BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

Berlinale Günlüğü: Zero Days

Edward Snowden olayı sonrası gün yüzüne çıkan birçok skandaldan belki de en büyüğü, siber savaşlarla ilgili, önemsiz gibi görünen bir detay. Buna göre (siber) saldırıların Amerikan Başkanı (Obama) onayı olmadan yapılamaması, 2010 yılında ortaya çıkan bilgisayar virüsü Stuxnet’in Obama onayından geçtiğini kanıtlıyor. İran’ı “silahsızlandırma” bahanesiyle yapılan çalışmaların ardındaki gerçeği ve korkutucu bilenmezliği de gün yüzüne çıkarıyor.

201608480_2 Ortaya çıkan gerçeklerin perde arkasını ve detaylarını çektiği belgesellerle dünyayı duyurmayı seven Alex Gibney, “Zero Days” ile Stuxnet virüsü ardındakileri gösterme çabasına girişiyor. Stuxnet’in ne olduğunu tanımlayan, neden böyle bir virüsün yaratıldığına değinen ve aktörleriyle birlikte yaşanan olayın doğurduğu, yenilerine de gebe olduğu sonuçları sırasıyla anlatıyor. Bütün bu süreci anlatırken de CIA’den NSA’e, İsrail’den Avrupa’ya her türlü bilgi servisinden önemli isimlerle görüşmeler yapıyor. Gerçeklerin yavaş yavaş ortaya çıktığı bu uzun sürenin sonunda ise yetkili isimlere “Bunun sonu neresi?” olarak da özetleyebileceğimiz sorular sorarak değerlendirmelerle bir sonuca varmaya çalışıyor.

201608480_6“Zero Days”, Snowden olayının bugünün bilinmezliklerinden, tehlikelerinden yalnızca birkaç kelimesini ortaya çıkardığını, bilinmeyen anlatılmayan gerçeklerin sayılamayacak kadar fazla olduğunu gösteriyor.”Citizenfour” gibi kendisinin de bu bilinmezlikler dünyasında çöldeki kum tanesi misali önemli ancak küçük olduğunu gözler önüne seriyor. “Citizenfour”un yarattığı etkiyi unutacaksınız, benden söylemesi.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et