BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başladı!

Bu yıl 19. yaşını kutlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festival’inin açılış töreni Devlet Opera ve Balesi’nde yapıldı. Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Açık Toplum Vakfı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Çankaya Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan festivalin açılışına yüzlerce konuk katıldı.

sdf

Ankara’nın simge sanat kurumu olan Devlet Opera ve Balesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen açılış töreni bu yıl on dokuzuncu kez yine çok renkli ve çok hareketliydi. Sinema ve tiyatronun sevilen yüzleri Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler’in sunduğu tören, Devlet Tiyatroları sanatçısı Funda Mete’nin yönettiği ve tiyatrocu Elvan Eker’in oynadığı kısa bir oyunla başladı. Oyun, festivalin bu seneki teması olan “Sevgi neydi?” sorusunu tiyatronun diliyle tartışmaya açtı.

ODTÜ’den “The Company” Müzikal Topluluğu’nun parçaları eşliğinde tören salonuna davet edilen seyirciler sahnede de müzikallerden parçalar eşliğinde coşkulu anlar yaşadı. Gecenin sürprizi Melis Danişmend, sevilen şarkılarını seyircilere armağan etti. Tek kişilik gösterisiyle komedyen Şirincan Çakıroğlu ise gecenin diğer sürprizi oldu.

Ödüller Sahiplerini Buldu!

Festival bu yıl da sinemaya farklı dallarda katkıda bulunan, kadın emeğinin görünür olması için mücadele eden ve kültür sanat yaşamımıza izler bırakan sinemacı kadınlara ödüllerini takdim etti. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin “Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor’a verildi.

Festivalin “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”ni ise yönetmen Bingöl Elmas, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve seslendirme sanatçısı Tülay Bursa aldı. Festivalin “Tema Ödülü” ise bu yıl Lisa Çalan’ın oldu. Sinemacı Lisa Çalan, Diyarbakır’daki bombalı saldırıda yaralan bir sinemacı.

index

Sevginizi Hep Diri Tutun

Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’nden ilkini kucaklayan görüntü yönetmeni Meryem Yavuz: “Her zaman kamera arkasındaki kadınları unutmadınız. Bu sene ise bu değerli ödüle beni layık gördünüz” diyerek ödülünü aldı.

Festivalin Bilge Olgaç ödüllerinden bir diğerini kucaklayan yönetmen Bingöl Elmas: “Uçan Süpürge yıllardır bıkmadan uğraşıyor. Sinemacıların başı ise sansürle dertle. Ama Uçan Süpürge, sinemacıların yanında; sansürün karşısında. Bu ödülü ülkenin bir yakasında insanca yaşamak için savaşan insanlar için alıyorum” dedi.

Festivalin ödül sunduğu bir diğer isim olan Tülay Bursa ise: “Biliyor musunuz; bugün neyi farkettim. İlk oyunumu ben burada, bu sahnede oynadım. İlk ödülümü yine burada, bu sahnede aldım. Çok teşekkürler; değer verdiğiniz için, değerli kıldığınız için”. Bursa’ya ödülünü veren oyuncu Nur Sürer ise: “Bu serseriyi çok seviyorum ben. Duyar duymaz koştum, geldim. Ama şöyle bir şey de var: ‘Geçse de yolumuz bozkırdan, denize çıkar sokaklar’ diyor Murathan Mungan. Bugün Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamlarının 32. yılı ve biz bu insanları asla unutmayacağız” dedi.

fdsaFestivale video ile bağlanan ve bu sene Tema Ödülü’nü kucaklayan Lisa Çalan: “Umudunuzu yitirmeyin. Sevginizi ise hep diri tutun. Çünkü; ben böyle devam ediyorum. Ben, içinde bulunduğumuz ve gelişen süreçte bu ödülü Diyarbakır, Ankara ve Suruç’ta yaşamını kaybedenlere adıyorum” diyerek festival izleyicisini selamladı.

Festivalin açılış töreninde Onur Ödülü’nü alan Selda Alkor ise: “Ben 1985 senesinde aslına bakarsınız başladım bu kadın hareketine (Kartallar Yüksek Uçar). Bir Hanımağa ile karşıladım seyircimi. Ben ne şanslıyım ki, oynadığım kadınlarımı bütün ülke kabul etti. Ben şunu da sormak istiyor: ‘Sevgi neydi?’. Biz bu kavramı son dönemde çokça unuttuk. Ama biz yaşanan her şeye rağmen de bu sevgiyi peşimizden sürükleyelim; olur mu?”. Törende Alkor’a ödülünü sunan oyuncu Asiye Dinçsoy ise: “Biz Yeşilçam ile büyüdük. Onlarla böyle bir hayalin peşine düştük” diyerek Alkor’a ödülünü takdim etti. Gece Odtü “The Company” grubunun eğlenceli müzikleriyle ise son buldu.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et