BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

DVD

Ev Sineması: Zoraki Komşu (The Lady in the Van)

Camden Town, Londra, 1970. West End’de oyunu sergilenen yazar Alan Bennett bir ev alıp taşınır ve çok geçmeden mahallenin meczubu, minibüsünde yaşayan ilginç bir kadın ile tanışır.

Camden Town, Londra, 1970. West End’de oyunu sergilenen yazar Alan Bennett bir ev alıp taşınır ve çok geçmeden mahallenin meczubu, minibüsünde yaşayan ilginç bir kadın ile tanışır. Sokağın sakinleri her ne kadar kaliteli davranışlar sergileyip sınıflarına yakışan hareketlerde bulunmaya çalışsalar da içten içe bu kadının yaptıklarını eğlence malzemesi olarak kullanmakta; şimdi kimin evinin önüne park edecek, acaba ne diyecek gibi tahminlerde bulunup küçümsemektedir. “Bayan Shepherd kokuyor” diyen oğluna “Çünkü fakir, fakir olsan sen de kokardın” diyen anne tüm olan bitenin özeti.

LadyInTheVan (Custom)

Dilenmeyip kalem satan, gelen yardımları tersleyerek geri çeviren nevi şahsına münhasır Bayan Shepherd şikâyetler nedeniyle minibüsünü yol kenarına park edememeye başlayınca, Alan Bennett onun kısa süre garaj yoluna park etmesine izin veriyor. Böylece ikili arasında on beş yıla yayılan bir “ister istemez ilgilenme” durumu baş gösteriyor. Yalnız yaşayan, kendi kendine konuşan Bennett yapıtlarında annesiyle birlikte Bayan Shepherd’dan da etkilenmeye başlıyor hatta ölümünün ardından anısına “The Lady in the Van” adlı kitabı yayımlıyor.

The-Lady-In-The-Van-Review (Custom)

Filmde anlatılanlar tümüyle gerçek. Yazar Alan Bennett’ın yanı sıra yönetmen Nicholas Hytner de aynı mahallede yaşayıp Bayan Shepherd’ın yaşamına tanıklık etmiş. Bennett ilk kez 1994’de Hytner ile işbirliği yapmış ve senaryo Oscar’ı kazanmıştı. 1999’da The Lady in the Van’i oyun olarak sergilediler ve Maggie Smith başroldeydi. 2006’da The History Boys ile de bir araya gelen ikili BAFTA adayı oldu. Nihayetinde de proje sinemaya aktarıldı ve Smith performansıyla Altın Küre’ye aday gösterildi.

Özel Seçenekler: Filmin Yapımı (13’12”) standart yapım belgeseli olmanın ötesinde, hikâye ve içindeki insanlarla ilgili epey bilgilendirici. Yönetmen, senarist ve Bayan Shepherd’ın onlarca yıla yayılan ilişkileri detaylarıyla anlatılıyor. Bayan Shepherd’ı Oynamak (6’07”) Maggie Smith’in role seçiliş ve hazırlanışını gözler önüne seriyor. Görsel Efektler (7’11”) aynı sahnede iki farklı rolü canlandıran Alex Jennings’in bunu nasıl yaptığını ve final sahnesinin hazırlıklarını açıklıyor. Ayrıca Üç Adet Silinmiş Sahne (4’24”), Sinema Fragmanı (1’53”), Fragmanlar (7’09”),

Filmi yönetmen yorumuyla izleme seçeneği, Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

 (Custom)Zoraki Komşu (The Lady in the Van)

Yönetmen: Nicholas Hytner

Senaryo: Alan Bennett

Oyuncular: Maggie Smith, Alex Jennings, Jim Broadbent

2015 / BK / 99 dk.

Şirket: Bir Film (Sony)

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et