BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

DVD

Ev Sineması: Kuzeyden Gelen Adam – The Beguiled

Sofia Coppola imzalı The Beguiled, Clint Eastwood’un başrolde olduğu, bizde Kadın Affetmez adıyla gösterilmiş 1971 yapımı Don Siegel filminin yeniden çevrimi.

En İyi Orijinal Senaryo Oscar ödüllü, eleştirmenler ve izleyicilerin övgüyle bahsettiği yönetmen/yazar Sofia Coppola,  İç Savaş’ın yaşandığı Amerika’nın Virginia eyaletinde gözlerden uzak bir kız yurdunda geçen gerilim dolu bir hikaye anlatıyor.

Film,  Amerikan İç Savaşı döneminde geçiyor. Kuzey için savaşan yaralı askerin bir kız yetiştirme yurdundaki kızların eline düşüşünün gerilimli öyküsünün aktarıldığı film, Cannes Film Festivali’nde Sofia Coppola‘ya En İyi Yönetmen ödülünü getirmişti.

Amerikan İç Savaşı sırasında yaralanan Kuzeyli Birlik askeri John McBurney (Colin Farrell), Güney’deki Konfederasyon’a bağlı Mississippi’de bir yatılı okulda kalan küçük bir kız tarafından ormanda yaralı halde bulunur.

Müdire Bayan Martha (Nicole Kidman) tarafından sadece kız öğrencilerin kaldığı okula kabul edilip iyileştirilen düşman askeri, zamanla oradaki herkesle yakınlık kurar. Okulda okulun sahibesi, öğretmen ve dört öğrenciden ibaret olan 6 tane dişinin içinde bulundukları ruh hali, bu beklenmedik misafirin gelişiyle birlikte değişir. Genç hanımlar ilk başlarda bu yaralı askere büyük bir şefkat ve ilgi gösterirler.  Ancak bu yakınlığın dozu arttıkça birbirlerine düşeceklerdir.

The Beguiled aslında beyazperdeye ilk kez 1971 yılında, Thomas P. Cullinan’ın A Painted Devil isimli romanından uyarlandı. Kadın Affetmez adıyla bilinen filmin bu ilk versiyonunda Kuzeyli Asker rolünü Clint Eastwood üstlenmişti. Don Siegel yönetmenliğinde çekilen filmde Eastwood‘a  Geraldine Page, Elizabeth Hartman ve Jo Ann Harris eşlik ediyordu.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et