BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

Meksika’nın Issız Koyunda Bir Kadın, Bir Martı ve Bir Köpekbalığı

Genç ve güzel bir kadının hayatta kalma savaşını anlatıyor “The Shallows”. Genç, güzel ve annesini henüz kaybetmiş bu kadının, yokluğunu hissettiği annesiyle kurabileceği bağların artık gelecekte değil geçmişte durduğu varsayımı üzerine oturtulmuş bir hayatta kalma hikayesi bu.

ts1 kopya

Nancy (Blake Lively) Meksika’nın saklı bir koyuna, annesinin ona hamileyken ziyaret ettiği gizli bir cennete gidip kendini onun yerine koyma çabasında çıkıp gidiyor evden. Ve sonunda kavuştuğu dalgalar arasına atlıyor sörf tahtasıyla, tıpkı yıllar önce annesinin yaptığı gibi. Hikaye bu noktaya kadar tinsel bir yolculuğu, bir kendini bulma sürecini işaret ediyor. Fakat bu süreci ne annenin o günkü ruh haliyle, ne annenin başına gelenlerle ne de kendi durumuyla bağdaştırıyor senaryo. Senarist Anthony Jaswinski bütün bu detayları atlayıp hemen her kanser hastası gibi annenin de mottosu haline dönüşen “asla pes etme” fikrine odaklanıyor. Bu çerçeve de annesini kaybedip kız kardeşi ve babasına rağmen kendini yalnız hisseden Nancy’nin en az kanser kadar tehlikeli köpekbalığıyla mücadelesi eşliğinde işliyor. Anne ve yol arkadaşı karnındaki çocuk ilişkisini Nancy ve martı arasındaki ilişkiye yansıtıyor, onun martıyı kendi çocuğuymuş gibi savunuyor oluşunu kullanmaya çabalıyor. Fakat konuşmayı reddeden ve arka plandaki bu duygusal yoğunluğu asıl hikayeye taşıyamayan film Blake Lively’nin güzel fiziğini öne çıkarma amacı güdeyen bir projeye olma yolunda emin adımlarla yürüyor.

new-shark-thriller-the-shallows-0 kopya

“The Shallows” canavar köpekbalığı temasına rağmen aksiyona bulanmayan, detaylarda boğulup gitmeyen bir yapım. Sörf yapabiliyor olmasının dışında bir grup izleyiciye görsel bir şölen sunması adına seçilen Blake Lively’i koydaki bir kayanın üstünde mahsur bırakmak yerine bir ormanın içinde doğayla ya da bir minibüste kendiyle baş başa bırakmak da bir hayatta kalma mücadelesi için yeterli, hatta enteresan olurdu. Yapmak istediğini yapamayan, lafı ağzında fazla geveleyen film denizin sessizliği dışında pek fazla vaatte bulunamıyor. Yine de duru anlatımı kimileri için tercih sebebi olabilir.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et