Döndük dolaştık yeniden bir Chang Cheh filmine geldik. Amca kimdir, necidir diye merak edenleri eski günlere alalım, ama bugün bahsedeceğimiz film, yönetmenin tipik ne kadar özelliği varsa taşıyan, bu açıdan bakıldığında bir fevkaladeliği olmamasına rağmen, asıl önemini anlattığı karakterlerin durumuyla taşıyan, 1974 tarihli Shaw Brothers yapımı Heroes Two (Fang Shiyu Yu Hong Xiguan).

Tuğba Keleş

Kahramanların teker teker ele alındığı günler geride kalırken, sinema tarihindeki kahraman sayısında görülen artış, üçer beşer kullanılarak harcanmasına neden olmuş desek, düpedüz saçmalamış olacağız. Öte yandan bu filmde adı geçen iki kahraman, tam olarak tarihsel olmasa da efsanevi açıdan son derece “gerçek” olan Fong Sai Yuk ve Hung Hei-Kwan.

Her iki karakterin ortak özelliği, Shaolin Tapınağı ile ilişkili olmaları. Özellikle ortaya çıktıkları filmler genellikle Shaolin Tapınağı’nın Ching Hanedanı tarafından yakılması ile ilgili olanlar. Fong Sai Yuk, küçük yaştan itibaren annesi tarafından yetiştirilmiş ve halk arasında pek meşhur olmuş bir kahraman. Öyle ki henüz 3 yaşındayken demir çizmelerle yürüyüp, küçük yaştan itibaren çeşitli baharatlar içinde banyo yaparak yenilmez bir vücuda kavuştuğu ve henüz 14 yaşındayken şeytani bir başka karakter olan Tiger Lei’yi öldürdüğü rivayet edilir. Fong Sai Yuk’un büyüme süreciyle ilgili olarak Shaolin Avengers adlı film “bilgilendirici” olabilir. Hung Hei-Kwan içim ise daha çok, Shaolin Tapınağı yakıldığı zaman, tapınaktan kaçarak yeniden kurulmasında emeği geçen önemli bir karakter olduğu söylenebilir.

Heroes Two, işte bu iki karakteri aynı mevzuda buluşturuyor. Zaten Shaw Brothers filmografisine baktığımızda Shaolin Tapınağı’nın yıkılması ve yeniden inşasını konu alan filmlerdeki karakterler, aynı olmakla birlikte, sürekli bir dolaşım halinde, her seferinde farklı bir boyuttan ekrana yansıtılıyor.

Heroes Two için Chang Cheh’nin filmografisinde çok iyi bir yerde durduğunu söylemek pek olanaklı değil. Özellikle dövüş sahnelerinin tatmin edicilikten uzak olduğunu itiraf etmem gerek. Boşa giden onca tekme yumruk mu istersiniz? O halde filme buyurun. Ama Fong Sai Yuk’u canlandıran Alexander Fu Sheng ile Hung Hei-Kwan’ı canlandıran Chen Kuan Tai seyretmek oldukça zevkli. Özellikle Kuan Tai’ın dudak üstünü, bıyıksız olması müsebbibiyle görmek mümkün, ki bıyıksız düşünmenin neredeyse imkansız olduğu aktör göz önüne alınırsa, bu durum son derece önemli. Fu Sheng’i seyretmek için ise bir fevkaladelik olmasına gerek yok. Değme jönlere taş çıkaran aktör, elindeki yelpazeyle yeterince havalı zaten. Biz aslında filmi anlatıyorduk değil mi? Aktörlere olan bu ilginin sebebi ne?..

Biraraya gelince ölümcül olan Turna ve Kaplan teknikleri

Ching Hanedanı’na mensup bir general, iktidarlarını tehdit eden kontrolsüz güç Shaolin Tapınağı’nı ateşe verdiğinde, Hung Hei-Kwan başta olmak üzere yalnızca birkaç adam tapınaktan çıkmayı başarır. Kaçanlardan bir kısmı ise henüz yol üzerindeyken telef olur. Herşeye rağmen büyük bir güçle kaçmaya çalışan Hung Hei-Kwan, karşı saftan iki adamı haşat edip yoluna devam ettiğinde, az ilerde ortaya çıkan Fong Sai Yuk, haşat olan adamların sözüne kanıp, aslında uzaktan da olsa tanıyıp saygı duyduğu, dahası aynı safta yer aldığı Hei-Kwan’ın kim olduğunu bilmeden peşine düşüp, yakalar ve Ching generaline teslim eder. Uyanık okuyucunun dikkatini, Shaolin Tapınağı’ndan çıkma koskoca Hei-Kwan’ın Sai Yuk’a nasıl yenildiğini çekmiş olmalı. Ama birebir düello ederlerken Hei-Kwan, Fong Sai Yuk’un kim olduğunu anladığından geri çekilmiş ve kendini ona teslim etmiştir.

Kanlı sahnelerin oto sansürü kırmızı ekran ve jenerikte kırmızı perde önünde icra edilen yetenekler

Fong Sai-Yuk, burnu büyüklüğü yüzünden çok büyük bir hata yaptığını fark ettiğinde ise, Hung Hei-Kwan’ın adamlarına, Kwan’ı Ching hapishanesinden kurtarmak için yardım edecek, bu uğurda elleriyle yeraltında tünel kazacak ve Kwan’ı zindandan kurtarmayı başaracaktır. Gerisi, iki kahramanın kung fu kung fu’ya vererek, Shaolin Tapınağı’nın itibarını yeniden yükseltmek için dövüşmelerinden ibarettir.

Hiçbir kung fu filmine burun kıvırmayın sevgili okurlar. Zira görünürde bu kadar sığ bir konusu varmış gibi görünse de film (ve onlarcası), Çin tarihinde kendine yer bulan onlarca ayrıntıyı içerir. Mesela Fon Sai Yuk, kendisini aldatan Ching’leri neden tanımadı? Ya da o kadar güçlü olmasına rağmen Hung Hei-Kwan, Fong’un kung fu tekniğinden kim olduğunu nasıl anladı ve neden bilerek yenildi. İşte bu ve buna benzer ayrıntılar, bir sonraki yazının konusu olsun…

Heroes Two
Fang Shiyu Yu Hong Xiguan
Yönetmen: Chang Cheh

Senaryo: Chang Cheh, Ni Kuang

Oyuncular: Chen Kuan Tai, Alexander Fu Sheng, Chan Kuen Kwok

Yapım: 1974, Hong Kong 88 dk.

İlk yayınlanış tarihi 25.08.2011.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here