak açacak en loş mekan hala sinemalar.

Sinemanın en kötü özelliği ya da en büyük zararı nedir sizce?

En kötü özelliği bana göre kalabalık olduğunda çok fazla filme kendinizi verememeniz. Mesela ben çok bahtsızımdır önüme ya Slash şapkalı 1.80 boyunda biri oturur ya da yanımda bir çocuk okuma yazması olmayan kardeşine filmi baştan sona anlatır(ikisi de yaşanmıştır).
Zarar olarak sadece lezzetli bol yağlı popcornların ilerleyen yaşlarda sağlığınızı bozacak olmasını gösterebilirim.

Bugüne kadar gittiklerinizin içinde en sevdiğiniz sinema hangisiydi?

Tabii ki Emek. Film başlamadan uzun uzun süslü tavanına ve o dev kırmızı perdesine bakıp dalarım uzaklara. Hala film başlarken gong çalan ender sinemalardan da biridir.

Bu filme puan verin
Bu yazıya puan verin